BASIN BÜLTENİ Eide: “Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Eide: “Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum”
Tarih: 26.07.2017 > Kaç kez okundu? 417

Paylaş


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yakın gelecekte bir gelişme beklemediğini söyledi.

Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği 2 saatlik görüşmenin çıkışında basına yaptığı açıklamada, “Ani bir gelişme olacağını göremiyorum. Burada çok yakın gelecekte bir şeyler olacağına dair bir şey göremiyorum” dedi.

Son dönemde yaşananlar ve alınacak yolla ilgili Cumhurbaşkanı Akıncı ile detaylı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Eide, İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında garantör ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla yer alan konferansta tüm tarafların ciddi bir çaba sarf ettiğini, tarafların İsviçre’ye sorunların aşılması düşüncesiyle gittiğini gözlemlediğini söyledi.

Konferansta ikisi güvenlik ve garanti başlığı ile ilgili dördü de iç meselelerle ilgili toplamda çözülmesi gereken 6 sorun bulunduğu noktasında tarafların anlaştığını belirten Eide, Crans-Montana’da konferansın başındaki görüşmelerde ilerlemenin beklediğinin altında seyrettiğini fakat bir sonuca varacaklarına inandığını, ancak tüm konular bir paket halinde ilişkilendirilmeye çalışıldığında bir sonuca varılamayacağının ortaya çıktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili bilgi de verdiğini söyleyen Eide, bir tarafta özlü konularda milim milim bir ilerleme kaydederken, sadece üst düzeyde değil, toplumlar arası da bir güvenin yavaş yavaş gerilediğini ve insanların bir çözüm için daha çok değil de daha az istençli olduğu yöndeki gözlemini de BM’ye sunduğu izlenimleri arasında olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM’nin yardımcı olmaya devam edeceğini açıkladığına işaret eden Eide, adadaki temaslarında BM tarafından atılacak adım olup olmadığını veya tarafların adım atmaya hazırlıklı olup olmadığını görmeyi amaçladığını söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tarafların gelinen aşamayı değerlendirmeleri gerektiği görüşünde olduğunu anımsatan Eide, bu sürecin devam etmekte olduğunu kaydetti.

Espen Barth Eide, eşitlik temelinde federal bir çözümü öngören BM parametreleri ile ilgili olarak “BM’nin sadık kaldığı, mevcut BM parametrelerinde devam etmek istiyoruz, ancak günün sonunda bunun için her iki tarafın da istekli olması gerekir” dedi.

Kıbrıs sorunundaki görüşmelerin daha önce hiç götürülmediği kadar ileriye götürüldüğünü, temaslarında Akıncı ile Anastasiadis’e ortaya koydukları çabalar için teşekkür etme fırsatı da bulduğunu kaydeden Eide, başlıca görevlerinden birinin de adil ve dürüst bir rapor hazırlamak olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, basında yer alan bazı açıklamalarında açılımların Kıbrıs Rum tarafından geldiği anlamının çıkarıldığı yönündeki değerlendirmelere işaret etmesi üzerine Eide, tüm süreç boyunca Cumhurbaşkanı Akıncı ve Müzakereci Özdil Nami’nin pek çok düşünceler geliştirdiğini, açılımların sadece bir taraftan geldiğini söylemenin doğru olmadığını, Kıbrıs Rum tarafından da Kıbrıs Türk tarafından da gelen açılımlar olduğunu söyledi.

Eide, “Kilit konularda, Toprak, Mülkiyet, Yönetim, eşit muamele, çok önemli bir başlık olan Güvenlik ve Garantiler konusunda da eski modelin yerini alacak yeni bir model üzerinde ciddi bir çaba vardı. Hiçbir şekilde açılımların Rum tarafından geldiğini ve Türk tarafından gelmediğini ima etmek istemedim” dedi.

Gelinen noktada sürecin neden başarısız olduğu sorusuna karşılık ise Eide, bu soruyu kendi kendine de sorduğunu, yeterli “güven ve istencin” mevcut olmadığını, bu sorunun kolay cevaplanacak bir soru olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı ise Eide ile görüşmesi öncesinde ve sonrasında basına açıklamada bulunmadı.Taşpınar Şehitleri bugün anılacakTaşpınar şehitleri bugün törenle anılacak. Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, gün dolayısıyla yayımladığı mesajda Taşpınar şehitlerini andı.

Rum askerlerinin saldırılarına maruz kalan Taşpınar köy halkının, 1974 Mutlu Barış Harekatı’nda köylerini savunduklarını ifade eden Ersan, Taşpınar köylülerinin 22 Temmuz 1974’te Rumların yaptığı barbarca saldırılar sonucunda şehit edildiklerini anımsattı.

Ersan, Taşpınar köyünde 1964 yılında 2, 1974 yılında ise 8 şehit verildiğini kaydetti.GKK’nın 41’inci, TMT’nin 59’uncu ve Kıbrıs’ın fethinin 446’ncı yıl dönümü etkinliklerle kutlanacakGüvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 41’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 59’uncu ve Kıbrıs’ın fethinin 446’nci yıl dönümü etkinliklerle kutlanacak.

Bugün başlayacak kutlama etkinlikleri, 1 Ağustos Salı gününe kadar devam edecek.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 1106
Bugün Tekil 1005
Toplam Tekil 2632665
IP 18.207.252.123


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:16 Muharrem 1441
Eylül 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.192 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu