Amerika’nın yeni kriz merkezi:İran… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Amerika’nın yeni kriz merkezi:İran… - Necdet SİVASLI
Tarih: 22.10.2017 > Kaç kez okundu? 313

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

necdetes@mynet.comAmerika’nın yeni kriz

merkezi:İran…ABD Başkanı Trump’un şimdiki kriz merkezi olarak İran’ı işaret etmesi önemsenmelidir. İsrail ve Suudi Arabistan başta olmak üzere, diğer Körfez ülkeleri ile Batı’yı da arkasına alan Trump bakın son konuşmasında neler söyledi:

"Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak o zaman anlaşma iptal edilecek. Anlaşma inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir. Stratejimizi uygulamaya, geç kalmış bir adım olan İran Devrim Muhafızları ordusuna sert yaptırımlar getirmekle başlıyoruz. Hazine Bakanlığını, tüm Devrim Muhafızları'na daha ileri yaptırımlar getirmesi konusunda yetkilendiriyorum. İran anlaşması, kendi tanımı gereği, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacaktı. Ancak, İran anlaşmanın ruhuna bağlı kalmadı. Buna karşılık yeni yol haritamızı açıklıyorum. İlk olarak, rejimin istikrarsızlaştırıcı adımlarını ve teröre verdiği desteği engellemek için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız. İkinci olarak, terörün finansmanını engellemek amacıyla İran rejimine yeni yaptırımlar getireceğiz. Üçüncü olarak, rejimin, bölgeyi tehdit eden füze ve silahlarının yaygınlaştırması konusuna yakından bakacağız. Ve son olarak, rejimin nükleer silaha sahip olabileceği tüm seçenekleri reddedeceğiz."Trump'ın bu açıklamalarıyla ABD, 2015'ten bu yana ilk kez, "İran'ın anlaşma koşullarına uyduğunu" kabul etmediğini resmen açıklamış oluyor.Söz konusu nükleer anlaşma, 2015 yılında İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya ile Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında imzalandı. Anlaşma kapsamında İran'ın nükleer programını dondurması karşılığında, ambargoların kısmen kaldırılmasını öngörülüyordu.

Aslında bahane üretmek çok kolay.

Biz nükleer silahlar konusunda daha önce yazdığımız yazılarda “Hiçbir ülkede nükleer silah olmamalıdır. Topyekun imha yoluna gidilip, bu konu kökten çözülmelidir” demiştik. Doğru olanın da bu olduğu inancındayız.

“Bende olsun ama sende olmamalıdır” görüşüne karşıyız.

Eğer, nükleer silahlara topyekûn karşı çıkılıyorsa bazı ülkelere ses çıkarmamak, bazılarının boğazını sıkmaya varan yaptırımlar uygulamak doğru bir yaklaşım değildir. Amerika, nükleer silahlarla donatılmış, İsrail nükleer silahların her türlüsüne sahip, Rusya halen nükleer silahlar üreten bir ülke iken, İran’ın bu konuda suçlanması ne kadar doğrudur yorumu tamamen sizlere bırakıyoruz.Dikkat edilecek olursa Başkan Trump, göreve gelir gelmez İran’ı hedef haline getiren açıklamalarda bulunmuştu. Bunda İsrail ve Suudi Arabistan ile Körfez ülkelerinin de baskısının var olduğu görmekteyiz. Trump’un açıklamalarına baktığımızda İran’a yeni yaptırımların da yolda olduğunu görüyoruz:

"İran anlaşması, kendi tanımı gereği, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacaktı. Ancak, İran anlaşmanın ruhuna bağlı kalmadı. Buna karşılık yeni yol haritamızı açıklıyorum. İlk olarak, rejimin istikrarsızlaştırıcı adımlarını ve teröre verdiği desteği engellemek için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız. İkinci olarak, terörün finansmanını engellemek amacıyla İran rejimine yeni yaptırımlar getireceğiz. Üçüncü olarak, rejimin, bölgeyi tehdit eden füze ve silahlarının yaygınlaştırması konusuna yakından bakacağız. Ve son olarak, rejimin nükleer silaha sahip olabileceği tüm seçenekleri reddedeceğiz."

Nereden bakılacak olursa olsun İran şimdi bölgede yeni hedef haline geliyor. Amerika, İsrail’in güvenliği açısından bunu zorunlu görüyor.

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri de iran’a karşı Amerika’nın yanında yer alıyorlar. Çünkü İran ortak düşman olarak görülüyor. Şii yayılmacılığının önlenmesi ve bunun Suudi Arabistan ile Körfez ülkelerini etkilememesi için İran’ın yerle bir edilmesi bile bekleniyor.

Bu noktada Türkiye’nin çok daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini söylemeliyiz.

Çünkü içinde bulunduğumuz coğrafyada Türkiye Rusya ve İran ile ortaklaşa bazı operasyonlara ve işbirliği içinde bulunuyor. İran ile işbirliğinde ilerleyen zaman içinde hayal kırıklıkları yaşanabilir. Rusya’ya karşı da aynı yaklaşım içinde olunması gerekiyor.

Özetle Türkiye Rusya ve İran politikalarını yeniden gözden geçirmek durumunda kalabilir. Her türlü gelişmeyi göz önünde bulundurarak yeni stratejilerin geliştirilmesi de kaçınılmaz görünüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1157
Bugün Tekil 769
Toplam Tekil 2387392
IP 3.84.243.246


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Cemaziye'l-Ahir 1440
Şubat 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu