Torunum Nazlı Aykut’un üç yeni şiiri - Prof. Dr. İsa KAYACAN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Torunum Nazlı Aykut’un üç yeni şiiri - Prof. Dr. İsa KAYACAN
Tarih: 15.01.2011 > Kaç kez okundu? 2940

Paylaş
Torunum Nazlı Aykut, Ankara Arı Okullarının 6-D, 247 nolu öğrencisi. Nazlı’nın denemeleri, şiirleri var yayınladığım.

2011’in ilk günlerinde yazdığı üç yeni şiirini nokta ve virgülüne dokunmadan aşağıya alıyorum efendim.HOŞGELDİN 2011

(Nazlı Aykut, 05.01.2011)

Hoş geldin 2011,

Bize çabucak geldin, bu acele nedir?

Koskoca 2010 gelip geçti,

Bu yılki planın nedir?

*

Geçti 2010 sevinçlerle, hüzünlerle,

Geçecek 2011 sevgi dolu düşlerle,

Bu yılki dileğim benim,

Biraz başarı, biraz eğlence...

*

YETER Kİ BENİM OLSUN

(Nazlı Aykut, 06.01.2011)

Çok uzak yerlere gitmek isterdim,

Sessiz, güzel, ışıl ışıl olsun.

Hep bir yerleri dolaşmak isterdim,

Yeter ki benim olsun.

*

Tozpembe rüyalarla büyümek isterdim,

Kötülükten uzak olsun.

Uçmak isterdim diyar diyar,

Yeter ki benim olsun.

*

Kuşlar ötsün benim için,

Güneş doğsun dünya için,

Dürüstlük artsın insanlık için,

Yeter ki benim olsun.

*

BEN

(Nazlı Aykut, 06.01.2011)

Saf ve temiz olmak isterdim,

Doğmamış bir bebek gibi.

Hani derler ya,

“Doğum ölümün başlangıcıdır” diye,

İşte öyle gibi.

*

Bulut gibi mavi olmak,

Suçsuz ve güçsüz,

Yıllarca kötü hissetmek,

Ölmüşten farkı olmamak…

*

Ben de herkesten aldım acıyı,

Hayatın gerçekleri gibi,

Unutmadım geçmişi

Bir de bu derdim varmış gibi.

***

Bedri Aybars’dan :

Türk Musikisi temel bilgileri

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Hangi alanda olursa olsun, meslek olarak görülenlerin, kabul edilenlerin uzman kişilerce icra edilmesi, yerine getirilmesi önem taşıyor, anlam taşıyor.

Seçkin insan, değerli şair ve yazar dostum

Vedat Fidanboy aracılığıyla bana ulaşan bir kitap.

Adı; Türk Musikisi Temel Bilgileri…

Yazarı (imza sahibi): Bedri Aybars..

Kitap büyük boy 260 sayfayla yayınlanmış. Musikinin tarihi gelişimi, nota,usuller,aralıklar,makamlar ,örnek eser notaları gibi ana başlıklarla aktarılmış.Teknik kontrol:H.Özgen Gürbüz.Editör:Burhan Turan imzalarıyla karşılaşıyoruz.

Bedri Aybars “kitap hakkında” yazdıklarıyla, çalışmalarının içeriğiyle ilgili bilgi veriyor.Bir yerinde:”Bu kitapta geçen musiki terimleri değişik kaynaklarda farklı şekillerde gösterilmektedir.Bu nedenle bu terimler hem bu kaynaklar,hem de yaygın kullanım dikkate alınarak yazılmıştır” denilişi dikkat çekiyor.

Önsöz, H.Özgen Gürbüz imzasının taşıyıcısı.Özgen Gürbüz hoca önsözünün bir yerinde şöyle diyor :”Çalışmalarını,içten çabalarını,titizliğini ve samimiyetini çok yakından bildiğim gerçek dost,çok iyi araştırmacı değerli Bedri Aybars beyefendi,yıllardır topladığı kaynakları ve notaları derleyerek elinizdeki kitabı hazırladı”.

Kitabın birinci bölümünde; Genel bilgiler ve tarifler, ikinci bölümde:Düzüm ve usuller,Üçüncü bölümde :Aralıklar, Dördüncü bölümde:Türk musikisinin formları, biçimleri , Beşinci bölümde: Makamlar ve bu ana başlıklar altındaki detaylandırıcı,açıklamalı başlıklar yeralıyor.Ekler bölümünde,örnek eserler verilmekte.

Genel bilgiler çerçevesinde; Türklerin l3 ncü yüzyıldan itibaren yazılı eserler meydana getirmeye başladığını, insanların ilk yazıyı günümüzden 6 bin yıl önce yani,MÖ.4 bin yılında bulduklarını,Enstrümantal musikisinin; Yalnız sazlarla yapılan musikiye dendiğini, Solo için: Ses veya sazların tek olarak yaptığı musikiye verilen ad olduğunu, Solistin:Tek ses veya sazla musiki yapan icraya dendiğini, Koronun: Bir çok ses ile yapılan musikiye verilen ad olduğunu, Koristin: Koroda bulunan her bir ses sanatçısı için kullanıldığını, öğreniyor, hatırlıyoruz.

Verilen örnekler sayfalarında, makamların, müzik ve söz sahiplerinin bir düzen içinde verilediğini görüyoruz.

Sayfa 66’daki nota: Kürdi şarkı, Bahar gibi yaz gibi. Müzik:Bedri Aybars,Söz: İlkan San/Uşşak şarkı,İçimdeki dünyaya çağırsam gelir misin, Müzik:Bedri Aybars,Söz:Vedat Fidanboy/Karcığar şarkı, Bir yüce dağ düşün(vay haline vay)Müzik:Hüseyin Soysal,Söz:Halil Soyuer /Mahur Fantezi, Gülüşünü hayra yordum (sitem) Müzik: Bedri Aybars, Söz: Vedat Fidanboy.

Bedri Aybars:l944 yılında Kırşehir’de doğdu. Kara Harp Okulundan l965 yılında İstihkâm Subayı olarak mezun oldu.l966 yılında istihkâm Okulunu bitirdi.l993 yılında Kıdemli Albay rütbesiyle emekli oldu.

Türk Sanat Müziği çalışmalarına l986 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Sanat Müziği Korosunda başladı. Pek çok bestekârdan, müzik uzmanından yararlandı. Değişik koroların kuruluşunda görev alan, pek çok koronun yöneticisi olan Bedri Aybars’ın l5 bestesinden 8’i TRT Repertuarında bulunuyor.***

Ata Eğitim

Dergisinin ilk sayısı

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Dergilerimiz var, gazetelerimiz var… Yayınlandıklarında, yani ilk sayılarında “merhaba” dediklerinde ses getiriyorlar. Bunun aksi, şöyle bir görünüp, kaybolup gidiyorlar.

Gazeteci dostum Murat Kocakök’ün gayretleriyle, Eren Atakay’ın sahipliğinde “Ata Eğitim Dergisi”nin ilk sayısı Aralık 2010’da okurlarıyla, eğitim dünyasıyla selamlaştı, merhabalaştı.

Derginin kimliğine bakıyoruz: Eren Atakay’ın sahipliği dışında, Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak Murat Kocakök, Yayın Danışmanı: Dr. Oğuz Poyrazoğlu isimleriyle karşılaşıyoruz.. Editörler olarak: Aslı Atakay,Meltem Yılmaz isimleri karşımıza çıkıyor.Altı kişilik isimler katkıda bulunanlar arasında sıralanıyorlar.

Ata Eğitim Dergisinin yazışma adresi: Bahçelievler 7.Cad.71.Sok(eski 22) No:2-2 Çankaya-Ankara şeklinde kaydediliyor.

İçindekiler sayfasına baktığımızda,dolu-dopdolu bir dergi görünümüyle karşılaşıyoruz.İmzalarıyla okurlarının karşısına çıkan,merhaba diyen kalem sahipleri,yazarların sıralanışı efendim:

-Murat Kocakök, Dr.Oğuz Poyrazoğlu,Rabia Sultan E.Akın,Hakan Bingül,Aslı Atakay,Oktay Taş,Meltem Yılmaz, Nur Öz Bolat, Mustafa Kılıç, Prof. Dr. İsa Kayacan…

Bu isimlerden, dergi sayfalarından aldığımız bazı cümleler:

1-Ülkelerin kalkınmasında en önemli gösterge eğitime yapılan yatırımdır.(Murat Kocakök, sayfa)

2-Zamanınızı en iyi yönetin. Kendinizi zorlayın ve engellere rağmen vazgeçmeyin. (Prof. Dr. Nejdet Atabek, sayfa:5)

3-Yurtdışında eğitim almanız, yabancı dil bilmeniz sizi mesleki avantajlı ve tercih edilir bir konuma getirecektir(Aslı Atakay, sayfa:22)

4-Eğitim bu ülkenin en temel sorunlarından ve en önemlilerinden biri olmaya devam ediyor (Oktay Taş, sayfa:26)

5-2005 yılında Ankara’da kurulan MCD Gençlik Kulübü, ülkemizin bir çok ilinden Ankara’ya çeşitli üniversitelere okumaya gelen öğrencilere kendilerini geliştirebilecekleri eğitim imkanları sunuyor. (Hakan Bingül, sayfa:30)

6-Sınavların bireyin geleceği üzerindeki etkisi gerçekten çok büyüktür(Nur Öz Bolat sayfa:34)

7-Dilimize karşı ilgi gösteriyorsak, saygı gösteriyorsak, titizlik içindeysek, ortaya kişiliğimizin genel görüntüsü çıkar. (Prof. Dr. İsa Kayacan, sayfa:44)

8-Şanlıurfa’da bir şeyh efendinin nefesinden öte, akılcılığı rehber kılacak bir nefese, çözüme ihtiyaç var. (Meltem Yılmaz, sayfa:46)

9-Satrancın en güzel yanlarından biri de her yaştan bireye benzer katkıyı sağlaması ve heyecan vermesidir. (Dr. M. Sabri Koçak, sayfa:63)

GÜNÜN SÖZLERİ:

1. İlkeli gazetecilik, demokrasinin güçlenmesine, büyük katkı sağlar. (Süleyman Tapsız, Burdur Valisi)

2. Basın, Cumhuriyetin vazgeçilmez unsurudur. (Sebahattin Akaya, Burdur Belediye Başkanı ***

www.isakayacan.com,

http://isakayacan.blogspot.com

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 37
Dün Tekil 1059
Bugün Tekil 371
Toplam Tekil 2533986
IP 35.175.174.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:23 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu