2019’da da enflasyon sorun olacak… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

2019’da da enflasyon sorun olacak… - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.12.2018 > Kaç kez okundu? 131

Paylaş


Ekonomimizdeki sıkıntıların en önemli nedeni hiç kuşkusuz enflasyondur. Alınan onca önleme rağmen enflasyon canavarı ile yapılan mücadelede beklenen noktaya gelinemedi.

Pahalılık dikkat edilecek olursa bugün en önemli ekonomik sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çarşı-pazarda ürünlerin fiyatları el yakıyor. Her geçen gün mutfaklardaki yangın büyüyor. Hayat pahalılığından yakınmayan var mı? Dar gelirliler daha da sıkıntı yaşar hale geldi.

Soru şu:

2019’da enflasyon normal seviyelere iner mi?

Ekonomistler, önümüzdeki yıl içinde de enflasyonun sorun olacağına dikkat çekiyor. Pahalılığın önlenmediği, döviz kurundaki artışların enflasyonu tetikleyebileceğine vurgu yapılıyor.

Yine de karamsar ve umutsuz olmayalım. Temennimiz pahalılığı önleme ve enflasyonla mücadelede başarı elde edilmesidir.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, gelecek dönemde hızla eğitim, hukuk, vergi sistemi ve istihdam piyasasında yapısal reform programlarının uygulamaya konmasının kritik öneme sahip olduğunu söyledi ve “Önümüzdeki yılda da enflasyonun % 16 sevilerinde olabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Hakan Ateş, yaptığı açıklamada şu tespitlerde bulundu:

-Sektörün sorunlu kredi oranı 2017 sonuna (yüzde 3) kıyasla bir miktar artış göstermekle birlikte makul seviyelerde.

-2019’da hem fonlama tarafındaki sıkışma hem de faiz oranlarındaki artış kredi büyümesi üzerinde baskı yaratmaya devam edecek.

-Jeopolitik belirsizlikler, ticaret savaşları ve gelişmiş ülkelerdeki parasal sıkılaşma göz önüne alındığında, fonlamaya erişim ve fonlamanın maliyeti en önemli sorunlardan biri olmaya devam edecek.

-Yılın son çeyreğinde negatife döndüğünü tahmin ettiğimiz büyümenin, 2019’un ilk yarısında da zayıf seyretmesini, yıl genelinde büyümenin yüzde 2 civarında tarihsel ortalamaların altında gerçekleşmesini bekliyoruz.

-Kurdaki stabilizasyon devam ettiği takdirde, 2019’da enflasyon yüzde 16 seviyesinde gerçekleşebilir.

-Reel sektördeki bilanço tahribatının bankalara ve devlete yansımaması için kamu finansmanı destekli bir modele ihtiyaç var. Eğer reel sektörün sıkıntıları yerinde çözülebilirse bankalara yansıması olmaz ve bankalar ekonomiye desteğine devam edebilir.

Yeni yıl ile birlikte emekli, işçi ve memur maaşlarına enflasyon oranında zam yapılacak. Bu zamlar bütçeye yük getiriyor. Bu yükün azaltılması için alınan ve alınmakta olan önlemler olacaktı.

Vergiler ve devlette tasarruf bunların başında geliyor.

Bunun anlamı da önümüzdeki yılda kemerlerin sıkılacağını gösteriyor.

Sıkıntıların bir başka nedenine gelince:

Faiz oranları çok yüksek. BU faiz oranları ile piyasaların hareketlenmesi beklenmiyor.

Merkez Bankası faiz indirimine giderse dolarda ani yükselişin olabileceği görülüyor. Dolardaki yükseliş ekonomimize daha fazla yük getirir.

Özellikle ithalata dayalı politikalarda dolardaki yükseliş, devletin yükünü daha da artırıyor. Zaten cari açığın yıllardır kapanmaması ve sorun olması da buradan kaynaklanmıyor mu?

Özetleyelim:

Her zaman söylediğimiz şu olmuştur: Üretimimizi artırmalıyız, kendi yağımızla kavrulmayı ilke edinmeliyiz.

Dünyada kendi kendine ürettiği ile yetinebilen 7 ülkeden biriydik. Bugün, birçok tarım ürününü et dahil ithal ediyoruz. Bunlara döviz gidiyor. Cari açığın kapanmamasının nedenlerinden biri de budur.

Artık pahalılığı ve enflasyonu sorun olmaktan çıkarmak, cari açığı kapatmak durumundayız. Refah ülkesi olmanın olmazsa olmazları bunlardır. Bu mücadeleyi kazanabilmek için yapılması ve atılması gereken adımlar vardır.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 17
Dün Tekil 1398
Bugün Tekil 326
Toplam Tekil 2672191
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:20 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu