Arapların dostluğuna güvenilir mi?... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Arapların dostluğuna güvenilir mi?... - Necdet SİVASLI
Tarih: 28.06.2017 > Kaç kez okundu? 251

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comArapların dostluğuna

güvenilir mi?...

Yıllardır Arapların dostluğuna güvenilip güvenilemeyeceği hep tartışılmıştır. Biz, yazılarımızda ve yorumlarımızda açık biçimde “Araplara da, ortaya koymaya çalıştıkları dostluklara da güvenmiyoruz” demişizdir. Bunun gerekçelerini de zaman içinde sıraladık.

Bugün Katar krizi ile patlak veren olaylar, bir kez daha Araplara güven olmayacağı gerçeğini ortaya koyuyor.

Katar karşısında katı bir tutum sergileyen Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE gibi Körfez ülkeleri, Türkiye’ye rağmen tutumlarında bir değişikliğe gitmediler. Kaldı ki, çok küstah açıklamalarda bile bulunuyorlar. Neredeyse yıllardır kendilerine destek veren, iyi ilişkiler sergileyen Türkiye’yi bile hedefe oturtacaklar.

Geçenlerde adı geçen Körfez ülkeleri Katar’a uyguladıkları ambargonun kaldırılmasında bazı koşullar sıraladılar. Bunların için Katar’daki Türk üssünün kaldırılması da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu istak üzerine gösterdiği tepkide “Herhangi bir ülke ile işbirliği yaparken, birilerinden izin mi alacağız?” diye sordu.

Önce Erdoğan’ın konuya tepkisine bakalım:

“Katar'a yönelik bu yaklaşımı asla doğru bulmadığını vurgulayan Erdoğan, "Kaldı ki Katar'a yapılan bu yaklaşım, bizim Suudi Arabistan'a da teklifimizdir. Eğer Katar'a bu teklifimiz, onlarla yaptığımız bu anlaşma noktasında Suudi Arabistan da kendisinde bir üs kurmamızı isterse, Suudi Arabistan'da da biz buna yönelik bir adım atabiliriz. Bu teklifi ben Kral'ın kendisine de yaptım. 'Bunu bir değerlendirelim.' dediler ve o günden bugüne böyle bir dönüş de söz konusu olmadı. Şu anda bu dönüş söz konusu olmadığı halde Türkiye'nin asker çekmesini talep etmek, Türkiye'ye karşı da maalesef saygısızlıktır” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Herhangi bir ülkeyle savunma iş birliği yaparken birilerinden izin mi alacağız? Hiç kusura bakmasınlar, Türkiye öyle sıradan bir ülke değil. Onun için Türkiye'nin askerini çekmesi gibi bir yaklaşımı istemek, Türkiye'ye bir saygısızlıktır. Katar'a karşı elimizden gelen desteği vermeye gayret ettik. Bundan sonra da vermeye gayret edeceğiz. Bu tür yaptırımların kesinlikle devletlerarası hukukta yeri olamaz. Bu konularla ilgili olarak da şu anda Kuveyt'in ara buluculuğunu özellikle destekledik, destekliyoruz. Temennim odur ki Körfez'deki bu gelişmeleri Suudi Arabistan kendi büyüklüğüne yakışır şekilde çözsün. Katar'ın 13 maddeye yönelik tavrını Türkiye olarak hem takdir ediyo hem benimsiyoruz. Zira devletler arası hukukta ülkelerin egemenlik haklarına bu denli bir saldırı olamaz" diyen Erdoğan, "Ve bir devletin kendi tasarruf alanına girecek kadar bir ileri gidiş söz konusu. Türkiye'nin 2014 itibarıyla savunma iş birliğini yapmış olduğu Katar ile attığı adıma müdahil olmak, çok çirkin bir yaklaşım"

Buradaki sıkıntı şu:

Bölgemizde birçok sorunla boğuşurken, şimdi de karşımızda Katar krizi kuçağımıza oturdu. Bu tepkiler ve karşılıklı söz atışmaları Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında beklenmeyen gerginlikleri de beraberinde getirebilir. Durup dururken, yıllar iyi ilişkiler içinde olduğumuz Arap dünyası ile kavgalı konuma da düşebiliriz.

Dikkat edilecek olursa Suudi Arabistan, deyim yerindeyse “Nuh diyor, peygamber” demiyor. İnatla geri adım atmıyor ve Türkiye’yi de karşısına almaktan kaçınmıyor.

Türkiye’yi “ağabey” gibi algılamak yerine, birden bire düşman gibi görmek ancak Araplara yakışan bir tutum olduğunu görüyoruz. Yazımızın başında değinmeye çalıştığımız “Araplara güven olmaz” görüşümüzü Katar krizi ile bir kez daha görmüş olduk. Gelişmeler, Arapların gerçek yüzünü daha açık biçimde ortaya koyacaktır. Özellikle Suudilerin atacağı her adımı incelikle izlemenizi öneriyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1038
Bugün Tekil 369
Toplam Tekil 2240514
IP 54.161.71.87


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:14 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.288 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu