BM'nin göç mutabakatı AB'deki ayrılığı derinleştirdi - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BM'nin göç mutabakatı AB'deki ayrılığı derinleştirdi
Tarih: 12.12.2018 > Kaç kez okundu? 123

Paylaş


AA - Brussels Hoofdstedelijk Gewest - 12 Ara 2018 03:40

Kategori: Genel

BM'nin göç mutabakatı AB'deki ayrılığı derinleştirdi

Yasa dışı göç ve insan kaçakçılığıyla mücadelede iş birliğini artırmayı öngören BM Küresel Göç Mutabakatı, AB ülkeleri arasında bölünmüşlüğü tekrar ortaya çıkardı.

BRÜKSEL (AA) - Göçle mücadeleyi kolaylaştırmak için ilk uluslararası girişim olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Göç Mutabakatı, Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri arasındaki bölünmüşlüğün derinleştiğini ve kıtada aşırı sağcı grupların güçlenmeye devam ettiğini gösterdi.

Fas'ın Marakeş kentinde 164 ülkenin katılımıyla dün onaylanan ve bağlayıcılığı bulunmayan göç mutabakatını, dünya genelinde ABD, Avustralya, Şili ve Brezilya'nın yanı sıra "egemenliğini" ihlal ettiği gerekçesiyle 8 AB üyesi ülke imzalamadı.

AB yetkililerinin uyarı ve tavsiyelerine rağmen Avrupa kıtasının doğusunda bulunan ve geleneksel olarak göçmen karşıtı politikalar izleyen Vişegrad Grubu ülkeleri (Macaristan, Çekya, Polonya, Slovakya) ile Avusturya, Bulgaristan, Letonya ve İtalya mutabakatı imzalamayan AB üyeleri olarak ön plana çıktı.

AB yetkililerinin uyarısı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, üye ülkelerin bir bütün olarak göçmen paktını imzalamamasının "AB'nin birlik olarak çıkarlarını zedeleyeceği" uyarısında bulundu.

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos da mutabakatın sadece iş birliğini artırmak için bir çerçeve oluşturduğuna, bağlayıcı olmadığı için ülkelerin ulusal egemenliklerini tehdit etmediğine ve üye ülkelerin düzensiz göçle başarılı mücadele edebilmesi için imzalanması gerektiğine dikkati çekti.

Aşırı sağcıların gücü kanıtlandı

"Güvenli" ve "düzenli" göçü teşvik ederek 23 hedefle yasa dışı göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele etmeyi öngören küresel göç mutabakatının bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen mutabakata karşı çıkanlar bunun "ülkelerinin egemenliğini ihlal ettiği" yönünde yoğun kampanyalar yürüttü.

Bu çerçevede özellikle AB genelinde mutabakata karşı çıkan ülkelerdeki aşırı sağcı hükümetler, koalisyon ortakları ve etkili gruplar önemli rol oynadı.

Göç mutabakatına ilişkin bu gelişmeler son dönemde Avrupa genelinde yükselen aşırı sağ akımının kıta siyasetini etkileme konusunda da ne kadar güçlendiğini ortaya koymuş oldu.

Vişegrad Grubu, aşırı sağcı Macaristan Başbakanı Viktor Orban öncülüğünde mutabakata karşı çıkarken, Avusturya ve İtalya'daki popülist göçmen karşıtı koalisyon ortakları ülkenin mutabakatı kabul etmemesinde etkili oldu.

Slovakya'da dışişleri bakanının istifasına yol açan göçmen mutabakatı, Belçika'da da koalisyonun büyük ortağı aşırı sağcı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) mutabakat nedeniyle koalisyondan çekilerek neredeyse hükümeti dağıtma noktasına getirdi.

AB'ye göç azalıyor, göçmen karşıtlığında değişiklik yok

AB'ye 2015'te yoğunlaşan göçmen akınının halihazırda çok ciddi oranda düşmemesine rağmen, ülkelerde iç siyaset malzemesi haline gelen göçmen karşıtlığında azalma olmadığı görülüyor.

Bu çerçevede, AB ülkeleri arasında BM Göç mutabakatının imzalanmasına engel olan aşırı sağcı ve göçmen karşıtı söyleme sahip grupların, siyaseti ne denli etkiler hale geldiğini de gösteriyor.

AB'nin göçmen politikasındaki derinleşen bölünmüşlük, birliğin yürüttüğünü iddia ettiği "insani politikaya" da zarar veriyor.

Marakeş'teki konferansta konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de anımsattığı gibi, 2000 yılından bu yana 60 binden fazla göçmenin hayatını kaybetmesinin göç konusunda verimli insani politika yürütmekten yoksun olan ülkeler için "toplu bir utanç kaynağı" değerlendirmesinin yerinde olduğu düşünülüyor.

Muhabir: Şerife ÇetinMuhabir: Şerife Çetin

Yayınlayan: Zeynep Özbay

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 37
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 868
Toplam Tekil 2669788
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.821 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu