Esad ile de işbirliğine doğru mu?.. - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Esad ile de işbirliğine doğru mu?.. - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.01.2018 > Kaç kez okundu? 256

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comEsad ile de işbirliğine

doğru mu?..Suriye’deki durum, öyle görünüyor ki, gelecekte Esad ile işbirliğine girebileceğimizi de gösteriyor. Zaten iç savaşın sona ermesinden sonra Suriye’deki terör örgütleri ile mücadelede Esad’ın da Türkiye çizgisinde hareket etmesi böyle bir işbirliğini güçlü kılıyor.

Şu gerçeği görmezden gelemeyiz:

Esat 5 yıl süren iç çatışmalarda acımasız davranmış, kimyasal silah kullanmış, sivilleri de katletmiştir. Savunmasız milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından edilmiş, evlerini terk edip, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye sığınmacı olarak kaçmışlardır.

Bizi yönetenler de haklı olarak “Esad katildir” diyerek tavır içine girmişler ve her dönemde de Esad’ı kötülemişlerdir. Esad ile barışılmayacağı ve düşman olarak görüldüğü de her fırsatta ortaya konulmuştur.

Bunları bir kenara bırakalım ve günümüze yüzümüzü dönelim.

Bugün, Suriye’de Türkiye’yi tehdit edecek boyutlarda terörist gruplar vardır ve bunlar giderek hem silahlanmakta, hem de güçlenmektedirler.

Türkiye, tehdit unsuru olan bu terörist gruplara karşı önlem almakta ve gerektiğinde de silahlı mücadele etmekten kaçınmamaktadır.

Bu noktada Türkiye’yi tehdit eden bu unsurlara karşı Esad’ın da tavır alması böyle ortak bir işbirliğinin olabileceğini gösteriyor.

Söz konusu Türkiye ise, geleceğimiz ve çıkarlarımız ise, bölünmez bütünlüğümüz ise, neden böyle bir işbirliği içinde olmayalım ki?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarından birinde söyledikleri Esad ile terörist gruplara karşı işbirliği içinde olabileceğimizi gösteriyor. Biz, böyle bir işbirliğini kendi güvenliğimiz açısından olumlu bulabileceğimizin altını çizelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika 11-12 bin kilometreden gelip burada bir ordu oluşturacak ve adını da 'sınır güvenliği' koyacak. Neyin sınır güvenliği? Bakın şu anda Suriye'de rejim, kesinlikle böyle bir oluşuma sıcak bakmıyor" ifadelerini kullanarak, tam 82 ay sonra ilk kez Suriye'deki mevcut yönetimin bir politikasını olumlu bulduğunu söyledi.

Suriye’de Esad ile işbirliğinin önemine değinmişken İngiltere’de yayınlanan Times Gazetesi’ndeki bir uyarı yazısından da söz etmeden geçmeyelim:

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'nin Afrin kentine her an operasyon düzenlenebileceğine dair yaptığı açıklamayı bir başyazısında yorumladı.

Türkiye’nin NATO’nun bir üyesi olarak ‘Orta Doğu’daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa müttefiklerinin güvenini tazelemesinin daha çok başarı getireceğini’ savunan gazete, farklılıkların NATO içinde çözülmesi gerektiğini belirtti. “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de ateş ile oynuyor” cümlesiyle başlayan başyazıda, Erdoğan’ın sözünü ettiği operasyonu gerçekleştirmesi durumunda iki müttefik olan Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya geleceği uyarısı yapıldı.

Erdoğan, Suriye’ye asker göndermeden önce bir daha düşünmeli’ ifadesinin kullanıldığı yazıda, “Eski Kürt militanları Suriye sınırının koruyucuları olmaları için eğitmek, onların federal bir Suriye’ye entegre olmaları için ilk adım" ifadeleri kullanıldı.

Times’daki bu yazıda Suriye’ye asker gönderilmesinin Esad rejimi tarafından tepki ile karşılanacağı uyarısı yapılıyor.

İşte, eğer bazı konularda Esad ile işbirliğine girdiğimizde böylesine sorunlarla da karşılaşmayabiliriz. Çünkü rejim ile doğrudan görüşmelerin sağlanması ile daha sağlam ve dikkatli adımların atılmasının da önü açılmış olacaktır.

Özetleyecek olursak, körü körüne dış politika uygulamaları yanlışlıklar doğurur. Dış politika, kazanma sanatıdır. Küskünlükler, kırgınlıklar, kin ve nefret duyguları ile dış politikalarda başarı elde edilemez. Düşman bile olsa, iletişim kanalları açık olmalıdır.

Dikkat edilecek olursa politikalar gereği düşmanlar bir anda dost, dostlar da bir anda düşman sınıfına geçebiliyor. Her ülke öncelikle kendi çıkarı için politikalar uyguluyor.

Türkiye’nin geleceği ve güvenliği bugün Esad ile işbirliğini gündeme getiriyorsa bundan kaçınmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Suriye konusu daha çok baş ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 17
Dün Tekil 1006
Bugün Tekil 713
Toplam Tekil 2352553
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.311 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu