ALİYEV İLE HASBİHAL - Ayşe ALTAY - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

ALİYEV İLE HASBİHAL - Ayşe ALTAY
Tarih: 22.01.2011 > Kaç kez okundu? 2662

Paylaş


Bu hafta değerli dostum Cavid Aliyev ile görüştüm. Cavid Azerbaycan Eğitim Bakanlığı İzmir Eğitim Temsilciliği görevinin yanı sıra Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneğinin Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Kendisi ile İzmir Türk Ocaklarında tanışmıştık. İzmir de Türk Ocakları pek çok Türk Milliyetçisinin buluşma noktasıdır. Oraya bir seminer için giden pek çok insan bir çay içimi onlarca Türk Milliyetçisi ile tanışır, saatlerce sohbet eder. Orada particilik veya mezhepçilik vb. pek çok şeyden uzak sohbet edersiniz. Orada o haftaki konu ile ilgili bilgi sahibi hocalarımız konuşur. O konuda bilgisi olmayanlar sadece dinler. İzmir Türk Ocakları bilginin ilk ve son durağı olmuştur.

Cavid kardeşim ile Azerbaycan’ın sosyal ve siyasi durumunu görüştük. Azerbaycan’ın sosyal ve siyasi durumunu yakından takip etmeye çalışsam da Azerbaycan aşığı, Azeri bir kardeşimden Azerbaycan’ın durumunu dinlemek beni her zaman keyiflendirmiştir. Bildiğim bir şeyi tekrar ondan dinlesem bile gene de kendimi yeni bir şey öğreniyormuş gibi hissederim.

Bu görüşmemizde bir milletin İstiklal uğruna şahlanış hareketinin eli kanlı emperyalist soykırımcılar tarafından insanlık tarihine kara bir sayfa olarak açıldığı 20.Ocak.1990 yılında yaşanan Bakü Katliamının 21.yılını konuştuk. Bakü Katliamını bir de onun ağzından dinlememizde yarar var.

Bakü Katliamının Baş Kahramanları

SSCB’nin 19 - 20 Ocak tarihlerinde Azerbaycan halkına karşı yaptığı katliam insanlığa karşı yapılmış en ağır cinayetlerden biri olarak dünya tarihinde siyah bir sayfa olarak yer almıştı.

SSCB’nin son lideri, Ermenilerin en büyük destekçisi Mihail Gorbaçov, Sovyet Savunma Bakanı Yazov, KGB’nin başı Kruçkov bu katliam emrini veren şahıslardır.

Kara Gün

19.Ocak günü gece yarısında Büke de başlayan katliam günlerce sürmüştü. O gün Azerilerin tarihi gecenin karanlığı gibi karanlık bir olaya şahitlik etmişti. O gün huzur içinde yataklarında uyuyan Azeriler bu kara günü yaşayacaklarını hiç ama hiç bilmiyorlardı. O gece katliamların ve tutuklamaların ardı arkası kesilmemişti. O gün orada bulunan herkes “ boş kurşunlarla bizi korkutmaya çalışıyorlar” diye kurşunlardan sakınmamıştı. Yıllardır Azerileri “Kızıl Ordu – Barış Ordusudur” sözleri ile oyalanmışlardı. Bu katliamın ilk etabı Azerilerin güvenini, inancını kazanmaktı. Yıllar sonra kimse şehre giren ordunun katliam yapacağını düşünmemişti.

Katliam sonrası kaybolan binlerce insan bulunamamıştı. Tutuklanan insanlar KGB hapishanelerinde işkencelere maruz kalmıştı. Binlerce insan nasıl bulunabilirdi ki? Kahpece kurşunlarını genç yaşlı demeden rast gele herkse sıkan Kızıl Ordu cesetlerin bir kısmını Hazar Denizine dökmüş, bir kısmını yük kamyonları ile şehir dışına çıkartıp yakmış ve bir kısmını da petrol kuyularına doldurmuştu.

Gözünü kan bürümüş Kızıl Ordu tüm planlarının eksiksiz işleyebilmesi içinde ilk önce onlarca doktoru öldürmüştü. Yaralıları hastanelere yetiştirmeye çalışan ambulansları tankların altında ezmişti. Katliamın kesin sonuca ulaşması için tüm gücüyle çalışan Kızıl Ordu o güne kadar dünyada kullanılması yasak olan kurşun ve mermileri de kullanmayı tercih etmişti.

Tarihi katliamlarla dolu Ruslar ve Ermeniler 20 Ocakta yapacakları katliamın o güne kadar yapacakları katliamların en sert katliamı olmasını planlıyordu. Ve 20 Ocak, o tarihe kadar yapılan katliamların en sert katliamı olmuştu.

Kızıl Ordu’nun bu katliamı yapmasında en büyük nedenleri 6 maddede topladığımızda;

• Katliam sırasında hareketin önder isimleri şehit olması veya tutuklanması, 1998 yılında Ermenistan’ın toprak iddialarına karşı başlayan ve daha sonra bağımsızlık hareketine dönüşen bu hareketi susturulması için gerekiyordu.

• Azerbaycan’da başlayan bu bağımsızlık hareketinin diğer cumhuriyetlere de yayılmasını önlemek için bu harekâtın bu kadar acımasız ve kanlı bir şekilde yapılması gerekiyordu.

• Ermeniler önemli jeopolitik konuma ve zengin kaynaklara sahip Azerbaycan’ı Rusya’nın elinde bırakmak istemiyordu.

• Şehre giren Rus ve Ermenilerden oluşan özel birliklere Azerbaycan’da herkesin silahlı olduğu söylenmişti ve bu yönde eğitilmiş, yönlendirilmişti.

• Bu askere uyuşturucu vererek birer ölüm makinesi haline getirilmişti.

• Özel birliklerin çoğunluğunu oluşturan Ermenilerin içinde Türklere besledikleri kin bu katliamın daha vahim boyutlara ulaşmasını sağlamıştı.Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1209
Bugün Tekil 295
Toplam Tekil 2456595
IP 18.234.111.56


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

19 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu