Kilise Karpaz’a Göz Dikti - Prof. Dr. Ata ATUN - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kilise Karpaz’a Göz Dikti - Prof. Dr. Ata ATUN
Tarih: 04.11.2010 > Kaç kez okundu? 2798

Paylaş


Rum Ortodoks Kilises, ruhani yönetim bölgesi yani Diyakozluğu içinde olmasa da Karpaz yardım adasına göz dikmiş durumda.

Başpiskopos Hrisostomos bu niyetini her fırsatta dile getiriyor.

Bir taraftan Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinde açılan davalarla Kıbrıslı Türkler ve KKTC köşeye sıkıştırılmaya çalışılırken, diğer taraftan da Hristiyanlık dini kullanılarak KKTC üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılıyor.

Sen Sinod Meclisi tarafından 9 Eylül’de kabul edilen yeni kilise tüzüğüyle birlikte Karpaz Burnunun en ucundaki Apostolos Andreas Manastır’ının (Havari Andrew Manastırı) Rum Ortodoks Kilise’sinin tam yetkisine ve Karpaz Bölge Piskoposluğu’nun himayesi altına girmesinin prensip kararı alındı. Geriye çevrilecek dolaplarla ve AB’de oynanacak acındırma tiyatroları ile Karpaz yarım adasını olduğu gibi Metropol, yani dini bölge ilan etmek ve şimdi kağıt üstünde var olan Metropolünü de fiilen göreve göndermek kaldı.

Şu anda kiliseyi, Dip Karpaz köyünde ikamet eden Rumlardan oluşan Apostolos Andreas Manastırı İdari Komitesi yönetiyor. KKTC Din İşleri Dairesi, İç İşleri Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı Rum Ortodoks Kilisesi yerine yerel komiteye daha çok güven duyuyor.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Apostolos Andreas Manastır’ının tamiri ve restorasyonunu bahane ederek, üzerinde hak sahibi olabilmek için geçmiş yıllarda güzel bir tuzak tezgâhlamıştı.

Önce manastırın bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğunu dile getirmiş, sonra da Yunanistan’daki Patras Üniversitesinde planlar çizdirmiş, parasal kaynak bulmak için de, başta Vatikan olmak üzere tüm AB ülkelerini ve New York Patrikhanesini ziyaret ederek maddi katkı ve destek ricasında bulunmuştu. Amacı manastırın restorasyonuna Vatikan’ı, ABD’yi ve AB ülkelerini katmak ve onları idarede söz sahibi yaparak KKTC yönetiminden kopararak kendi idaresi altına almaktı.

Nitekim Kilise şimdi kendi başına çalışmalar yapıyor gözükse de arkasına BM Kalkınma Programı’nı (UNDP) ve Güney Kıbrıs’taki ABD Büyükelçiliği’ni alarak ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

KKTC Vakıflar İdaresinin yani EVKAF’ımızın restorasyonu koordine etme talebi var ama Başpiskopos II. Hrisosotomos kendini bu konuda o denli güçlü addediyor ki, EVKAF’ın restorasyonu ve tamiratı koordine etmesi konusunu görüşmeyi bile kabul etmiyor.

Hrisostomos’a göre Apostolos Andreas Manastırı kesin olarak Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’nin malıdır ve Türklerin asla manastırla ilgili herhangi bir işe karışmak gibi bir hakları da yoktur.

Zaten kesin bir dille de bu konuda düşüncesini “Apostolos Andreas Manastırı EVKAF tarafından tamir edileceğine yıkıldığını göreyim daha iyi” cümlesi ile de ortaya koydu.

Bu yıl Hrisostomos bir adım daha ileri giderek, 30 Kasım Salı günü yapılacak Havari Andreas’ın ölüm yıldönümü ayininin manastırdaki bölge papazları yerine Rum cemaatinin oyları ile seçilen “Karpaz Piskoposu Zaharias Yeorgiu” yönetiminde yapılacağını açıkladı. Geçen sene de Karpaz Piskoposu Zaharias Yeorgiu ayini yönetmişti ama bu resmi değildi. Bu sene ki resmi olacak. Karpaz’ı dini bölge olarak ilan ettikten sonra yönetimlerini pekiştirmek ve Manastırı ele geçirebilmek için küçük küçük ama sağlam adımlarla ilerliyor Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos.

Bir sabah kalktığımızda Karpaz Bölgesinin Rum Ortodokas Kilisesi İdaresi altına girdiğini ve şu anda dini bölgesi var olan ama kendisi bu diyakozlukta ikamet etmeyen ve görev yapmayan Karpaz Metropolitini, Apostolos Andreas Manastırında görev başında görürsek hiç şaşmayalım.

KKTC hükümetinin ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bu dini tuzağa düşmemesi ve oyuna gelmemesi gerekmektedir. Bir kez Karpaz Metropoliti Apostolos Andreas Manastırındaki makamına fiilen oturursa, bu sefer III. Barış Harekatı’da kendisini oradan sökmeye yetmeyecektir.Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 34
Dün Tekil 1071
Bugün Tekil 1059
Toplam Tekil 2524960
IP 3.85.10.62


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:15 Sevval 1440
Haziran 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu