Kanser, neden bu kadar Çok yaygın?... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Kanser, neden bu kadar Çok yaygın?... - Necdet SİVASLI
Tarih: 26.03.2018 > Kaç kez okundu? 262

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comKanser, neden bu kadar

Çok yaygın?...Kanser, “çağın hastalığı” deniliyor. Sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen her köşesinde kanser hastalığı yaygınlaşıyor. Ancak, Türkiye ve bazı ülkelerde kanser hastalığının daha da artmakta olduğunu görüyoruz.

Neden?

Çünkü yenip, içilen kötü, hileli, bozuk ve hormonlu besinler birer kanser yapıcısıdır da ondan. Gelişmiş ülkeler, tehlikeli gıdalardan uzaklaşma mücadelesi veriyor. Önlem alıyor.

Bizde ise, bu konularda beklenen ve tüm uyarılara rağmen alınamayan önlemler ne yazıktır ki kansere davetiye çıkarıyor.

Kanser konusunda uzmanlar sürekli uyarı yapmasına rağmen, piyasalar hileli ve kanserojen yapan gıdalardan geçilmiyor. Daha köklü ve ciddi önlemlerin alınması gerekiyor. Gıda güvenliğinin kanserle olan ilişkisi bilindiği halde gıda güvenliği konusunda sınıfta kaldığımızı da söylemeliyiz.

Özetle, bu konuda devlet önemli işler düşmektedir. Dikkat edilecek olursa sofralarımız kanserojen yapan gıdalarla sürekli kirleniyor. Daha ciddi ve sıkı kontrol, gıda güvenliğinin sağlanması konusunda daha ciddi adımların atılması gerektiğini bir kez daha anımsatmak istiyoruz.Son olarak şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile şekere olan ihtiyacın kansere yol açan nişasta bazlı şeker kullanımını yaygınlaştıracağı söylentileri çağımızın bu amansız hastalığının önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bunu da bir gıda güvenliği meselesi olarak öne çıkarmak durumundayız.

Geçenlerde değerli hocamız Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Gıda güvenliği yoksa kanser var” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Son derece önemsediğimiz bu yazının ilk bölümünü sizlerle paylaşmak istedik:

“LÜTFEN kafamızı kuma gömmeyi bırakıp şu gerçeği hepimiz kabul edelim: Bir ‘kanser salgını’ sorunumuz var! Hem de ciddi ölçüde. Üstelik sorun sadece bizim sorunumuz da değil. Küresel bir sorun. Birinci ve öncelikli nedeninin de “yiyip içtiklerimiz” olduğundan hiçbirimizin şüphesi yok. Evet kanserde genetiğin de rolü var. Evet başta sigara olmak üzere alkol ve diğer kötü alışkanlıklar da birer kanser tetikçisi. Ama problemin neredeyse yarıya yakınının yiyip içtiğimiz kötü, hileli, bozuk, hormonlu besinlerden kaynaklandığını da çok iyi biliyoruz. Ayrıca şeker ve beyaz un tüketiminin tavan yapması, nişasta bazlı früktoz gibi bir zehrin neredeyse çorbalarımıza bile girmesi, gıdalarımızın genetiği ile oynanması, içlerine hormon, antibiyotik, zirai kimyasalların karıştırılması da çok ama çok mühim nedenler. Sefer Levent’in Hürriyet Ekonomi’de yazdığı gibi sofralarımız hızla kirleniyor. O güzelim geleneksel ve sağlıklı sofralar çaktırmadan ‘kurtlar sofrası’ haline getiriliyor. Kemik tozundan peynir yapanlar, sütsüz dondurmaları çocuklara satanlar, sebzenin, meyvenin, etin, tavuğun, yoğurdun doğal yapısını bozanlar, dönere iç organ, hayvan tırnağı katanlar ortalıkta cirit atıyor. Özetle “GIDA GÜVENLİĞİ MESELESİ” bir “KANSER MESELESİ” hâline gelmiş durumda. Lütfen devlet bu işe daha ciddi şekilde el koysun. Arada bir yuttuğumuz ilaçları didik didik ettikten sonra ruhsat veren resmi otoriteler, sağlığımızı tehdit eden gıdaların üretimi konusuna da bir el atsın. Sevindirici haber şu: Konuya cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da müdahale etmek ihtiyacı duydu. Cumhurbaşkanımızın müdahalesi yerinde ve sevindirici.”necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 1174
Bugün Tekil 333
Toplam Tekil 2562249
IP 34.201.121.213


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu