Türkiye’nin düşmanları Amerika’nın dostları… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Türkiye’nin düşmanları Amerika’nın dostları… - Necdet SİVASLI
Tarih: 30.07.2017 > Kaç kez okundu? 316

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comTürkiye’nin düşmanları

Amerika’nın dostları…Yıllardan bu yana Türkiye, dost ve müttefik olarak gördüğü Amerika’dan özellikle şu iki konuda beklediğini bulamadı:

Birincisi Suriye’deki PKK’nın uzantısı PYD’nin Amerika tarafından sürekli silahlandırılması ve bu örgüt ile olan işbirliği, ikincisi de FETÖ terör örgütü Lideri Gülen’in bir türlü Türkiye’ye iade edilmemesidir.

Şunun altını kalınca çizelim:

Gerginliğin nedeni Amerika’nın tutumu ve davranışlarıdır. Türkiye, haklı olarak güvenliğini tehdit eden konularda ortaya çıkan sıkıntıları gündeme taşıyor. Sorunları da diplomatik yollardan çözmeye çalışıyor.

Amerika’nın Türkiye’nin düşmanları ile elele, kol kola olması ve neredeyse Türkiye’yi gözden çıkarması ve hiçbir isteğimizi yerine getirmemesi bu gerginliğin daha da artacağını gösteriyor.

Sorunların büyümesi, bölgede oynanmakta olan oyunların bitmemesi ve Türkiye’nin sürekli olarak köşeye sıkıştırılmaya çalıştırılması karşısında suskun kalmamız gerekiyor. Bugüne kadar yapılan açıklamalar, görüşmeler ve diplomatik çalışmaların yeteri kadar etkili olmadığını görmekteyiz.

Bu da hali ile yeni politikalar geliştirmemiz gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

Suriye'nin kuzeyinde Erbil'den Akdeniz'e uzanacak Peşmerge koridorunu tamamlamak için çaba gösteren PKK/PYD'yi Türkiye'ye parasıyla satmaya yanaşmadığı gelişmiş silahlarla üstelik tek kuruş bile almadan donatan ABD, PYD/YPG'nin sözde mücadele ettiği DEAŞ'a da zaman zaman silah, zaman zaman da lojistik ve istihbarat destekleri sağlayarak ikili oynuyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin koliler dolusu delil göndermesine rağmen FETÖ'nün liderine ve örgütün elebaşlarına ev sahipliği yapmaya devam ABD, bu süre içinde bir kamu bankası olan Halkbank'ın Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Atilla'yı New York'ta tutuklayarak “kimden yana” olduğunu bir kez daha açığa vurdu. Bununla da yetinmeyen ABD, her yıl FETÖ'ye sözleşmeli (charter) okulları yoluyla 729 milyon dolar aktardığı iddia ediliyor.

Bunun anlamı şudur:

Türkiye’nin düşmanları Amerika’nın dostları sınıfında yer alıyor.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Turkish Heritage Organization Başkanı Ali Çınar, son günlerde gerginleşen Türkiye-Amerikan ilişkileri konusunda yaptığı açıklamada “Amerika hem FETO elebaşısının Türkiye’ye iadesi konunda, hem de terör örgütü PYD ile ilgili oylaama taktiğini sürdürüyor” diyor.

Ali Çınar’ın FETÖ terör örgütü elebaşısı Gülen hakkındaki görüşlerini özetleyelim:

"FETÖ şu anda ABD'de 10-15 milyon dolarlık bir kamuoyu çalışması yapıyor. Kaynak olarak hala güçlüler. Türkiye'de ivmeleri kırılsa da iki yıl önceki rakamları gayet ciddi. ABD'de sözleşmeli (charter) okullarından yıllık gelirleri 729 milyon dolar elde ediyorlar. 26 eyalette okulları var. 140'ın üzerinde okulu yönetiyorlar. 80 binin üzerinden Amerikalı öğrenci buralarda eğitim alıyor. Bu konuda açıkça bir oyalama söz konusu. Türk medyası ABD'yi sürekli yerden yere vurarak maalesef bu meseleyi çözemez. Tavsiyemiz Türkiye'den birçok yetkilinin sürekli Washington'u ziyaret etmesi olacaktır. Bu konuda ciddi eksiklikler var. Resmi heyetlerin ziyaretleri çok önemli"

Çınar’ın PYD konusundaki değerlendirmesi de şöyle:

"Amerika YPG'ye verdiği desteği inkâr etmiyor. Bu desteğin azalmasını öngörmüyoruz. YPG'ye destek devam edecek. Bu sorun aslında Pentagon kaynaklı. Hatta bir Amerikalı komutan, 'Bir yere gitmek için taksi çağırıyorsunuz. Taksicinin ne zamandır bu işi yaptığını ve kim olduğunu bilemeyiz. Önemli olan bizi istediğimiz yere götürmesidir' demişti. YPG'yi bir maşa olarak kullandıklarını bu örnekle açık açık söylemiş oluyorlar. Ne kadar kullanacaklarını da göreceğiz."

Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, yukarıda da vurgulamaya çalıştığımız gibi artık yeni politikalar geliştirmek, daha etkili olmak ve sorunların çözümünde ağırlığımızı konuşturmamız kaçınılmaz görünüyor.

Dikkat edilecek olursa Amerika’nın da Türkiye gibi bölgede güçlü olan bir ülkeye her açıdan ihtiyacı var. İncirlik Üssü bunlardan sadece birisidir.

Özetle bizim de Amerika’ya karşı kullanabileceğimiz bazı kozlarımızın olduğunu unutmamamız gerekiyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 29
Dün Tekil 1138
Bugün Tekil 292
Toplam Tekil 2634121
IP 18.207.136.184


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:18 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü, Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü.
(Hüseyin Nihal ATSIZ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.001 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu