Enflasyon ayarları tutar mı?... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Enflasyon ayarları tutar mı?... - Necdet SİVASLI
Tarih: 31.10.2017 > Kaç kez okundu? 103

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comEnflasyon ayarları

tutar mı?...Ekonomi ile ilgili bakanların açıklamaları şöyle:

“Enflasyonu tek hanelere indireceğiz. Bunun için de gereken önlemler alınıyor”

Açık söylemek gerekirse bizim de en büyük beklentimiz pahalılığın ve buna bağlı enflasyonun tek haneli rakamlara inmesidir.

Ancak, dikkat edilecek olursa yıllardır hep aynı sözleri dinliyoruz. Her ne kadar resmi rakamlarda enflasyon tek hanelerde gösteriliyorsa da mutfaklar ve market raflarındaki durum bunun tam tersini gösteriyor. Halkın enflasyonu % 12-20’ler arasında gösteriliyor.

Çarşı-pazara çıkanların en büyük sıkıntısı fiyatlardaki önlenemeyen artışlar. Bir alınan mal, bir başka zamanda aynı fiyata alınamıyor. Özellikle gıda maddelerindeki artışlar da söylendiği gibi enflasyon rakamlarını düşürmüyor, tam tersi artırıyor.

Dolar’daki tırmanış önlenemiyor. Bu da özellikle ithal edilen mallardaki artışın devam edeceğini gösteriyor.

Zaten akaryakıta son yapılan zamların da Dolar’daki artış nedeni ile gerçekleştiği ifade ediliyor.

Son yapılan ayarlamalarla benzine %12, motorine % 18 oranında büyük zam yapıldı. Hükümet kanadından destek bekleyen kesimlerin bu zamlarla şok yaşadıklarına da vurgu yapılıyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de yapılan zamlar karşısında şaşkınlığını gizleyemeyenlerden. Palandöken, açıklamasında “Biz, zam yapmayın demekten usandık, onlar zam yapmaktan usanmadı. Özellikle motorine yapılan % 18’lik zam esnafa ve çiftçiye büyük darbe olur. Esnaf ve çiftçi yapılan bu zammı kaldıramaz” dedi.

Bir de şu gerçeği görmeliyiz:

Akaryakıt zamları sadece araç sahiplerini etkilemiyor. Tarım sektörünü de her yönden etkiliyor. Ulaşım hizmetlerini etkiliyor. Daha açık ifade ile iğneden ipliğe her şeyi etkiliyor. Bunlar da zamları, pahalılığı getiriyor. Sonuç olarak, enflasyon rakamlarını yükseltiliyor.

O halde bizi yönetenlerin söylediği “Enflasyon rakamlarını tek hanelere indireceğiz” söylemleri inandırıcı olabilir mi?

Mazot fiyatlarındaki artış çiftçileri neredeyse isyan noktasına getirdi. Üretimde fiyat artışları olacağı, buna ürünlerin taşınmasındaki artışların da ekleneceği söyleniyor.

Çiftçilerin zaten borç batağında olduğunu biliyoruz. Sıkıntısı giderek büyüyen üretici kesiminin bu akaryakıt zamları karşısında daha da sıkıntıya gireceklerini de söylemliyiz. Bu nedenle ekili araziler elden çıkarılıyor, üretim de ister istemez düşüyor.

Hali ile çarşı-pazara giden tarım ürünlerinde artışların olacağı vurgulanıyor.

Akaryakıt ürünlerine ard arda yapılan zamların taşımacılık hizmetlerine de yansımaması mümkün değil. Sektörde hizmet verenler de şimdi zam kuyruğuna girmeyecek mi?

Otobüs, kamyon, servis araçları, dolmuş, taksi fiyatlarında da ayarlamalar olmayacak mı? Bunlar zammı, bu zamlar da enflasyonu tırmandıracak.

Bu noktada sıkıntıyı çekecek olan iki kesim var:

Birincisi üretici,ikincisi de tüketici.

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor:

Çiftçinin de, esnafın da en büyük maliyet kalemi akaryakıt. Akaryakıta gelen her zaman, her iki kesimi de kökten etkiliyor.

Zam yağmuru başladığında pahalılık kendisini gösterecek, enflasyon rakamları da yukarılara çıkacaktır.

Bu anlayışla enflasyonu indirmek mümkün olamaz. Bu nedenle de enflasyon ayarlarının tutmasını biz mümkün görmüyoruz.

Sözü fazla uzatmaya da gerek yok:

Akaryakıta yapılan son zamlar yeni zamların da bir habercisidir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1042
Bugün Tekil 1029
Toplam Tekil 1964723
IP 54.80.227.189


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:1 Rebiü'l-Evvel 1439
Kasım 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.907 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu