Büyük şehirlerde mücadele büyük olacak… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Büyük şehirlerde mücadele büyük olacak… - Necdet SİVASLI
Tarih: 16.11.2018 > Kaç kez okundu? 140

Paylaş


Yerel seçimler için partiler sıkı hazırlanıyor. Özellikle 3 büyük kentin önemli olduğu seçimlerde ortaya çıkacak adayların daha bir önem kazandığı görülüyor. Son yapılan kamuoyu araştırmaları da bu gerçeği ortaya koyuyor.

Özellikle her seçim öncesi olduğu gibi “kararsızlar” yine “kilit önem” taşıyor. Bu seçmen kitlesinin adaya göre oyunu vereceğini söylemesi de işte yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız gibi adayların önemini gösteriyor.

Elimizde iki önemli kamuoyu araştırma sonuçları var. Bu araştırmaları değerlendirdiğimizde İstanbul ve Ankara’da sonuçların bıçak sırtında olduğu görülüyor. İzmir’de ise CHP açık ara önde koşuyor. Bilindiği gibi AK Parti, İzmir’i alabilmek için yoğun bir çalışma içinde.

Piar’ın yaptığı yerel seçim anket sonuçlarında İstanbul ve Ankara’da yarış başa baş, CHP İzmir’de açık ara önde. 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin Piar Araştırma şirketinin 24 bin 186 kişi ile yaptığı ankette AKP, oy kaybı yaşarken muhalefet partilerinin oyunun arttığı görülüyor. Ankette İstanbul ve Ankara’da yarış başa baş, İzmir’de ise CHP seçimi açık ara ile alıyor.

Piar’ın SMS ve link yönlendirme sistemi ile yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete göre İstanbul’da AKP’nin oy oranı yüzde 32.8 çıkarken, CHP’nin oy oranı yüzde 32.6’da gözüküyor. HDP yüzde 5 oy alırken, MHP'nin oyu yüzde 4,5’da kalıyor. İYİ Parti'nin oy oranı ise %3,1 olarak gözüküyor.

Kararsızlar ise yüzde 19’da. İttifak kurulması halinde katılımcıların yüzde 41.3’ü CHP’nin başı çektiği, yüzde 37’si de AKP’nin başı çektiği ittifaka oy vereceklerini söylüyor.

Ankara’da AKP’nin oy oranı yüzde 27.2 oldu. CHP yüzde 25.7 ile AKP’nin hemen arkasında yer alırken, onu yüzde 10.1 ile MHP, yüzde 6.5 ile İYİ Parti izliyor.

Yüzde 26.4’lük bir kesim ise kararsız.

İttifak kurulması halinde katılımcıların yüzde 37,8’i muhalefetin temsil ettiği ittifaka, yüzde 35.3’ü de AKP’nin başı çektiği ittifaka oy vereceğini söyledi. İttifak halinde kararsızların oranı yüzde 25.8’e düştü

Ankete göre CHP’nin İzmir’de oy oranı yüzde 39.6. Bunu yüzde 25’le AKP, yüzde 8.2’yle İYİ Parti, yüzde 5.5’le MHP, yüzde 3.9’la HDP izledi.

Yüzde 16,3 kararsız kaldı. İttifak kurulması halinde katılımcıların yüzde 49’u CHP’nin başı çektiği ittifaka, yüzde 29,8’i de AKP’nin başı çektiği ittifaka oy vereceklerini söyledi.

Şimdi gelelim diğer ankete ve sonuçlarına:

ORC Araştırma Şirketi İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Denizli’de 12 bin 407 kişi ile yüz yüze anket yaptı. Ankete göre adaya bağlı olarak oy vereceğini söyleyen seçmenlerin sonucu etkileyebileceği ortaya çıktı.

Ankette ortalama her 5 kişiden 1’i adaya göre oy vereceğini söyledi. ORC’nin anketine göre İstanbul’da AKP yüzde 35.1 oy alırken onu yüzde 26.7 ile CHP takip ediyor.

Adaya bağlı olarak oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 18.1. İzmir’de ise CHP yüzde 39 oy oranı ile ilk sırada. AKP yüzde 25.1 ile ikinci. Adaya bağlı olarak oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 18.4. Adana’da ise anket sonuçlarına göre yüzde 28.1 ile MHP birinci, yüzde 24.5’le CHP ikinci, AKP yüzde 23.8 ile üçüncü oldu. AKP, Bursa’da yüzde 34, Denizli’de yüzde 31,4 oy aldı.

Özetleyelim:

Yerel seçimler çok önemseniyor. Katılımın yüksek olacağını düşünüyoruz. Özellikle büyük şehirlerde mücadelenin de büyük olabileceği şimdiden görülüyor. Siyasi partiler bu nedenle çıkaracakları adaylar konusunda sıkı bir çalışma içindeler.

İstanbul için görüşümüzü yansıtalım:

Eğer Muharrem İnce CHP’den İstanbul adayı olursa işin rengi değişebilir. Son derece iddialı olan İnce, son açıklamalarında da bu iddiasını ortaya koyuyor ve “Kazanacağım” diyor.

İstanbul, tüm partiler için en önemli seçim bölgesi. AK Parti de, CHP de “İstanbul’u aldığımız takdirde Türkiye’yi almış oluruz” diyor. Seçimin nabzının özellikle İstanbul’da attığının altını çizelim.

İnce, sadece İstanbul için değil, CHP’nin diğer illeri için de bir şans olarak değerlendirilmelidir. Kararsız ve sandığı gitmeyecek CHP’li seçmenleri İnce’nin ayağa kaldırabileceği de siyasi kulislerde seslendiriliyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 50
Dün Tekil 1407
Bugün Tekil 788
Toplam Tekil 2669708
IP 34.204.189.171


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Safer 1441
Ekim 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu