Turizmden memnunsanız ağlamayacaksınız… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Turizmden memnunsanız ağlamayacaksınız… - Necdet SİVASLI
Tarih: 13.10.2017 > Kaç kez okundu? 303

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comTurizmden memnunsanız

ağlamayacaksınız…Kartaca Turizm’in her yıl sezon sonunda Bodrum’da düzenlediği “Sezona Veda Partisi” sonrası yapılan açıklamalarda “Turizmciler 2017 sezonundan memnun” denildi. Sanırız böyle bir açıklamaya bizler kadar sizler de şaşırmışsınıdır.

Yazıyı daha önce yazacaktık. Yoğun iç ve dış gündem nedeni ile geçikmiş de olsak, önemsediğimiz bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Bu açıklamayı kim mi yaptı? Kartaca Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Günay’ın şu açıklamalarına baktığımızda çizilen tabloyu daha yakından görebiliriz:

“2017, 2016’ya göre çok daha iyi ve çok daha başarılı geçti. Genel olarak umutlarımızı bulduk. Her şeye karşın iyi bir sezondu, dilerim önümüzdeki sezon çok daha iyi olacak. Çok büyük sıkıntılar ile başladık. Haziran ayı özellikle beklediğimiz gibi geçmedi. Temmuz ayında biraz daha hızlandı. Yeni Pazar ve yeni arayışlar içine girmemiz, çok çalışmamız, çok koşturmamız çok ciddi fayda sağladı. Bunun sonucunda Kartaca olarak beklediğimizi, umduğumuzu bulduk. Bu sene tek ve en büyük eksiğimiz Avrupalı turistti. Bodrum’da Avrupalı olmadığı sürece Nisan ve Mayıs aylarımız boş geçecektir. Ekim hatta Eylül bile boş. Oteller geç açıp, erken kapatıyorlar. Doğal olarak sezon sıkışıyor. Dört aylık sezonda da herkes umduğunu bulamıyor. Dolayısı ile hizmet konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Eğer Avrupalıları tekrar getirmeyi başarabilirsek, geçtiğimiz yıllardaki o başarılı yıllara tekrar dönebiliriz. Kesinlikle ülkeler arası politikalar ve Türkiye’nin sürdürdüğü gergin dış politikası ne yazık ki biz turizmcileri direkt olarak etkiliyor. Olumsuz olarak tabi. Ege ve Türkiye’nin tüm turizm destinasyonları harika. Gelgelelim sadece Bodrum değil, tüm Türkiye gergin.”

Şurası açık:

Turizmde 2016’ya göre 2017 daha hareketli geçti, ama bunun yeterli olduğunu söylememiz mümkün mü? Zaten daha önce konu ile ilgili yazdığımız bir yazıda “Turizmciler 2017’deki doluluk oranından memnun kaldılar ama, para kazanamadıklarından yakınıyorlar” demiştik.

Girdilerde aklınıza ne gelirse her şeyin fiyatının arttığı bir dönemde oteller fiyat artırımına girmedi ve eski fiyattan oda sattılar. Böyle bir anlayış içinde sektörün kar etmesi mümkün mü? Hal böyle olunca da turizmciler 2017’den nasıl memnuniyetlerini dile getirebilirler?

Sürekli olarak dile getirmeye çalıştığımız en önemli konulardan birisi de şudur:

Fiyatları yükseltmeyen sektör, şimdi hizmet kalitesini düşürüyor. Çoğu yerde yeme-içme sınıfta kalmış durumda. Çok yıldızlı otelleri geziyoruz, müşteri profillerindeki düşüklük neden hesaba katılmıyor?

Eğer, gerçek anlamda turizmciler durumlarından memnun bulunuyorlarsa, artık ağlamalarına ve yakınmalarına da gerek olmadığını düşünüyoruz. Ancak, gerçek anlamda sektörü ayakta tutmaya çalışan ve hizmet ve kaliteyi ön planda görenlerin bu durumdan memnun olmadıklarını söyleyebiliriz.

Bir de unutulmaması gereken turizm denilince hep oteller akla geliyor. Hâlbuki yan sektör unutuluyor. Dikkat edilecek olursa yan sektör neredeyse çökme noktasına geldi.

Yabancı turistin gelmediği bir ülkede turizmden ve memnuniyetten söz etmek mümkün değildir. Kaldı ki, Türkiye iç turizme yönelik çalışmalardan bile beklenen sonuçları elde edememiştir.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu’nun kısa bir açıklama ile konuya açıklık getirdiğini gördük. Karcılıoğlu açıklamasında “Pardonnnn Bodrumlu turizmciler mi? dediniz... başındaki "Bodrumlu turizmciler" ibaresi sanırım yanlış yazılmış... Zaten resimdekiler ispanyol ve Yunanlı turizmciler olmalı... bunlar 2017 yi gerçekten "turistler gelmesin artık" diyecek kadar iyi geçirdiler...Biz mi? bu tür paylaşımlar bize yol su elektrik olarak dönmez...daha fazla vergi, daha fazla ecrimisil,daha fazla yaptırım olarak döner...böyle ortamı güllük gülistanlık gösteren davranışlardan ve bu eyyamcılığı Bırakın artık...Gerçekçi olun...biraz okuyun inceleyin araştırın arkadaşlar...”diye sesleniyor.

Turizm ciddi iştir. Proje ve tanıtımın her zaman ön planda olması gerekir. Turistin geleceği ülkede can güvenliğinin önemli olduğunu unutmayalım. AB ülkelerinde turistlere “Türkiye riskli ülke” denilerek sağlık sigortaları bile yapılmıyor.

Siyasi gerginliklerden kaynaklanan gerekçelere zaten değinmek istemiyoruz.

Turizmde hangi noktada olduğumuzu hepimiz yakından biliyoruz. Çözüm yolları aramak, çıkmazdan kurtulmak için projelere zaman ayırmak yerine, “2017’den memnunuz” demekle Türk turizminin kurtulacağını beklemek hayalden öte bir şey değildir.

Bizi yönetenler de size karşı “ Çok memnunsanız o halde hala neden şikâyet ediyorsunuz, niye hala ağlıyorsunuz?” der ve kaderinizle baş başa kalırsınız.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1006
Bugün Tekil 668
Toplam Tekil 2352508
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu