Tehlikeli oyun… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Tehlikeli oyun… - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.11.2018 > Kaç kez okundu? 181

Paylaş


Amerika, bölgemizde yeni oyunlar içinde. Bu konuda Trump yönetimi tehlikeli de olabileceğini düşündüğümüz karanlık ve ucu açık bazı adımları atmaya hazırlanıyor.

Amerikan Kongresi'nde Cumhuriyetçiler ve Demokratların deneyimli üyelerinden oluşan 12 kişilik Ulusal Savunma Stratejisi Komisyonu, 14 Kasım tarihli bir rapor hazırladı. Bu rapor, Amerikan ordusunun durumunun ne olduğunu ve bir savaş sırasında nelerin olabileceğin içeriyor.Rapordan kısa bir alıntı:

“ABD ordusu, iki veya daha fazla cephede eşzamanlı olarak savaşmaya zorlanırsa boğulur. Yıpranmış ABD ordusu, Rusya veya Çin'e karşı savaşırsa kaybeder. Üstelik Trump'ın orduyu güçlendirme politikalarının gecikmesi yüzünden otoriter rakipler Çin ve Rusya, bölgelerindeki Amerikan nüfuzunu bastırmaya çalışıyor. ABD'deki rehavet de ABD ordusunun dünyadaki uzun süreli hakimiyetini sürdürme çabalarını baltalıyor. 716 milyar dolarlık bir yıllık bütçeye sahip ve Rusya'nın en az 10 katı ve Çin'in dört katı büyüklüğünde olmasına rağmen, ABD'nin savunma anlayışı, tehditleri göz önünde bulundurmuyor."

Şimdi durup dururken bunu neden yazdığımız sorusu aklınıza gelebilir.

Hemen yanıtlayalım:

Amerika, ordusu konusunda bu kadar endişeli ise, başta Suriye olmak üzere coğrafyamızda her yandan Türkiye’yi neden çembere alıyor?

Özellikle Suriye’de PYD/ PKK ile kol kola girerek ve destek vererek Türkiye’ye karşı tehdit yağdırıyor?

Türkiye ile Rusya ve İran’ın bölgesel işbirliğini bile bile coğrafyamızdaki Amerikan hegemonyası ne anlama geliyor?

Bu soruları da yanıtlayalım:

Daha önce PYD/ PKK konusunda yazdığımız yazılarda Amerika’nın bu terör örgütünden vaz geçmeyeceğini vurgulamıştık. Çünkü Amerikalılar artık karada savaşmak, asker kaybı vermek istemiyor. Kamuoyu da bu konu da son derece duyarlı.

Amerika’dan üst düzey yetkililer ve Pentagon açıklamalarında “PYD bizim kara ordumuz” açıklamasında bulunmuştu.

Şimdi, 14 Kasım tarihli rapora bakacak ve değerlendirecek olursak, Amerika’nın coğrafyamızda PYD/ PKK’dan geri adım atmayacağını çok açık biçimde görmüş olabiliriz.

Nitekim Türkiye’nin bütün baskılarına ve çağrılarına rağmen Amerika bizi PYD/ PKK konusunda hep oyaladı. Verdiği hiçbir sözü de tutmadığı gibi tam aksine bu örgütü silahlandırdı.

Çoğu Ortadoğu uzmanı “Amerika eninde sonunda Türk ordusunu bu terör örgütü ile çatıştıracak” yorumlarını bile yaptırdı.

Sözü fazla uzatmayalım:

Görebildiğimiz kadarı ile Amerika bölgede Türkiye ile çatışmak istemiyor. Olası bir çatışmada da Türk ordusunun karşısına PYD/ YPG unsurlarını çıkaracak.

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Milli Savunma Bakanı Akar, konuyu çok yakından takip ediyor. Yaptıkları açıklamalarda da bölgedeki bir çatışmanın bu terör örgütleri ile olabileceği görüşündeler. Bu nedenle de “Kazdıkları çukur, onlara mezar olacak” açıklamaları yapılıyor.

Türkiye’nin bölgede bir güvenlik sorunu var. Güvenliğimizi sağlamak için de her adım kararlılıkla atılacak. Bu konuda endişe duymuyoruz.

Endişe ettiğimiz konuya gelince:

Amerika, gelen haberlere bakarsak FETÖ Lideri Fethullah Gülen’i iadeye hazırlanıyor. Ya da Gülen bir başka ülkeye gönderilecek. Bunun karşılığında ne isteyecek? Amerika, almadan hiçbir şey vermez.

Halkbank konusunu da aynı çerçeve içerisinde değerlendirebiliriz.

Fırat’ın Doğusu bu pazarlığın içinde olursa Türkiye kaybeder.

Bizim için beka sorunuz çok daha önemlidir.

Her sıkıştığında tehlikeli oyunların içine giren Amerika’nın bölgedeki çıkarları konusunda yeni oyunlar içinde olduğunu görüyoruz. Temennimiz, bizi yönetenlerin bu oyunun içine düşmemesidir.

Konuyu son derece önemsiyoruz. Yazmayı sürdüreceğiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 70
Dün Tekil 1450
Bugün Tekil 1497
Toplam Tekil 3002676
IP 18.206.13.28


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

4 Sevval 1441
Mayıs 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu