'Müzeler gelecek vizyonuna referans oluyor' - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

'Müzeler gelecek vizyonuna referans oluyor'
Tarih: 30.11.2018 > Kaç kez okundu? 138

Paylaş


AA - Antalya - 30 Kas 2018 09:25

Kategori: Genel

'Müzeler gelecek vizyonuna referans oluyor'

Panorama 1453 Tarih Müzesi Müdürü Salih Doğan, "Müzeler bir anlamda toplumların tarihteki rollerini günümüze taşıyarak milletlerin gelecek vizyonuna referans olarak katkı yapmaktadır." dedi.

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Ulusal Bilgi Politikası" ana temasıyla düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu Kütüphane, Arşiv ve Müze Yöneticileri Kongresi ve Fuarı (KAM'18) devam ediyor.

Antalya'daki Turizm Merkezi Belek'te gerçekleştirilen program kapsamında, Prof. Dr. Hamza Kandur moderatörlüğünde "Ulusal Bilgi Politikası Ekseninde Bilim ve Teknoloji" konulu oturum yapıldı.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Müdürü Salih Doğan, burada yaptığı konuşmada, müzecilikte dijital dönüşüm yaşandığını belirterek, geçmişin aydınlanmasına ev sahipliği yapan müzelerin, 20. yüzyılın ilk yarısına kadar eski eserlerin toplanmasına, muhafaza edilmesine ve sergilenmesine hizmet ettiğini söyledi.

Müzelerin artık yeni bir yaklaşımla ele alınmaya başlandığına işaret eden Doğan, topluma uzaktan bakan klasik müzeciliğin, durağan mekan anlayışından çağdaş müzecilik anlayışına geçişiyle, müzeciliğin çehresinin değiştiğini belirtti.

Doğan, kültürel çeşitliliğin ve toplumsal belleğin, izleyiciye daha iyi aktarılabilmesine olanak sağlayan yeni sunum ve anlatım yöntemlerinin kullanılmasıyla müzelere olan ilginin artmaya başladığını bildirdi.

Post modern müzecilik anlayışının, giderek klasik koleksiyon sergilemelerinde devrim yaratan yeni anlayışların gelişmesine ve kullanılmasına yol açtığını belirten Doğan, şunları kaydetti:

"Müzeler, milletlerin kültürel miras ögelerini depolayıp sergiledikleri gibi kimlik oluşumu bakımından eğitici bir yönü de olmasından çağın getirdiği iletişim biçimlerine ve araçlarına kendisini adapte etmek zorundadır. Bilgi teknolojileri ve dijital hıza ayak uydurarak sahip oldukları kültürel miras envanterini geniş kitlelere ulaştırmak, günümüz teknolojileriyle sergileme ve sunum tekniklerini kullanmak durumundadır. Panorama Samsun 1919 Dijital Gösterim Merkezi, ulusumuzun kaderini değiştiren mücadeleyi, özel tasarlanan dijital gösterim merkeziyle ziyaretçilere sunan, özgün projelerden biridir. Ziyaretçi, bu müzede seyirci konumunda kalmıyor, kurgulanan özel film tekniği, ses efektleri ve görüntüleme yöntemiyle kendisini Milli Mücadele'nin ortasında hissediyor."

Doğan, müzelerin, toplumların tarih serüveni içerisinde geçirdiği evreler, yaşadıkları deneyimler ve milletlerin ürettikleri sosyal, kültürel, tarihsel değerler açısından geçmiş ile gelecek arasında önemli bir taşıyıcı durumunda olduğunu söyledi.

Müzelikte dijitalleşmenin önemine işaret eden Doğan, "Müzeler bir anlamda toplumların tarihteki rollerini günümüze taşıyarak milletlerin gelecek vizyonuna referans olarak katkı yapmaktadır." dedi.

"Bilgi seferberliği yapmamız gerekiyor"

Moderatör Prof. Dr. Kandur da bilgi seferberliği yapmak gerektiğini belirterek, "Türkiye'de bir çok alanda seferberliğin eşiğindeyiz. Bilgi alanında da hepimizin seferberliğe başlamamız gerekiyor." dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilişim uzmanlarından Erdoğan Olcay ise teknolojiyi kullanırken güvenlikle ilgili gerekli adımları atmak gerektiğini söyledi.

Nesnelerin interneti kaynaklı tehdit ve saldırıların arttığını dile getiren Olcay, "Veri hırsızlığının yapılması giderek basitleşiyor ama etkileri güçlü hale geliyor. İnternet sitelerinin çökertilmesini hedefleyen DDoS saldırılarının daha da artacağını öngörüyoruz ancak tedbirlerimizi alıyoruz. Veri hırsızlığı konusunda dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından organizasyona katkı sunan firma ve kurumlara teşekkür plaketi verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Anadolu Ajansı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Yakup Şıvka'ya, kurum adına teşekkür plaketi takdim etti.Muhabir: Ayşe Yıldız

Yayınlayan: Melda Altakhan

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 1569
Bugün Tekil 814
Toplam Tekil 2718149
IP 18.210.28.227


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:22 Rebiü'l-Evvel 1441
Kasım 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.152 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu