Küresel Kriz ve Türkiye Ayağı - Doç. Dr. Mehmet Karagül - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Küresel Kriz ve Türkiye Ayağı - Doç. Dr. Mehmet Karagül
Tarih: 06.01.2009 > Kaç kez okundu? 3222

Paylaş


Küresel kriz hakkında yazılmadık yazı ve söylenmedik söz kalmadı. Ancak henüz olayı asli nedenleriyle ortaya koyabilen bir çalışmaya rastlamak mümkün değil.

Söz konusu anlatımlara göre olay tamamen mortgage (ipotekli konut kredisi) krizine endekslenmiş finansal bir krizdir. Ancak hali hazırda söz konusu kriz; ülkemiz dahil bütün dünyayı sarmış, ipotekli konut kredisi krizi ve mali kriz olma özelliklerini çoktan kaybetmiş, reel sektörleri ve istihdamı etkileyen çok farklı boyutlar kazanmıştır.

Doğal olarak bu denli köklü etkileri olan bir krizin sebebini, sadece ABD’deki ipotekli konut kredisi krizine bağlamak makul bir davranış olmasa gerek.

Olayın gözlerden kaçırılan asıl nedeni; liberalizm söylemi altında ekonomik özgürlükler kapsamında, az gelişmiş ülkelerde fazlaca bulunan emeğe ve doğal kaynağa tanınmayan serbestinin; kontrolsüz bir biçimde gelişmiş ülkelerin yoğun olarak sahip olduğu sermaye ve müteşebbise tanınmış olmasıdır.

Her şeyin sermaye için olduğu kapitalist sistemde, sermayeye tanınan ayrıcalıkların böylesi bir küresel krize neden olması hiç de yadırganacak bir gelişme olmasa gerek.

Çünkü sermayenin sınırsız özgürlüğe sahip olduğu kapitalist sistemin arıza vermemesi anormal bir durum olurdu.

Ancak kapitalist sistem; kazanmaktan başka hiçbir kural ve ahlaki değer tanımadığı için özü gereği bu güne kadar krizleri dahi kendi menfaatine çevirmeyi başarabilmiştir!

Bütün dünyada üretimin ve istihdamın daralmaya başlanması, bizleri daha da kaygılandırmaktadır. Çünkü nispeten yüksek ücretle çalışanlar, kriz bahanesi ile işten çıkartılacak, birkaç ay sonra yerleri asgari ücretle hatta daha düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalanlarla doldurulacaktır.

Bu arada gelişmekte olan ülkelerdeki bir çok firma borçlu olması sebebiyle el değiştirmek zorunda kalacak ve bunları yine gelişmiş ülkelerdeki müteşebbisler oldukça düşük fiyattan kapatabileceklerdir!

Bütün bunlara paralel olarak, ülkemizde mali boyutu pek hissedilmeyen küresel krizin, reel yönü fazlasıyla hissedilmeye başlanmış, hatta krizin teğet geçtiğinin söylendiği Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına ait büyüme yüzde 0.05 gerçekleşmiştir. Bu demektir ki önümüzdeki dönemlerde büyümenin negatif olması kaçınılmazdır. Ayrıca son aylarda işçi çıkarmalarının da yoğunlaştığı dikkate alınırsa, olayın sosyal yönünün de çok daha ağırlaşacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 989
Bugün Tekil 915
Toplam Tekil 2286313
IP 54.81.117.68


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:4 Rebiü'l-Evvel 1440
Kasım 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Benden eğerimi isteyin vereyim, atımı isteyin vereyim, çadırımı isteyin vereyim, fakat, Vatanımdan hiç kimse bir karış toprak istemesin, vermem.
(Mete)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu