MIŞLAR VE MİŞLER ÂLEMİNDE GEZİNTİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

MIŞLAR VE MİŞLER ÂLEMİNDE GEZİNTİ - Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK
Tarih: 20.01.2011 > Kaç kez okundu? 2551

Paylaş


* Bir yerde olmak için, her yerde olmak lâzımmış…

* Yollar yürümekle aşınmazmış ama ökçeler yok olurmuş.

* Konya’nın ilçesi Kulu ile Allah’ın kulu aynı anlamda değilmiş.* Her despotun duçar olacağı acı bir son varmış

* Büyük görünen her âdem, aslında büyük değilmiş.

* Güçlü görünen her âdem aslında kendini kandırırmış.* ‘Kibir’,Hakk’ı inkâr edip insanlara üstten bakmakmış.

* Gölgesinden korkanlar da, aslında kendilerini Güçlü sanırmış.

* ‘Güç Zehirlenmesi’ne maruz kalanların tedavi imkânı yokmuş.* Her tabut, muhakkak ki Mabut’a yönelirmiş.

* İnsanoğlunun yaşı ile gözyaşı aynı kökten gelmezmiş.

* Konya’nın ilçesi Kulu ile Allah’ın kulu, aynı kul değilmiş.* ‘Kamusal alan’ iddiasında bulunanlar meğer kamuyu parsellemişler.

* Belâların üstlerine gelenlerin, durumlarını gözden geçirmeleri gerekirmiş.

* Sapıklık ve sapkınlık o kadar değişik formattaymış ki sayısı belli değilmiş.* Kontrol edilemeyen güç, sahibinin değilmiş.

* Kontrol edilemeyen güç, sonunda sahibini de devirirmiş

* Kontrol edilemeyen güç, sonunda sahibinin elinde bomba gibi patlarmış.* Hiç kimse, ‘herkes gibi’ olamazmış.

* Aslolan “varmak” değil yolda olmakmış

* Samimiyetsiz olanlar da samimiyet testinden geçermiş.* Bir kısım insanlar, kendi aralarında anlaşmamak üzere, anlaşırlarmış.

* Küçük adamların gölgeleri batmaya yakın çok büyük ve güçlü görünürmüş.

* Çok insan farkında değilmiş ama ‘nasihatçi’ olarak ölüm, insanlara yetermiş.* Köpekler, hiçbir zaman aslan doğuramazlarmış.

* Zaman akar, yer direnir ve gökyüzü kanat gerermiş.

* Öyle bir geçermiş ki zaman, hiç kimse ne olduğunu anlayamazmış.* ‘Yol erbabı’ olanlar, diğer hiçbir şeyin ‘erbabı’ olanlara benzemezmiş.

* ‘Yol’ olmadan ‘yolcu’; ‘yolcu’ olmadan da ‘yol’, anlamını kaybedermiş.

* ‘Yol’ ile ‘Yolcu’, bir birinin ayrılmaz parçaları, yani mütemmimleriymiş.* Cömertlik güzelmiş ama zengin kişilerde daha da güzelmiş.

* Cömert kişinin yemeği ilaç, cimrinin yemeği ise hastalıkmış.

* Her yolun bir ‘başı’ ve bir de ‘sonu’ olduğu gibi, bir de ‘ortası’ varmış.* Aslında, mazlûm gözüken bazıları gerçekte zalimmiş.

* Zaman zaman, mazlûmlardan da zalimler çıkabilirmiş.

* Kendilerini “Güçlülük” psikolojisine kaptıranlar iflâh olmazlarmış.* Tat ve lezzetleri yıkan ölümü, çokça hatırlamak gerekiyormuş.

* Bazıları hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölürmüş.

* Ölüm, canlılar yeryüzüne geldikleri andan itibaren hüküm ferma imiş.* Ölen insanlar, kalanların gözünde hep zamansız ve genç ölürlermiş.

* Bazıları özellikle kadim (!) dostlarına ihanet etmekten zevk alırlarmış.

* Bazıları, sevmediklerine ihanet etmezlermiş ama dostlarına edebilirlermiş.* İnsan denen varlık, aslında ne nankör bir şeymiş de çokları farkında değilmiş.

* Kendisine sürekli olarak küfredildiği vehmiyle yaşayanlar aslında hastaymış.

* İnsanların elleriyle işlemesi, ağızlarıyla da konuşması, tercih sebebiymiş.* Kibir ve gurur, bele bağlanan bir ağırlık gibiymiş… Onunla ne yüzülür ne de uçulurmuş.* İstenmeliymiş ki sağlık da, hastalık da, ölüm de, hayat da sahibi için aynı güzellikte olsun.* “Takvim yaprakları arasında kaybolmak” , yüzsüzler ve ikiyüzlüler arasında kaybolmaktan iyiyiymiş.* Faydasız ilimden, korkmayan kalpten, doymayan isteklerden ve kabul olunmayan dualardan uzak durmak gerekirmiş.*İnsanlar ihtiyarlar, yaşlanırlar, ama onların mal biriktirme ve hayata karşı hırsı, makam ve mevki hırsı, hep genç kalırmış.* Çok konuşanın hatâsının yüksek, hatâsı çok olanın da yalanının çok olma ihtimali fazlaymış.* Vuku bulan bir olay, bazen ‘yakından’ farklı, ‘uzaktan’ daha farklı görünürmüş.* Parasına kaybeden ‘parasız’ olurmuş, ama yolunu kaybeden kişi ‘yolsuz’ olmazmış.* Hangi araçla gidilirse gidilsin ‘yolun yarısı’; daima, o ‘yolun yarısı’ olurmuş.* Tunus’taki Bin Ali benzerleri İki bin Ali olsa da, zamanı gelince uyuz köpekten beter olurmuş.* Elinden gelen ‘tüm araçları’ kullandıktan sonra “tevekkül eden kişi”, zarar görmezmiş.* İnsanların en kötüsü, bir kısım insanlara başka türlü, ötekilere başka türlü konuşanlarmış.* Kendilerini Fazla Güçlü hissedenler, ‘Güç Zehirlenmesi’ne maruz kalırlarmış.* Kendilerini Fazla Güçlü zannedenler, aslında sıfırı tükettiklerinin ve Güçlerinin sonuna yaklaştıklarının farkına varmazlarmış...* Kendilerini Fazla Güçlü hissedenlerin, sıfırı tüketince, hallerinin ne olacağını hiç ama hiç düşünmezlermiş.* Kendilerini Fazla Güçlü zannederek dostlarına kazık atanlar, attıkları kazıkların sonunda kendilerine döndüğünü geç de olsa anlarlarmış.* Hayatta burnu yerlerde sürünecek üç tür insan varmış, ama sorulsa çok kişi bunları bilmez ve dahi tanımazmış.* Ölüm, çoğu için ‘en büyük nasihat’ iken; kendini Güçlü zanneden bazıları, bunu hiç fark etmezmiş.* Her nerede olursak olalım, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsak bile, hayatın mutlak gerçeği ölüm, hepimize ulaşacakmış.

Âhh, ah…

Neler, neler oluyormuş şu âlemde de, haberimiz yokmuş.Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 12
Dün Tekil 1193
Bugün Tekil 364
Toplam Tekil 2455455
IP 18.234.236.14


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

18 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu