Üşümezsoy İstanbulda Deprem Olmayacak dedi - Dr. Feridün ÖZGÜMÜŞ - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Üşümezsoy İstanbulda Deprem Olmayacak dedi - Dr. Feridün ÖZGÜMÜŞ
Tarih: 10.10.2010 > Kaç kez okundu? 8542

Paylaş
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy:

İstanbul'daki son deprem

büyük bir depremin olmayacağının habercisi

Bu deprem Marmara Denizi'nde ama İstanbul Boğazı'nın 100 kilometre uzaklıkta Silivri çukurunda olmuştur. Silivri çukurunda oluşan bu deprem Silivri-Kumburgaz fayınının en batı ucunda oluşmakta olan bir deprem oğuludur. Bunun gibi onlarca 4-5 şiddetinde deprem geçen yüzyıldan buyana olagelmiştir.

Bu fayın uzuluğu 40 km kadar olup en fazla 6.5 büyüklüğünde deprem potansiyeline sahiptir. Marmara Denizi'nde deprem riski taşıyan tek fay da bu faydır. Adalar Fayı olarak bilinen Tuzla'dan Büyük Çekmece'ye kadar uzanan hat İstanbul deprem senaryoları içinde kırılcak fay olarak kabul edilegelmiştir. Oysa bu fay hattında hiçbir stres birikimi söz konusu değildir. Yani Tuzla'yla Büyükçekmece arasındaki fayda, İstanbul'un güney kıyısında, bir deprem riski söz konusu değildi. Deprem İstanbul'dan uzaklaşmaktadır.

Kırılmanın başlayacağı nokta boğazlardan 100 km kadar uzaktadır. Bu anlamda bu fayda oluşacak 6.5 şiddetinde bir deprem potansiyeli söz konusudur. Bir başka ifadeyle Marmara'da 7 şiddetinde bir deprem riski de yoktur. Bu 6,5 şiddetindeki deprem riski Silivri-Kumburgaz fayında olup deprem merkezinde en fazla 7 şiddetinde bir etki oluşturur. Bu kıyılara geldiği zaman 6,5 şiddetine düşer. İstanbul'a doğru geldiği zaman ise şiddet daha da düşerek 6 ve altındaki bir şiddette olacaktır.

Bu deprem Marmara Denizi'nde 100 kilometre mesafede olan bir depremciktir ve ileride oluşabilecek bir yırtılmanın başlangıcını ifade etmektedir.

Burada başlayacak yırtılma Silivri-Kumburgaz fayı boyunca doğuya doğru ilerleyerek en fazla 40 kilometre uzunluğunda bir yırtılma olabilecektir. Bu da 6,5 şiddetinden daha büyük bir deprem potansiyeli taşımamaktadır.

Bilimsel olarak gelinen bu nokta Adalar Fayı'nda risk olmadığı ve diğer taraftan ise 1912 yılında Tekirdağ ve Silivri çukurlarındaki fayın 60 kilometresi yırtılmış olduğu için Marmara'da büyük bir deprem hiçbir zaman mümkün değildir.

Silivri çukurundan başlayıp Yeşilköy'e kadar devam ettiği varsayılan 60-70 km fay hattının kırılarak 7 şiddetinde bir deprem oluşturması senaryosu da gerçekçi diğildir. Çünkü Büyükçekmece'yle Yeşilköy arasındaki hat aktif olmayıp Adalar Fayı'nın devamıdır.

Marmara'daki bu deprem büyük depremin habercisi olmayıp bunun 30 kat daha düşüğü olan 6.5 şiddetinde bir depremi işaret etmektedir.

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 1113
Bugün Tekil 614
Toplam Tekil 2452158
IP 52.200.130.163


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

15 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu