Seçim barajı inecek mi?... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Seçim barajı inecek mi?... - Necdet SİVASLI
Tarih: 17.11.2017 > Kaç kez okundu? 299

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comSeçim barajı inecek mi?...MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “Seçim barajının % 10 olması çok ağırdır. Bunun aşağılara çekilmesi daha doğru olur. Bu % 5 mi, 7 mi olur yoksa % 10’da mı kalır doğru olanı bulmak lazım” açıklaması siyaset kulislerini dalgalandırmıştı.

Yüzümüzü AK Parti cephesine çevirdik. Bazı kurmayların bu konudaki ortak görüşünü şöyle yansıtabiliriz:

- Seçim barajının düşürülmesi düşünülmüyor.

- MHP Genel Başkanı Bahçeli istedi diye böyle bir düzenleme yapmak tabanda da rahatsızlıklara ve kaymalara neden olabilir.

- Barajı aşağılara çekmenin Saadet Partisi’ne yarayacağı ve bu partiyi dirilteceği gözleniyor.

- Bahçeli 2019 için ittifak yapacağını söylüyor. Barajın düşürülmesi ile bu ittifak arasında bağlantı kuruyor. Üstü kapalı korkutmaya çalışıyor. Bahçeli’min partisinin oy oranının çok düşük olduğunu görüyoruz.

- Kaldı ki, Bahçeli ile bir ittifakın getirisinden çok götürüsü de olabilir. Bu ittifak ile Güneydoğu oylarının önemli bölümünü kaybedebiliriz.

- Baraj düşürüldüğü takdirde parlamentoda güçlü bir irade gerçekleşmeyebilir. Parlamentoda güçlü çoğunluğu hayati önem olarak görmekteyiz.

Aldığımız duyumlar ve Erdoğan ile Yıldırım’dan bu güne kadar bu konuda olumlu bir açıklamanın yapılmamış olması, seçim barajının değişmeyeceğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP ile ittifaka sıcak baktığı, ancak barajın indirilmesi konusunda eski sistemin devamından yana olduğu biliniyor. Zaten bu konuda da açıklamaları oldu.

Bahçeli’nin açıklamaları konusunda AK Parti’den Hayati Yazıcı’nın Aydınlık Gazetesi’ne bazı değerlendirmeleri oldu kısaca göz atalım:

"Seçime zaman var. Partilerin yetkili organları var, müzakere edilir. Cumhurbaşkanı seçimle ilgili tavrını ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanımıza bir destek ifade ediyor. Hem ana muhalefet partisinin doğru olmayan söylemine işaret ediyor hem de yurt dışında olan sayın Cumhurbaşkanı'na desteğini ifade ediyor. Anayasa değişikliğine uyum çalışmaları sürüyor. Bunun ötesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeliyle bağlantılı devletin yönetim şemasını ilgilendiren çalışma var. Siyaset kurumu da o düzenlemelere renk verecek. Uyum yasaları çerçevesinde, siyasi partilerin ortak seçime girişine ilişkin bugünkü mevcut düzenlemelerde de bu var. Seçimlere ortak listeyle girmelerine engel yok. O alana ilişkin bir düzenleme çalışması yok, mevcut düzenleme bunu sağlıyor."

AK Parti cephesinden Hayati Yazıcı’nın bu konuda bazı açıklamaları oldu. Yazıcı’nın açıklamalarını dikkatlice okuduğumuzda, AK Parti’de seçim barajının indirilmesi konusunda bir çalışma yapılmadığını görebiliyoruz.

"Milletin temsil edildiği yerin hükümet ile uyumlu, sorunları çözümleyici bir alan oluşturulması önemli. Temsilde adalet, yönetimde istikrar olarak anayasada ifade edilmiş. Belki yüzde 10'luk baraj yüksek görülebilir ama bu yargı konusu yapılmış ve değerlendirmelerde ülke düzeyinde yüzde 10'luk barajın demokratik temsil açısından sorun oluşturulmayacağı görüşüne varılmış. Müzakere edilir. Ben barajın 10 olmasının Türkiye'de demokratik temsil açısından çok büyük sorun oluşturacağı kanısında değilim."

Hayati Yazıcı partide önemli bir isim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakın çalışma arkadaşı ve avukatıdır. Söyledikleri hiç kuşkusuz kendisini bağlıyor ama en azından AK Parti’nin bu konudaki duruşunu da gözler önüne seriyor. Yazıcı’nın açıklamalarına devam edelim:

“Partili cumhurbaşkanlığı sisteminde hükümet kuramamam sorunu olmayacaktır. İlk uygulama 2019'da yapılacak seçimlerle yapılacak. Dolayısıyla yürütme erkinin arkasında ona destek verecek parlamentoda güçlü bir çoğunluğu yoksa bu hükümet modelinin sağlıklı bir teamülü oluşturulamaz. Hayati derecede önemlidir diye düşünüyorum.”

Ancak şu gerçeği vurulamadan da geçmeyelim:

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için hiçbir partinin oyu % 50+1’e ulaşamıyor. Bunun için partiler ittifak yapmak durumunda kalacak. Bunu unutmayın ve bir kenara not edin.

2017 yılındayız ve seçim tartışmaları seçim daha 2 yıl kala gündeme oturdu. Görebildiğimiz kadarı ile seçimlerin 2018 yılında Haziran veya Temmuz aylarında yapılma ihtimali de güçleniyor. Bunu da unutmayın ve bir kenara not edin.

Son bir not:

Seçimlerin kaderini ekonomik durumumuz ve sınırlarımızın dışındaki gelişmeler belirleyici olacaktır. Bir kenara not etmeniz gereken diğer bir konu da budur.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1006
Bugün Tekil 668
Toplam Tekil 2352508
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu