Kürtçe Televizyon Meselesi - Abdullah Karahisarlı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kürtçe Televizyon Meselesi - Abdullah Karahisarlı
Tarih: 08.01.2009 > Kaç kez okundu? 2642

Paylaş


Yerel seçim hazırlıkları, küresel ekonomik kriz, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirmekte olduğu katliam gibi hadiselerden dolayı gündemin gerisinde kalan Kürtçe televizyon TRT 6, sessiz sedasız yayına başladı.

AKP’nin ezber bozuyorum ve demokratikleşme gibi kisveler altında gerçekleştirdiği bu olayı son derece hatalı bulmaktayım. Sakat bir düşüncenin ürünü olan bu gelişmeyi iki kısımda irdelemek gerekmektedir:

Birinci kısım yasalara aykırılığıdır. Bu televizyon, Anayasa’mızın 4. maddesine göre; “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” hükmüyle korunan, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.” içerikli 3. maddesine aykırıdır.

İkinci kısım ise millî bütünlüğümüzü zedeleyecek olmasıdır. Türkiye’nin dünyada güçlü bir devlet olarak yaşamasının en büyük nedeni millî bütünlüğüdür ve yıllardır bölücü/yıkıcı faaliyette olan örgütlerin üzerinde ittifakla birleştiği konu millî bütünlüğün yok olmasıdır. Özelikle PKK’nın yıllardır fahiş bir tedhiş ile yapmaya çalıştığı millî bütünlüğü yok etmek, maalesef AKP Hükümeti’nin ezber bozuyorum, demokratikleşme gibi söylemlerle gerçekleştirdiği Kürtçe televizyon ile gerçekleşme aşamasına girilmiştir.

Kürtçe televizyonun ne kazandırıp ne kaybettireceğine bakılacak olursa, hiçbir şey kazandırmayacağı aksine bir millî çözülmenin yaşanmasına neden olacağı anlaşılmaktadır. Kürtçe televizyonun ülkemizde yaşayan diğer etnik kökenli topluluklarda da bir istek doğuracağı aşikârdır. Bunun belirtisi de Çerkez kökenli vatandaşların kurduğu derneklerin devletin Çerkezce yayın yapan bir televizyon kurmasını istemelerinden anlaşılmıştır. Bunu diğerlerinin de isteme olasılığı yüksektir. Başbakan Erdoğan’ın devamlı dillendirdiği “Türkiye 36 etnik gruptan meydana gelmektedir” söylemindeki hesabına göre geriye kalan 34 etnik gruba da televizyon kurmak gerekmektedir. Bunların neticesinde de millî bütünlük, üniter yapı diye bir şeyin kalmayacağı anlaşılmaktadır.

Kürtçe televizyon konusunun yanında birde YÖK Başkanı Özcan’ın üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatı bölümlerinin açılacağını söylemesi gene aynı sonucu doğuracak bir yanlışlık olacaktır.

Bu televizyonu kurmakla AKP Hükümeti, yanlış bir yola girmiştir. PKK’nın yıllarca dillendirdiği kültürel hakların tanınması (ki Kürt kökenli vatandaşlarımızla herhangi bir kültürel farklılığımızın olmadığının düşüncesindeyim) savını kabul etmiş olmaktadır. Bunu Ahmet Türk’ün (!) “Halkımızın yıllardır yürüttüğü onurlu mücadelenin bir kazanımıdır.” ve Osman Baydemir’in “20 yıldır verilen mücadele sonucunda Kürt halkının dilini, kültürünü ve kimliğini kabul ettiler. Bu mücadele sürerse bu toprakların adını da kabullenecekler.” gibi sözleriyle anlamaktayız.

Bu sakat gelişme ile AKP Hükümeti, Özal’ın zihniyeti gibi Anayasa’yı bir kez daha delmiştir. Bu televizyonla başlayan taviz ileride kamusal alanda tanınma, anadilde eğitim gibi istekleri de doğuracak ve Anayasa’yla tanınma neticesi ile üniter yapımızı bozup, bir parçalanma ve ayrılma aşamasına gelinecektir.

Abdullah Karahisarlı

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 34
Dün Tekil 1228
Bugün Tekil 662
Toplam Tekil 2564955
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 6.914 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu