“Amerika, bölgeye İhanet ediyor…” - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

“Amerika, bölgeye İhanet ediyor…” - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.12.2018 > Kaç kez okundu? 148

Paylaş


"Suriye'nin Kuzey bölgesinin istikrara kavuşturulmasının bir tek yöntemi var. Münbiç üzerinde mutabık kaldığımız, ortak çalıştığımız bu yol haritasının Münbiç'ten sonra Fırat'ı doğusuna da uygulanmaya başlanmasıdır. Eğer ABD'nin kastı YPG'yi eğitmekse bu son derece yanlıştır. Bölgeye yapılan ihanettir. Buna göz yumamayız."

Yukarıdaki sözler Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na aittir.

Çavuşoğlu, Suriye’de Fırat’ın doğusunda terörist gruplar PYD/ PKK’nın Amerika tarafından eğitilip silahlandırılmasının kabul edilemeyeceğini bir kez daha yineledi.

Ancak şunu söyleyelim:

Çavuşoğlu “ABD'nin kastı YPG'yi eğitmekse bu son derece yanlıştır.”diyor. Artık Amerika’nın kastının YPG’yi eğittiğini, silahlandırdığını, koruyup kolladığını sağır sultan bile duyuyor, herkes biliyor ve görüyor. Artık bunu tartışmaya gerek görmemek gerekir.

Doğrudur, biz de aynı görüşteyiz: Amerika, bölgeye ve Türkiye’ye çok açık biçimde ihanet ediyor.

Biz yazmaktan ve uyarmaktan bıkmayacağız.

Dost ve müttefik olarak gördüğümüz Amerika, Suriye’de sinsi bir oyun oynuyor. Özellikle terörist gruplarla kurduğu işbirliği ile hem bölgeyi, hem Türkiye’yi tehlikenin kucağına itiyor. Böyle bir durum karşısında Türkiye’nin suskun kalması beklenmemelidir.

Özellikle ve de altını kalınca çizerek vurgulayalım:

Suriye’de Fırat’ın doğusunda 40 bin silahlı terörist grup var Bu gruplar Amerika tarafından eğitilip silahlandırıldı.

Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen Amerika zaman kazanmaya, verdiği sözleri tutmamaya başladı. PYD/ PKK konusunda bugüne kadar ne söylediyse tam tersini yaptı.

Bölgedeki çıkarları Amerika’yı teröristlerle işbirliği yapmaya yönlendiriyor. IŞİD’ın nasıl yeşerdiğini, ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz.

Şimdi de “Kara ordumuz” dedikleri PYD’nin silahlı kolu YPG’yi bölgede yeşertiyorlar.

PKK’nın yerine meşru olarak gördükleri PYD’yi oturtup, Türkiye’yi ve dünya kamuoyunu oyalıyorlar.

Menbiç’te gözlem kuleleri ile resmen terörist grupları korumaya alıyorlar. Türkiye’nin tüm itiraz ve uyarılarına rağmen bu konuda bugüne kadar geri adım da atmadılar.

Artık hedeflerinin ne olduğunu görebiliyoruz.

Bu nedenle biz Amerika’ya inanmıyor ve güvenmiyoruz. Suriye’de Türkiye’nin altını oymaya çalışıyorlar Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar Sürekli oyalama taktiği ile zaman kazanıyorlar.

Son gelen haberlere bakalım:

Son bir ay içinde terörist gruplara 90 tır dolusu yeni silah gönderildi. Bölgede bulunan Amerikalı uzmanlar PYD’lileri eğitime aldı. Ortak devriyeye başladılar. Irak’ın kuzeyindeki 4 bin kadar silahlı PKK’lının da Fırat’ın batısındaki PYD kamplarına geldiği tespit edildi.

Bu gelişmeler şu gerçeği ortaya koyuyor:

Amerika, “terörist grup” olarak tanıdığı PKK’lılarla da işbirliği içinde. Eğer böyle bir işbirliği olmasa, bu PKK’lı terörist grupların Fırat’ın batısında PYD’lilerin arasında ne işi olabilir?

Bunu sorgulamak ve Amerika’nın ne yapmaya çalıştığını iyi anlamak durumundayız. Öyle görünüyor ki artık daha fazla konuşmak yerine zaman kaybetmemek ve olumlu adımlar atmamız gerekiyor.

Her zaman söylediğimiz şu:

Türkiye’nin bölgede bir beka sorunu vardır. Bu sorun var oldukça Amerika ile olan sıkıntılarımız da devam edecektir. Beka sorunumuzun kaynağının da Amerika olduğu görülüyor.

Dost ve müttefik olarak gördüğümüz bir ülke, beka sorunumuz konusunda yanımızda yer almıyorsa buna bir başka ad koymak gerekiyor.

Suriye’deki gelişmeleri çok önemsiyoruz ve rahatsız oluyoruz. Konu hakkında yazmaya devam edeceğiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1730
Bugün Tekil 735
Toplam Tekil 2713875
IP 3.227.3.146


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:19 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu