İsrail terör devleti ise… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İsrail terör devleti ise… - Necdet SİVASLI
Tarih: 20.05.2018 > Kaç kez okundu? 163

Paylaş


İsrail’in Filistin’deki soykırım girişiminden sonraki görüşümüzü yansıtalım:

İsrail’in Filistin’deki katliamına şiddetle karşı çıkıyor ve kınıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği “İsrail bir terör devletidir” açıklamasının da altına imzamızı atıyoruz.

Ancak, bugüne kadar İsrail için atılması gereken adımların atılmadığını, daha sıkı ve ses getirecek bazı adımların da hiç zaman kaybetmeden atılması gerektiği görüşünde olduğumuzun da altını çizmek istiyoruz.

Bilindiği gibi az veya çok İsrail ile olan ticari anlaşmalarımız var. Bunları askıya almak o kadar zor mu? Kaldı ki İsrail, hemen Türkiye’den gıda ticaretini durdurma kararını almıştır.

Demek ki sadece Büyükelçileri geri çağırma ile iş bitmiyor.

Dikkat edilecek olursa muhalefetten ortak ses “İsrail'e karşı ticari yaptırımlar uygulamasın, ticari anlaşmaları askıya alınsın” şeklinde yansıyor.

Şimdi Türkiye-İsrail arasındaki ticaret ilişkilerine ve bu konuda yapılan açıklamalara göz atalım:

Türkiye ile İsrail arasında geçmişte imzalanmış çok sayıda kritik önemi haiz anlaşma bulunuyor. Bu bağlamda özellikle askeri anlaşmalar dikkat çekiyor. İki ülke arasında 1990'larda başlayan savunma sanayisi işbirliği sonucunda 13 proje tamamlandı.

Bazı projeler ise devam ediyor. Bu projelerden en önemlisi 54 adet F-4 savaş uçağının modernizasyonu idi. Bu projenin maliyeti 1 milyar doları aştı. 170 adet M60 tankının modernizasyonu 650 milyon dolara yapıldı.

10 İnsansız Hava Aracı Heron 188 milyon dolara İsrail’den alındı. F-4 uçaklarının hareket eden cisimleri algılamasını sağlayan Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sistemleri, 160 milyon dolara İsrail’e verildi. F-4 ve F-16 uçaklarından alınan görüntülerin yere indirilmesini sağlayan Datalink 16 projesini 120 milyon dolara İsrail yine kazandı.

Mayına karşı korumalı 'Yürüyen Kale' kara araçları ihalesini Türk BMC firması aldı. Araç, İsrail Hatehof firmasının Navigator aracı temel alınarak geliştiriliyor!

Bunun yanı sıra İsrail ile akdedilmiş çok sayıda ticari anlaşma da bulunuyor.

Bugünlerde sorulan soru şu:

“Terör devletiyle anlaşma mı yapılır?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü İngiltere'de yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin'de soykırım yaptığını dile getirerek, "İsrail devlet terörü estirmektedir. İsrail, bir terör devletidir" dedi.

Türkiye'nin en yetkili ismi İsrail'in bir terör devleti olduğunu söylüyorsa, bir terör devletiyle yapılan onca anlaşma neden iptal edilmiyor ya da en azından askıya alınmıyor? Bu konu Salı günü TBMM Genel Kurulu'ndaki Kudüs özel gündeminde de sık sık gündeme getirildi.

Muhalefet partilerine mensup milletvekilleri "Mavi Marmara Anlaşması dahil İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi" yönünde önerge verdi.

Önerge AK Parti ve MHP'li milletvekillerin oylarıyla reddeilmişti. Gelişmeyi Twitter hesabından duyuran İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Filistinlilerin katledilmesi sonrası Mavi Marmara Anlaşması dahil İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi önerisi AK Parti oylarıyla reddedildi. AK Parti, İsrail ile anlaşmaya devam, dedi” şeklinde paylaşarak bu konudaki sıkıntılarını dile getirmişti.

İncirlik ve Kürecik’in kaptılması gerektiğini seslendirenlerin de giderek artmakta olduğunun altını çizelim

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetten İsrail'e karşı ticari yaptırımlar uygulamasını, ticari anlaşmaları askıya almasını istedi. Tüm’ün açıklamaları şöyle:

"Bir taraftan Filistin'i savunduğunu söyleyen AKP iktidarı, diğer taraftan ABD'nin, İsrail'in çıkarına işler yapmaya devam etmektedir. ABD ve İsrail ile izlenen stratejik ortaklığı bozmadan, sadece lafla bu saldırıyı kınamak, siyasi ikiyüzlülüktür. Arap dünyasının birçok lideri, ülkesi ABD emperyalizmine uşaklık ederek, Filistin halkının yıllarca katledilmesine göz yumdular. Filistin davası, insanlık davasıdır, hepimizin ortak davasıdır. Filistin'de yaşananlara sessiz kalmak bu suça ortak olmaktır. AKP söylediklerinde samimiyse geçici süreyle büyükelçi yollayarak veya kınama mesajı yayınlamak yerine; bu zulüm karşısında İsrail'e karşı ticari yaptırımlar uygulamalı, ticari anlaşmaları askıya almalıdır. İsrail ile yapılan 20 milyon dolarlık onur kırıcı anlaşma feshedilmeli, para iade edilmelidir. ABD, İsrail'e karşı İncirlik, Kürecik üsleri kapatılmalıdır."

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 1093
Bugün Tekil 408
Toplam Tekil 2290087
IP 54.221.9.6


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:8 Rebiü'l-Evvel 1440
Kasım 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu