Türk Birliği İdeali - Faruk Habiboğlu - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türk Birliği İdeali - Faruk Habiboğlu
Tarih: 05.01.2009 > Kaç kez okundu? 2669

Paylaş


Türkiye “Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak” diyerek yönünü belirlemiş, ta Cumhuriyet’in kuruluşunda. Ancak bu, körü körüne Avrupa demek değil. Belki o dönemde Muasır Medeniyeti Avrupa temsil ettiği içindir ki Avrupa örnek alınmış. Oysa aradan 84 yıl geçmiş ve Muasır Medeniyetin tek temsilcisi Avrupa olmaktan çıkmış. Hatta 1990’lı yıllarda Bosna Hersek’teki katliamlara seyirci kaldığını düşünürsek, Avrupa’nın Muasırlıktan uzak düştüğünü bile söyleyebiliriz. Hem yanı başımızdaki Irak işgalini ve buna Avrupa ülkelerinin verdiği desteği, en azından duyarsızlığı da göz önüne alırsak Avrupa’ya gayrı muasır bile diyebiliriz.

Diğer yandan, geçen süreçte katılmak üzere başvuruda bulunduğumuz Avrupa Birliği maceramızın da hüsranla sonuçlanma ihtimali yüksek. Ya da şu ana kadar dayattıkları şartlar yetmezmiş gibi, daha ağır şartları tarafımıza dayatma ihtimallerini de düşünürsek, Avrupa Birliği politikamızı en azından askıya almak, ülkemizin birlik ve bütünlüğü noktasında ciddiyetle düşünülmesi gereken bir durum olarak çıkar karşımıza.

İşte bu aşamada Türkiye’mizin alternatif politikalara, tercihlere ihtiyacı var. Artık muasır medeniyet sadece modern yaşam kültürü demek değil hem. Ekonomik kalkınmışlık, tam demokrasi, güçlü devlet.. İşte bütün bunlara kavuştuğumuzda muasır medeniyete de ulaşmış oluruz.

Geçmiş hükümetler bu anlamda alternatifleri denediler.. Merhum Özal, Karadeniz Ekonomik İşbirliği’ni kurmuştu. Erbakan, D8 demişti.

Ancak bunlar devam ettirilemedi, hedeflere ulaşılamadı. Nedenlerinin ayrı bir yazı konusu olduğunu belirterek, son zamanlarda yükselen Milliyetçilik akımını da göz önüne alarak Türk Devletleri Birliği, önemli ve gerçekleşme ihtimali yüksek bir alternatif olarak çıkıyor karşımıza. Sahi neden Avrupa Birliği oluyor da Türk Birliği olmasın? Soyca, dince ve kültürce bir olduğumuz diğer Türk Devletleriyle neden bir arada olmayalım?

Türkiye ekonomisiyle, kültürüyle, devlet tecrübesiyle, Batı dünyasıyla olan ilişkileriyle; Kazakistan yer altı servetleriyle, uzay teknolojisiyle; Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs, Kırgızistan.. Bunlar da kendi birikimleriyle, potansiyelleriyle hep birlikte büyük bir ekonomik ve siyasi birlik oluşturabiliriz. Böyle bir birlik cazibe merkezi olarak, diğer akraba devletleri de bünyesine dahil edebilir ve dünyanın çok önemli bir kutbunu oluşturabilir.

Hem AB’nin aşağılanan bir üyesi olmak mı, yoksa Türk Birliği’nin kaptanı olmak mı daha iyi? Bizim bizden başka dostumuzun olmadığını tekrar hatırımıza getirsek artık..

Muhsin Yazıcıoğlu, AB’ye karşı olduğunu ve bu alternatifi her platformda dillendiriyor. İnşallah iktidar O’na nasip olursa, bu büyük ülkü, Türk Birliği ideali gerçekleşsin diye dua ediyorum

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 1201
Bugün Tekil 1148
Toplam Tekil 2532514
IP 54.86.132.30


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:21 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu