Sınırları aşan yağlı ilmek - Kürşad ZORLU - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Sınırları aşan yağlı ilmek - Kürşad ZORLU
Tarih: 06.03.2010 > Kaç kez okundu? 2446

Paylaş


kzorlu77@gmail.com

[Kürşad ZORLU]

Sözde Ermeni soykırım tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edileceğini (30 Ocak 2010 tarihli) yazımızda ifade etmiştik. Dolayısıyla fazla şaşırmadığımız bu karar, bağlayıcı olmamakla birlikte sembolik bir anlam taşımaktadır. Kimse kimseyi kandırmasın bu sonuç son dönemde normalleştiği söylenen Türkiye-Ermenistan ilişkilerine büyük bir darbe vurmuştur. Bu sebeple komisyonun aldığı kararı abartmadan önemsememiz gerekir. Öncelikle tasarının kabul edilmesi madalyonun iki yüzünü de hatırlamamızı sağlamaktadır. Zira ortada iki farklı Ermenistan vardır. İlki soykırım ve sınır kapısı tartışmalarından beslenerek küresel güçler tarafından kontrol edilen ya da bizzat o gücü harekete geçiren lobi adı altındaki güç merkezleridir. İkincisi ise sefalet içerisinde, geleceğinden umutsuz, önüne konulan gerçek dışı belgelerle kandırılmış ve dünyaya yabancı bırakılmış Ermeni halkıdır. Ancak halkın önemli bir kısmının bahsedilen oyunda istekli olduğu söylenebilir. O halde Ermeni lobisinin öteden beri bütün tavizlere rağmen sürece katkı sağlamış bir Türkiye’ye mesajı “Biz normalleşme yerine tek taraflı pes etmenizi istiyoruz” olmuştur. Kendi halkına ise yine açlık yine sefalet ve yine umutsuz yarınlar vaat etmektedir. Peki Sarkisyan’ı onlardan ayırabilir miyiz? Güç dengelerini gözden geçirirsek işte bu mümkün değildir.

Oyun içinde oyun

Türkiye’nin temel yanlışlığı, sürecin ABD tarafından destekleneceği ve Ermenistan’ın sınır komşumuzda yer alan halktan ibaret olduğuna inanmasıdır. Karşımızdaki aslında Sarkisyan ya da sınırımızdaki halk değil, Ermeni lobisidir. Bunun içerisinde ABD kaynaklı merkezler de bulunmaktadır. Çünkü Türkiye, Avrasya’daki yeni düzenleme sürecinde pek çok istek ve dayatma ile karşı karşıya kalacaktır. İncirlik üssünde açılım, Afganistan’a asker gönderme, K.Irak’ın şekillenmesi, sıkıntılı bölgelerde taşeronluk vs. pek çok talebin hedef noktası Türkiye’dir. Buna göre komisyonun aldığı kararın ABD Meclisi ve Obama tarafından onaylanması bir mucizedir. Baksanıza böyle bir yağlı ilmeği Türkiye ve Ermenistan halkının çıkarları için feda etmeleri mümkün müdür? Gerçekten duygusal davranmamak gerekir. Karar meclisten geçerse tazminat taleplerinin eli hayli güçlenmiş olacaktır. Tarihsel sebep ve sonuçların bilim adamları tarafından irdelenmesi yönündeki en iyimser ihtimal bile bu karar karşısında geçerliliğini yitirecektir.

Bir başka önemli husus da Türkiye’nin hâlâ lobi kavramının şifresini çözememiş olmasıdır. Geçtiğimiz günlerde bir heyet bu konu sebebiyle ABD’de bulunmuş. Üstelik yeni de değil; yıllardır yapılır bu. Peki sonuç? Oysa lobi uzun soluklu, hedef odaklı, çağdaş bir anlayışla ve işin uzmanları tarafından sürdürülmelidir. Mesela bu konuda dünya çapında bir sinema filmi çekme gücünüz ve iradeniz yoksa boşa uğraşmayın. O yaptığınız lobi değil sadece beyin jimnastiği ve bildiri sunmak olacaktır.

HABERLENDİRME

Azerbaycan Türkiye İşadamları Derneği’nin Altın Çark ödülleri sahiplerini bulmuş. Türk dünyası ile ilgili çalışmaları ve TÜRKPA’nın kuruluşuna katkılarından ötürü yılın bilim adamı ödülü Prof. Dr. Abdulhaluk Çay’a verilirken, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TOBB ve eski Meclis Başkanı Köksal Toptan da bir ödül alacakmış.

Yorumlar


Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 1108
Bugün Tekil 199
Toplam Tekil 2457607
IP 54.90.86.231


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

20 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu