Tecavüzler ve Milletvekilleri - Prof. Dr. Ata Atun - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Tecavüzler ve Milletvekilleri - Prof. Dr. Ata Atun
Tarih: 14.11.2008 > Kaç kez okundu? 3271

Paylaş


Daha evvel bu küçücük ülkemizde hiç duymadığımız cinsel istismar ve ırza tecavüz, gittikçe dozunu arttırarak günlük yaşamımızda sıkça duyulmaya başladı.

Belki de duyduklarımız ve basına yansıyanlar buzdağının görünen kısmı kadar küçük. Cinsel istismara uğrayan birçok kişi büyük bir olasılıkla utancından veya da sosyal konumundan olayı ağzını hiç açamıyor ve olay duyulmadan üstü örtülmüş oluyor. Bizler de KKTC halkı olarak, bu tür suçların sayılı olarak işlendiği düşüncesine ve inancına kapılıyoruz.

Ama bunun hiçte doğru olmadığı kesin.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, cinsel istismar, tecavüz, ırza geçme ve benzeri suçlarla ilgili bizim KKTC Meclisimize örnek olacak ve kıskandıracak düzeyde çalışmalar başladı bile.

Geçen sene Ağustos ayında CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, çocuklara cinsel istismarın (tecavüz) ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu. Bu teklifin içinde çocuklara cinsel istismarın (tecavüz) ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması öngörülüyor.

Aynı dönemde HAYTAP ile İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonunun ortaklaşa hazırladığı ve birçok hayvan hakları savunucusu derneğin desteği ile hazırlanan yasa değişikliği teklifi, TBMM’ye sunuldu. Bu teklifin içinde hayvanlara karşı yapılan cinsel saldırıların ve tecavüzlerin dahi ağır bir şekilde cezalandırılması isteniyor.

Son günlerin yüz karası olan Kasklı tecavüzcü olayından sonra harekete geçen 12 Milletvekili TBMM’ye mevcut ilgili yasada tadilat önerisi vererek, tecavüz suçlarında para cezasının kaldırılarak hapislik cezasının uygulanmasını ve buna ilaveten de tecavüzcünün hadım edilmesi değişikliğinin yapılmasını talep ettiler.

Bebeklere tecavüz cezasının müebbetleştirilmesi için yasa teklifi ankete açıldı ve halen daha imza toplanmaktadır. Yazıdaki iddiaya göre imza sayısı bir milyona çıktığı vakit öneri otomatikman görüşülmek üzere TBMM’ye gidecekmiş. TBMM iç tüzüğüne göre yasa tasarılarının T.C. Hükümeti, Yasa önerilerinin de Milletvekilleri tarafından yapılabileceği amir iken, herhalde bu imzalar kendi başlarına TBMM’ye gidemeyecek ve grubu olan bir milletvekili bunu öneri olarak Genel Kurula sunacak. Ama önemli olan tecavüzcüye müebbet hapis istenmesi ve bunun da gündemde yerini almış olmasıdır.

Biz de ise kızına tecavüz edecek kadar aşağılık insanlar, kız kardeşine cinsel tacizde bulunacak kadar insanlıktan uzak kişiler ve küçücük erkek çocuklarına tecavüz ederek hayatlarını karartacak denli sapıklaşmış insanlıktan nasibini almamış kişiler türedi aniden. Ne yazık ki, bunlar KKTC’de daha evvel hiç var olmamış bu kötü alışkanlıkları ithal etmeye ve bu suçları çok olağan davranışlarmış gibi işlemeye başladılar.

Son haftalarda artış gösteren tecavüz ve cinsel taciz olayları vatandaşı gerçekten dehşete düşürdü. Kızlarımız, kadınlarımız ve yaşları ile cinsiyetlerine bakılmaksızın tüm çocuklarımız eski günlerde olduğu gibi, yalnız başlarına korkusuzca ve rahatlıkla sokaklarda yürümekten çekinir oldular.

KKTC’de olduğu gibi Türkiye’de de görsel medya bu konuya eğildi ve “Sapıklar hadım edilsin” tartışmaları başladı. Önce gündeme küçücük kızlara tecavüz eden kasklı sapık düştü ardından da öz kızına tecavüz eden baba. Tüm bu korkunç olaylar büyük küçük herkesi dehşete düşürmeye yetti ve arttı bile.

Türkiye’deki İnsanca Yaşama Dernek Başkanı Okşan Öztok hadımda ısrarlı olduklarını açıkladı. Hadım edilirse tecavüz olanağının kalmayacağını ifade eden Öztok, “Birkaç sene yatacaklar. Buna izin vermeyelim” diyerek bir kampanya başlattı.

Ardından Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı’ndan Ahmet Yıldız, “Artık eğitimli kişiler de bunu yapıyor. Bu yüzden korkutucu, caydırıcı cezaya ihtiyaç var” diyerek Milletvekillerine ve yargıçlara seslendi.

Bizim KKTC’mizde de artık milletvekillerimize ve yargıya büyük görevler düşmektedir.

Milletvekillerimiz, siyasi partilerine bakılmaksızın birlikte yasa değişiklik önerisi vermeliler ve cinsel taciz ile tecavüz suçlarının cezasını caydırıcı ve dudak uçuklatan düzeye çıkartmalıdırlar. Bu önerinin içine tecavüzcünün veya tecavüze yeltenenin veya da cinsel istismarda bulunanın “Hadım” edilmesini de koymalıdırlar.

Hadım yasası dünyada “Megan Yasası” olarak bilinmektedir. Yasaya göre, pedofililer önce, testosteron seviyesini düşürücü kimyasal bir ilaç verilerek hadım edilmekte sonra da hadım edilen suçlu, tedavi altına alınmaktadır.

Polis, nereye gittiğini ne yaptığı haber vermek zorunda olan suçluları, yaşadıkları alanlarda da gizlice izlemektedir. Gözetim altındaki pedofililer afişe edilmekte ve yaşadıkları bölgelerde çocuk sahibi ailelere polis tarafından bildirilmektedirler. Danimarka ve ABD’de Hadım sistemi ve Hadım yasası yıllardır uygulanmaktadır.

Bizde artık KKTC’de bu uygulamayı başlatmalıyız.

Tecavüzcüler hem hadım edilmeli hem de dudak uçuklatıcı sürelerle hapse gönderilmelidirler. Belli ki bu çirkin davranıştan kurtulmanın başka bir yöntemi kalmadı artık.

Prof. Dr. Ata ATUN

http://www.ataatun.com

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1167
Bugün Tekil 718
Toplam Tekil 2598535
IP 18.232.171.18


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Zi'l-Hicce 1440
Ağustos 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu