Türkiye, denge unsuru olabilir mi?.. - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türkiye, denge unsuru olabilir mi?.. - Necdet SİVASLI
Tarih: 14.04.2018 > Kaç kez okundu? 232

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comTürkiye, denge unsuru

olabilir mi?..Suriye’deki kimyasal saldırı sonrası baş gösteren krizin BM gündeminde de çözülememesi ve ABD ile Rusya liderlerinin art arda gelen karşılıklı şiddet ve tehdit içeren açıklamaları sonrası 3. Dünya savaşı söylemleri giderek daha yüksek bir sesle dillendirilmeye başladı.

İşin ilginç tarafı, iki süper gücün liderinin twetler üzerinden birbirine gönderme yapmasıdır. Ortada ciddi sorunlar var, neredeyse savaşın eşiğine gelinmiş, konu başka yollardan sulandırılarak iş gövde gösterisi haline getirilmeye çalışılıyor.

Bütün bunlar, kaygan zemindeki ülkelerin ekonomilerini sarsıyor. Türk ekonomisinin de bundan zarar görmekte olduğunu gözlemliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu ile ilgili olarak Trump ve Putin ile telefonla görüşmesi sonrası “Türkiye arabulucu mu?” sorusunu gündeme taşıdı.

Trump’ın sosyal medyadan ‘füze’ mesajı, Rusya’nın ve Esad’in geri adım atmayacakları şeklindeki mesajları ile karşılık buldu.

İran “Suriye’nin yanında yer alacağız” açıklaması yaparken, Çin ise “Suriye’ye yönelik bir operasyon başlaması durumunda Akdeniz’de bulunan Çin donanmasına ait gemilerin Rusya donanmasına katılması emri” verdi.

İngiltere ve Fransa operasyona dair sıcak mesajlar yayınlarken, İsrail ve Suudi Arabistan’da operasyona dahil olabileceklerini İran’ı da katarak yenilediler. Ve saflar tamamı ile belli oldu.

Dikkat edilecek olursa Fransa’nın savaşa son derece sıcak baktığını ve Macron’nun kendisini gösterecek hamleler yapacağını açıkça görmüş olmaktayız. Zaten Batı basını da Macron için “Yıldızı parlayan yeni bir lider doğuyor” diye manşetler atıyor.

Almanya ve İtalya “Savaşa dahil olmayacağız” dediler. ABD-İsrail-Fransa-İngiltere-Suudi Arabistan birlikteliğine karşı, Rusya-Çin-İran-Suriye hattı artık net çizgilerle belirlendi.

Şimdi soru şu:

Saflar belli olurken, Türkiye saf belirtmeden dengeli bir politika uygulaması ile taraflar arasında bir denge sağlayabilir mi?

Tablodaki görüntüye bakalım:

Türkiye’nin NATO üyesi olması nedeni ile bir kesim Türkiye’yi ABD ve müttefikleri ile beraber düşünürken, bir kesim ise özellikle son dönemdeki Rusya ve İran yakınlaşması nedeni ile Türkiye’yi diğer hat ile beraber olarak düşünüyor.

Bu durumu açıklığa kavuşturabilmek için Türkiye’nin Guta’da yaşanan kimyasal kriz sonrası tutum ve açıklamalarına bakmak gerekiyor.

Bilindiği üzere BM’de iddialarla ilgili ABD ve Rusya tarafından iki tane tasarı verildi. Bu tasarılarda ABD ‘BM nezdinde bir mekanizmanın Suriye’de iddiaları incelemesini’ isterken, Rusya ise İncelenmesini fakat bu ekibin BM nezdinde değil bağımsız araştırma ekiplerince yapılmasını’ istedi. Ve bu tasarılar iki ülke tarafından karşılıklı olarak veto edildi.

Türkiye’nin iki araştırma önergesine olumlu oy vermesi ne anlama geliyor?

“Bizim için önemli olan eğer kimyasal silah kullanıldıysa bunun öğrenilmesi ve masum halka bunu her kim yaptıysa hesap vermesi gerekiyor.Masum sivillerin bu şekilde katledilmesi cezasız kalmamalıdır.”

Erdoğan’ın açıklamalarına baktığımızda Türkiye’nin, Amerika, Rusya ve İran ile olan ilişkilerini aynen sürdürme kararında olduğunu görüyoruz.

Erdoğan “Kimsenin Akdeniz'i ve Suriye topraklarını siyasi ve askeri güç mücadelelerinin ateşinde yakmaya hakkı yoktur. Kimyasal ve konvansiyonel silahlarla kendi vatandaşlarına saldıran rejimi korumak ne kadar yanlışsa, aynı şekilde terör örgütleri üzerinden Suriye'yi bölmeye çalışmakla o kadar yanlıştır. Biz bunların hepsine de karşıyız” sözleri ile bundan sonra takip edilecek yolu da çizmiş oldu.

Türkiye’nin mesajlarından sonra Rusya tarafından gelen ilk açıklamalardan birisi Türkiye’nin ABD ve Rusya arasında arabuluculuk görevini üstleneceği şeklindeydi.

Türkiye’nin izlediği politika ile bu kırılan fay hatlarında denge unsuru haline geldiğini görmekteyiz.

ABD’ye rağmen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını gerçekleştiren Türkiye, gerektiğinde de İran ve Rusya’ya rağmen Esad hakkındaki politikasından da vaz geçmeyeceğinin mesajlarını veriyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 762
Bugün Tekil 299
Toplam Tekil 2458469
IP 18.212.239.56


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

21 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.215 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu