TARİHİMİZİ AYDINLATAN BELGELER VE ÖNEMİ - Necdet BAYRAKTAROĞLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

TARİHİMİZİ AYDINLATAN BELGELER VE ÖNEMİ - Necdet BAYRAKTAROĞLU
Tarih: 24.01.2018 > Kaç kez okundu? 530

Paylaş
TARİHİMİZİ AYDINLATAN BELGELER VE ÖNEMİ

necdetbayraktaroglu@hotmail.comAdriyatik den Çin Seddi’ne kadar uzanan, üç kıtada at koşturan, asırlardır bu geniş coğrafyaya hâkim olarak Türk Devletleri kuran, Türk-İslam medeniyet ve kudretinin büyüklüğünü gösteren, Han Hakan ve Sultanlarımızın, diğer Kral, Hükümdar ve İmparatorlara yazdıkları, içi asalet, adalet, kudret ve merhamet dolu 150 yi aşkın mektupların bulunduğu “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” adlı kitabı yazıp 2012 Kasım ayında yayın hayatına girdi. İçinde Mete Han'ın Çin İmparatoruna, Selçuklu Sultanı Sencer'in Bizans İmparatoruna, Yıldırım Bayezıt'ın Timur Han'a, Fatih Sultan'ın Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'a, II. Bayezıt'ın Rus Çarı İvan'a, Yavuz Sultan Selim'in, Şah İsmail'e, Kanuni Sultan'ın Fransa Kralı Fransuva'ya ve Alman İmparatoru Şarlken'e, Sultan III. Murat'ın İngiliz Kraliçesi Elizabet'e, Mustafa Kemali'in Enver Paşa ve Fevzi Paşaya yazdığı mektuplar gibi önemli birçok mektuplar bulunmaktadır.

Kitabım basın medyada çok kabul görmüş, Milliyet, Sabah, Hürriyet, Vatan, Önce Vatan, Yeni Şafak, Yeniçağ Sözcü, Cumhuriyet Yeniasır gibi birçok önemli gazetelerde kitabımdan bahsedilmiş, " Hasan Pulur, Sadi Somuncuoğlu, Rauf Tamer, Mehmet Niyazi, Hasan Celal Güzel ve Agah Oktay Güner, Yekta Güngör Özden, Ümit Özdağ, Melih Aşık, Mehmet Tezkan, Sadık Çelik gibi yazarlar köşelerinde okunması gereken kitap diye yazmışlardır.

Daha sonra araştırmalarıma ve çalışmalarıma devam ederek “Tarihimizi Aydınlatan Belgeler “ isimli kitabımı hazırlamaya başladım ve Panama Yayıncılıktan 4 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Tüyap kitap fuarında imza günümle yayın hayatına çıktı.

Tarihi belgeler çok önemlidir ve tarihimizin muhteşem bilgilerini ihtiva etmektedir ve tarihimizi aydınlatmaktadır. Bu belgeler, tarihin bilinmeyenlerini aydınlatarak geleceğe rehber olmakta ve ışık tutmaktadırlar. Orta Asya’da, ilk Türklerde ki kitabelerden başlayarak menşurlar, fermanlar, fetvalar, ahitnameler, vasiyetnameler, vakıfnameler, nizamnameler, zafernameler, beyannameler, gibi ata büyüklerimiz Han, Hakan ve Sultanların imza ve mühürleri ile yayınlanan belgeleri konularına göre bir bir açıklayarak bugünkü ve gelecekteki Türk nesline aktararak faydalı olmak istedim. Türk tarihinin ilk çıkışından beri ünlü tarihi belgeleri, ana kaynak eserlerden araştırıp, inceleyerek geçmişi doğru anlayabilmek ve doğru olarak intikal ettirebilmek için doğru bilgilere ulaşmaya çalıştım. Bunların yazımı sırasında da, anlatıma sadelik ve akıcılık vererek, herkesin anlayabileceği bir üslup kullandım.

Türk tarihi bizim geçmişimizdir ve şan, asalet, adalet dolu gerçeğimizdir. Tarihin gerçekliliğini anlatmak içinde doğru ve güvenilir belgelere ihtiyaç vardır. Geçmişte neler yaşanmış ise bunları belgeler anlatır. Belgeler tarihin dayanağıdır, delilidir ve şahididir. Tarih, belgeler ve deliller ile iddia ve ispat edilir ve doğru olarak ortaya konulur.

Türk tarihinde Türklerin geniş coğrafyalar üzerinde yaşayışları, töreleri, idealleri, dini, siyasi ve kültürel yapıları, sosyal, ekonomik ve hukuki durumları, savaş ve barış zamanları gibi her alanda ki konuları, belgelerle daha anlaşılır hale getirmeye çalıştım. Arşivlerden ve hem yerli, hem de yabancı yazarların eserlerinden tarihi gerçekleri ortaya koyan sağlam bilgi ve belgelere ulaşmak için uğraştım. Yazacağım konulara göre belgeleri kronolojik sıra içinde ele aldım ve çalışmaya başladım. Tüm iyi niyet, heves ve gayretimle giriştiğim bu çalışmamda da, faydalı olacağına inanarak, Türk milletine ve onun yetişen gelecekteki evlatlarına ikinci eserimi de bırakmak istedim. Hz. Ali Efendimiz “Öldükten sonra yaşamak istiyorsan bu dünyada bir eser bırak” demektedir.

Tarih bir milletin geleceğidir. Geçmişle geleceği birbirine bağlayan köprüdür. Geçmişi belgeleyerek geleceğe hazırlar. Milletlerin geçmişini tarih anlatır. İnsana geçmişini, kültürünü ve milletini öğretir. İngiliz tarihçi Edward H. Carr “Tarih Nedir” adlı kitabında tarihi “Bugün ile geçmiş arasında bitmez bir diyalog” olarak ifade etmektedir.

Bir milletin temeli ve kökleri tarihidir. Çin Atasözünde “Ecdadını unutanlar, kaynaksız ırmağa, köksüz ağaca benzerler” denilmektedir. Gelecek nesiller tarihini iyi bilmelidir. Ondan güç alarak ve ders çıkartarak, ilim ve kültür hazinelerini geleceğe taşımalı ve geleceklerine yön vermelidirler. Geçmişle bağları güçlendikçe, geleceğe güvenle bakarlar. Kaynağını milletinin tarihinden alan neslin, milli şuuru daima canlı ve uyanık olur. Bu şuurda olan milletin milli dayanışma, birlik beraberliği artar. Vatan, millet, bayrak, aile ve inanç sevgisini güçlendirir. Doğru tarih, bir milletin güçlü ve doğru bir geleceğini tayin eder.

Her milletin mili bir tarihi vardır ve her millet kendi öz tarihi ile övünmeli, ataları ile iftihar etmelidir. Milli tarih, milli şuuru yaratır. Milletleri ayakta tutan ise milli şuurlarıdır. Bu günkü ve gelecekteki nesillere bu milli şuur verilmelidir. Her milletin tarihi o milletin kimliğidir. Milli kimliğini tanımasını sağlar. Atatürk bu konuda “Eğer bir millet büyükse kendisini tanımakla daha büyük olur” diyerek Türk gencinin tarihini öğrenmesini istemiştir. Bilgileri, atalarının mirası ile zenginleşen nesiller, kendilerine emanet edilen tarihlerini, kültürlerini gelecek yüzyıllara layıkıyla taşımalıdırlar. Bu nedenle yeni yetişen nesiller atalarının idealini, dilini, kültürünü, inanç ve imanını anlar, duyar, yaşayabilirse milletinin gelecek kaderini güçlü tutarlar. Çünkü, milletlerin geleceğini ancak yeni nesiller tayin eder. Tarihçi Abdulbaki Gölpınarlı “Dününü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez” demektedir.

“Tarihimizi Aydınlatan Belgeler” neslimize maziden istikbale taşınan birer kaynak ve ışık olmalıdır. Genci, yaşlısı herkes tarih sayfalarında kalmış bu belgeleri okumalı, tarih ve kültürümüzdeki bu kıymetli hazinelerden ilham almalıdır.

Kendi tarih ve kültüründen uzak kalan, bilmeyen ve öğrenemeyen nesillerin geleceklerini, hep tehlike bekler. Atatürk “Tarihini bilmeyen milletler başka milletlerin avı olur” demiştir. Bu nedenle gençlerimize, tarih ve kültürümüze karşı önemle ve özenle ilgi uyandırarak atalarını ve onlardan miras kalan değerleri öğretirsek, hafızalarında milli şuuru kazanmalarında yardımcı olmuş oluruz ve geleceğe doğru da, daha dikkatli ve bilgilerle dolu adımlar atmış olurlar. Bu konuda Fransız yazar Voltaire “Tarih, milletlerin tarlasıdır. Her toplum, ne ekmişse gelecekte onu biçer” demektedir.

Türk tarihi, üç kıtada ayrı ayrı asırlar içinde 16 Türk Devleti kuran Türk Milletinin tarihidir. Türklerin tarihi, sadece Cumhuriyet tarihi veya Osmanlı tarihi olarak öne çıkarılıp anlatılmamalıdır. Atatürk bu konuda şöyle demektedir: “Türk Milletinin tarihi, şimdiye kadar sanıldığı gibi yalnız Osmanlı tarihinden ibaret değildir. Türk’ün tarihi çok eskidir. Büyük devletler kuran ecdadımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Tarihi olayların öğrenilmesinde bu tarihi belgelerin önemi büyüktür. Gurur kaynaklarımız olan bu tarihi belgeler, kudretli bir ecdadın bizlere bıraktığı hazinelerdir. Bizim görevimizde, milletimize ve gelecek Türk nesline bu belgeleri aktarmak olmalıdır.

Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar ve Tarihimizi Aydınlatan Belgeler adlı kitaplarım, Panama Yayıncılıktan çıkmış olup D&R, TveK, Kitapyurdu, İdefix, İnkilap, Kabalcı, Dost, Akçağ ve Sıla gibi kitabevlerinde satılmaktadır. Millete faydalı olmak isteyen her Türk genci, bu “Tarihimizi Aydınlatan Belgeleri” okumalı, tarihini öğrenmeli ve “Ata Büyüklerinin” kudretini, idealini, inanç ve imanını anlamalı, ilham almalı ve bu kültür mirasına sahip çıkmalıdır.

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1157
Bugün Tekil 766
Toplam Tekil 2387389
IP 3.84.243.246


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Cemaziye'l-Ahir 1440
Şubat 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu