İSLAM, AKIL VE YOBAZLAŞMA! - Prof. Dr. Nurullah AYDIN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İSLAM, AKIL VE YOBAZLAŞMA! - Prof. Dr. Nurullah AYDIN
Tarih: 18.11.2010 > Kaç kez okundu? 2680

Paylaş


İslam dünyasında; akla, bilime aykırı her türlü düşünce, İslam adına insanlara telkin edilmektedir. Ve bu da İslam ahlakı diye ifade edilmektedir.Oysa; İslam, akıl demektir. Ancak hangi İslam? Sorulması gereken budur. Kur'an ahlakı mı yoksa gizli düşünce ve niyet sahiplerinin uydurduğu ahlak mı?Akla ihanetin sembolleri var. İnsanları Kur'an'ın aydınlık dünyasıyla tanıştırmamaya çaba sarf ediyorlar. Allah ile de doğa ile de kendi benliğimizle de barışma imkanı sağlatmıyorlar..Dinler tarihi; akla, sevgiye ve insan haklarına ihanetlerle doludur. İslam bile bu ihanetler tarihinin dışında kalamamıştır. Onun tarihi de akla ve aklı temsil edenlere ihanetlerle doludur.Hayatın ve insanın yükselmesini istemeyenlerin temel düşmanları, aydınlanmacı beyinlerdir.Her türden akılcı, bilinçli imanın değişmez düşmanı ise dinciliktir..İslam'da bunlara, bu tiplere yobaz, mürteci veya mutaassıp denir. Mürteci ve mutaassıp tabirleri Kur'an kaynaklıdır. Çünkü taassup ve irticadan en çok bahseden Kur'an'dır. Bütün mürteci ve mutaassıplar, öncelikle Kur'an'ın düşmanı olarak bilinmelidir.Türkiye'deki sözde aydınlar, laiklik ve aydınlık adına bu gerçeği anlatacakları yerde, taassup ve irticayı sadece kendilerinin düşmanı gibi göstermişlerdir.Taassup ve irticaya son zamanlarda dört müsibet-bela daha eklenmiştir.

- Siyaset dinciliği,

- Ekonomi dinciliği

- Mitolojik hurafe dinciliği

- Haçlılarla işbirliği dinciliği.Dincilik; Haham-Papaz-Molla İşbirliği ve dinlerarası diyalog maskesi adı altında yürütülmektedir.Hurafeciler ve siyaset dincileri, Kur'an'ın ismini zikrederek saygınlık elde etmektedirler ama adres olarak İslam'ı göstermektedirler. İslam'a Kur'an'a büyük bir iftiradır. Bu ise İslam değildir. Sakala, şalvara, cübbeye, türbana, laf ebeliğine indirgenen İslam'la karşı karşıyayız. Her türlü ahlaksızlıkla, yoksulu, mağduru istismar edenler, hakları gasp edenler örtü örtmektedirler. Örtü, İslam olmaktadır. Ki Kur'an'ın Allah yolunun en büyük düşmanı olarak ifade ettiği bu tiplerdir. etmektedirler. Gösterdikleri yol, anlattıkları din,Bugün, insanlığın geldiği yere bakıp Kur'an'ın gösterdiği temel amaçlara yönelerek, yeniden yapılanmak gerekmektedir. Bu yapılanmanın yolunu açmada, sorgulayıcı bir beyne sahip olmak, okumak, öğrenmek ve anlamak moduna girmek gerekir..İnsan; Kur'an'ın gösterdiği yola giderek din'le çağı ve aklı kucaklaştırmak için, dini kullananların kıskacından hem de dini hor gören inkar kıskacından kurtulmak zorundadır.Türk insanının, Allah diyeni laiklik düşmanı ve laikim diyeni din düşmanı ilan eden bu iki aklı dışı kıskaçtan kurtarılması lazımdır.Türk insanının, hava ve su kadar muhtaç olduğu temel iki değer budur. Bu değerleri anlamalıyız. Aksi takdirde, önündeki dönem çok ıstıraplı bir zaman olacaktır.Dinlerine asıl amacından çıkarıp kendilerine benzeten batıl kesimler, Müslüman insanın kendine ve geleceğine sahip çıkmasını asla istememektedir. Sürekli bir biçimde tarihi değerlere karşı çıkmaları bu yüzdendir.Düşünce dünyasında prangalanan akla karşı, işletilen akıl'ı temsil etmek gerekir.Batı'nın, Türkiye ile ilgili olarak geliştirdiği politikalar, laikliğin dibini oyarak Müslümanların işletilen aklı yakalamalarına engel olan politikalardır.Din istismarcıları biliyor ki, işletilen akıl devreye girmeden İslam'dan hayır görmek mümkün değildir. On nedenle de aklın sorgulayıcılığını önlemeye çalışmaktadırlar. Kur'an; akıl sahiplerine hitap eder.Kur'an odaklı gerçek İslam'ın, gelişmeyle, değişmeyle, bilimle, akılla ve bunların ürünü modern hayatla sorunu olması mümkün değildir. Sokaklarda örneği verilen tiplerin, İslam alimi diye tanıtılanların anlayışının ise, değil modern hayatla, insanı insan yapan hiçbir değerle bağdaşması mümkün değildir.Bu çıkar için kullanılan İslam, İslam alimi diye yutturulan lanse edilen güruh, sırtımızda bir kamburdur. Bunu sırtımızdan atıp, İslam'ın anlamı olan Kur'an, tebliğ eden peygamber ve onu bugünlere örnek yaşayışları ile taşıyan seçkin temsilcilerin aydınlık dünyasıyla tanıştığımız zaman, kendi benliğimizdeki değişimi de görebiliriz.Günün Sözü: Akıl insanın cevheridir. Aklını gönlünü gerçeklere kapatma, pişman olursun..

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 34
Dün Tekil 1577
Bugün Tekil 1364
Toplam Tekil 2856343
IP 34.204.183.113


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

28 Cemaziye'l-Ahir 1441
Şubat 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu