OHAL kalksın mı? kalkmasın mı?… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

OHAL kalksın mı? kalkmasın mı?… - Necdet SİVASLI
Tarih: 24.01.2018 > Kaç kez okundu? 266

Paylaş
OHAL kalksın mı?

kalkmasın mı?…Olağanüstü Hal Kanunu (OHAL) 6.kez uzatıldı. Türkiye, 1,5 yıldır OHAL ile yönetiliyor. Hükümet olanlar OHAL’a daha ihtiyaç olduğunu, koşulların düzelmesi ile bunun kaldırılacağını söylüyor. Özellikle FETÖ başta olmak üzere diğer terör örgütleri ile mücadelede OHAL’e ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılıyor.

Muhalefet ve iş dünyasının görüşleri ise çok farklı. OHAL’ın özellikle hukuk sistemimizi ve ekonomimizi kökten etkilediğini, dış dünya ile olan ilişkilerimizi sıkıntıya soktuğunu vurguluyor.

İş dünyasının patronlar kulübü TÜSİAD’dan son yapılan açıklamada da OHAL’ın bir an önce kaldırılması istendi. Bu uygulamanın ekonomimize çok büyük zararlar verdiğine dikkat çekildi.

OHAL konusunda iki farklı görüşü sizlerle bugün paylaşmak istedik. Sabah Gazetesi’nden Mahmut Övür “OHAL neden kalkmıyor?” başlıklı yazısında bakınız neler söylüyor:

“Kuşkusuz eleştirilmesi gereken yanlış uygulamalar da var ama buna rağmen bu dönem uygulanan OHAL büyük oranda geçmişle kıyaslanmayacak farklı sonuçlara yol açıyor. Tam da bu yüzden Başbakan Yıldırım, "OHAL vatandaşa değil, devlete uygulanıyor" demişti...

Konu birkaç gün önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun gündemindeydi. Soylu, şöyle diyordu: "TÜSİAD Başkanı çıktı bir açıklama yaptı. 'Olağanüstü halin kaldırılması lazım' dedi. Ya peki ben burada ne iş yapıyorum, neciyim ben. Neden bana 'hangi gerekçeyle bunu sürdürüyorsunuz?' diye sorulmuyor?"

Bakan Soylu, o sorunun cevabını da veriyordu: "Türkiye hafif bir gevşeklik yapsın, 15 Temmuz'u rahmetle anarız. FETÖ'nün sadece FETÖ olmadığını bilmeyecek kadar ahmak değiliz. FETÖ'nün arkasında nelerin olduğunu biliyoruz. Birileri 'Olağanüstü Hal kalksın' diyor. Ben 'Olağanüstü Hal kalksın'diyen İstanbul sermayesine sesleniyorum: Ne var OHAL'de?"

'FETÖ'ye teslim olan iş dünyasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurtardığını' söyleyen Bakan Soylu, sözü ekonomiye getiriyor ve şöyle diyordu:

"İhracat yükseliyor mu? Yükseliyor. Turizm yükseliyor, oteller dolu. Büyüme yüzde 5. Daha da yükselecek. Nedir bu Avrupa hayranlığınız ve onların sözlerinden çıkmama telaşınız?"

Hürriyet Gazetesi’nden Taha Akyol ise, OHAL konusuna farklı yaklaşıyor. “Demokrasi ve hukuk devleti Türkiye’nin güvenliği bakımından da tek güvenli yoldur, OHAL’e ihtiyaç yoktur.”diyor.

Akyol’un bu konudaki görüşleri de şöyle:

“En önemlisi, “OHAL’siz yönetilemeyen ülke” imajı dünyada destek almak istediğimiz siyasi ve yatırımcı çevrelerde Türkiye’nin lehine mi, aleyhine mi oluyor? TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik “Hiçbir ekonomik kazanım demokraside ilerleme sağlanmadan kalıcı ve sürdürülebilir olamaz” diye konuştu. On yıl önceki yatırım performansımızı sürdürebiliyor muyuz? Piyasaya para sürerek daha kaç yıl büyüyebiliriz? Türkiye OHAL yokken bölgede haftalarca sokağa çıkma yasağı ilan ederek terör hendeklerini söktü; AYM de, AİHM de engellemedi. Devlet OHAL’siz de gereken yetkilere sahiptir. Ama AYM kararlarını uygulamamak gibi endişe verici bir yola girdik. Bu “OHAL’siz yönetilemeyen ülke” imajı Türkiye’ye ne kazandırıyor? Kaldı ki, YÖK Yasası, Varlık Fonu gibi terörle ilgisiz pek çok konuda OHAL kararnameleri çıkarılıyor; bunların terörle ne ilgisi var? Türkiye’nin gerçekten ciddi olan güvenlik sorunlarını dar ‘güvenlikçi’ açılara kapılmadan siyasi, iktisadi ve diplomatik yönleriyle birlikte düşünmeliyiz. Demokrasi ve hukuk devleti Türkiye’nin güvenliği bakımından da tek güvenli yoldur, OHAL’e ihtiyaç yoktur.”

Bizim de temennimiz, OHAL koşullarının bir an önce ortadan kalkması ve Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bir yönetim şekli ile bütünleşmesidir.

Milliyet Gazetesi’nden Mehmet tezkan’ın OHAL konusunda yazdığı son yazısının son paragrafını sizlerle paylaşarak bugünkü yazımızı noktalıyoruz:

“Şu gerçeği kabul edelim.. Yabancı yatırımcı için

OHAL düzeni güvensizlik nedeni.. Bir ülkenin normal koşullarda yönetilemediğinin işareti..

OHAL’den ürküyorlar.. OHAL düzeninde geceden sabaha her şeyin değişeceğinden endişe duyuyorlar.. Bir KHK ile düzenlerinin altüst olacağından endişe duyuyorlar..

İşin gerçeği bu..

---

Yok efendim, durum öyle değil, abartılı, ideolojik demenin bir

anlamı yok..

Parayı yatıracak kuruluş meseleye böyle bakıyor..

Tercih bizim..

OHAL’li veya OHAl’siz..”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1157
Bugün Tekil 764
Toplam Tekil 2387387
IP 3.84.243.246


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Cemaziye'l-Ahir 1440
Şubat 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu