Yöresel tatları yaşatabilmek… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Yöresel tatları yaşatabilmek… - Necdet SİVASLI
Tarih: 06.10.2017 > Kaç kez okundu? 382

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comYöresel tatları yaşatabilmek…Bodrum’un tanıtılmaya ve tadılmaya özgü mutfağını çoklarımız bilmez. Genelde düğünlerde yenen yemekler “Bodrum’a özgü yemekler” olarak bilinir. Bunun dışında Bodrum mutfağının çeşitliliği ve zenginliğini de görmek gerekiyor.

Bodrum’a gelen yerli-yabancı turistler özellikle “yöresel lezzetler” arıyor. Bulabiliyorlar mı, buna “evet” demek oldukça zordur. Çoklarında yöresel lezzetler bulunuyor ama bunun sadece listelerde kaldığını da görüyoruz.

Zaman zaman Bodrum’da açılan ve özellikle yörenin mutfağını yansıtan yiyecekleri sergileyen irili-ufaklı birçok işletme her nedense kapanmak durumunda kaldı. Yine de ısrarla Bodrum tatlarını sergilemeye ve tanıtmaya çalışanlar var. Zor koşullar içinde, dededen, babadan, anadan kalma mutfak sanatını diri tutup, Bodrum’a özgü yiyecekleri yeni nesillere aktarma çabası içinde olanları verdikleri bu mücadeleden dolayı kutlamak istiyoruz.

Bunlardan birisi iki yıldır Bodrum’da “Böreği Su- Su Böreği Yöresel lezzetler” adı altındaki küçük işletmesinde Bodrum tatlarını sergilemeye çalışan Halil Sarsılmaz’dır. Halil, Bodrum Emniyet Müdürlüğü yan sokağındaki ( Yokuşbaşı Mahallesi Reisoğlu Hacı Halil Efendi Sokak 66/3 numaralı ) işletmesini annesi ile açmış. Annesi börekleri açıyor, Halil pişiriyor, servis ediyor.

Şimdi diyeceksinizi ki “Bunda ne var, altı üstü börek değil mi?”

Hiç kuşkusuz bu soruyu sormakta hakkınız olacaktır.

Ancak, börek var, börekçik var. Sarsılmaz, Bodrumun lezzetlerinden su böreğini, katmerini, diğer çeşitlerini yöreye özgü biçimde işleyerek sunum yapıyor. Yeni yapılacak ürünlerin içinde de kıymalı su böreğini, kaşarlı mantarlı su böreğini ve yöresel olarak da soğanlı ekmeği bulunacak.

Bodrum Ege otlarının bol olduğu yörelerden biri. Halil Sarsılmaz, bu ot karışımından da yine yöreye özgü börekler yapıyor. Otlar önce temizleniyor, yıkanıyor, hafif haşlanıyor ve karma yapılıp, el açma yufka içine serpiştiriliyor. Bol otlu börekler yine tereyağlı olarak tepsilerde itina ile pişiriliyor.

Otlu böreklerin de çeşitleri var.

Bodrum giderek gelişen, nüfusu artan bir turizm kentidir. Özellikle yaz aylarında neredeyse nüfusu 2 milyona kadar çıkıyor. Bu hızlı büyümeye paralel olarak Bodrum’a çeşitli tanınmış ürünler de şubeler açarak geliyor. Bunlar içinde yiyecek ve içecek sektörü başı çekiyor.

Çok ünlü börekçiler çeşitli yerlerde şubeler açarak, bu kendi ürünlerinin lezzetlerini Bodrum’da da sunmaya başladılar. Daha açık ifade ile, fabrikasyon ürünler Bodrum’u ahtapotun kolları gibi sarmaya başladı.

İşte böylesine baş döndüren bir piyasada Bodrum’un lezzetlerini küçük bir işletmede ayakta tutmak kolay iş midir?

Halil Sarsılmaz bu konuda oldukça iddialı, söylediklerine kulak verelim:

“Biz küçük işletme olmamıza rağmen iddialıyız. Çünkü her şey el yapımı ve doğal olarak yapılıyor, tüketicilere sunuluyor. Kısa zamanda ürünlerimizin bu kadar ilgi görmesi de bizi motive ediyor. Ürünlerimizde kullandığımız tüm malzemelerin doğal olmasına özen gösteriyoruz. Unumuzdan yumurtamıza, tereyağımıza kadar köyde üretilen malzemelerdir. Zeytinyağının en kalitelisi ürünlerimizde yer alıyor. Böreklerimizin içinde kullanılan tüm malzemeler de köylerden geliyor. Bir de ürünlerimizde bol malzeme kullanıyoruz, bundan kaçınmıyoruz. Genellikle su ve otlu böreklerimiz öylesine büyük ilgi görmeye başladı ki, çok uzak yerlerden bile siparişler geliyor. Ürünlerimizi tüketenler de her zaman memnun kalıyor ve teşekkür ediyorlar. Şimdi, bulunduğumuz yer artık küçük geliyor. Kaliteyi de bozmayacak şekilde daha geniş bir yere taşınacağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Zaten ürünlerimizin (Böreği Su-Su Böreği Yöresel Lezzetler) patentini de aldık. Hiçbir zaman fabrikasyona girmeyeceğiz. Önemli olan müşteri memnuniyetidir. Bizleri ayakta tutan da bu oluyor. Bunun bilincindeyiz. Çok para kazanma, daha büyüme, şubeler açma niyetinde de değiliz. Bütün hedefimiz, Bodrum’un bu özel lezzetlerini üretmek, tattırmak ve geleneklerimizi sürdürmektir. “

Halil Sarsılmaz, annesi ile çıktığı yolda, yeni kadın çalışanları ile yürüyor. Bazen hamur açmaya fırsat buldukça kendisi de katkı sağlıyor. “Hamurun inceliği ile kalınlığı arasındaki farkı iyi bilmek gerekiyor. Ne fazla ince, ne fazla kalın açacaksınız. Lezzet farkı kaybolabiliyor” diyor.

Bu nedenle de çalışanlarını bu işi iyi bilenlerden seçiyor.

Halil Sarsılmaz, bu inanç ve azimle işini devam ettirebilirse kısa zamanda “Böreği Su-Su Böreği Yöreselle lezzetleri” marka haline getirebilir. Bodrum’da böylesine işletmelere yenilerinin eklenmesinin de yolunu açabilir. Buna Bodrum’un gerçekten çok ihtiyacı var.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 1006
Bugün Tekil 712
Toplam Tekil 2352552
IP 100.24.46.10


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:12 Cemaziye'l-Evvel 1440
Ocak 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu