Hain Barzani, yine iş başında… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Hain Barzani, yine iş başında… - Necdet SİVASLI
Tarih: 11.06.2017 > Kaç kez okundu? 239

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comHain Barzani, yine iş

başında…Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır. Türk ve Türkiye düşmanı Barzani ile ilgili yazdığımız yazılarda “Barzani dış güçlerin maşasıdır ve PKK’ya da destek vererek bu güçlere hizmet etmektedir. Bulanık suda balık avlamayı seven Barzani, fırsat eline geçtiğinde de Türk ve Türkiye düşmanlığını ortaya koymaktan çekinmeyecektir” demiştik.

Barzani’nin Kuzey Irak’taki çalışmaları ile ilgili dış basına yansıyan şu görüşlerinin de altını çizelim:

"Irak'ın bütünlüğünü koruma isteği mevcut fakat gerçekler Irak'ın aslında hâlihazırda çözülmesi imkânsız problemler yüzünden bölündüğünü gösteriyor. Sünniler ile Şiiler 1400 yıldır çatışıyor ve bu savaşın kurbanları biz Kürtleriz. Yeni bir birlikte yaşam formülü bulunması gerekiyor. Çekoslovakya ve Yugoslavya'nın dağılmasına dikkat ederseniz, Doğu Avrupa halkları nasıl kendi devletlerine sahip olduysa Kürtlerin de kendi devletlerine sahip olma hakkı vardır "

İşte, önünde bir fırsat bulan, başta Katar krizi olmak üzere birçok bölgesel sorun nedeniyle dikkatlerin başka taraflara yoğunlaşmasını fırsat olarak değerlendiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılacağını açıklayarak Türk ve Türkiye düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur.

Bağımsızlık referandumunun gerçekleştirmesi için imzaladığı kararnameyi ilgili birimlere gönderen Barzani, Seçim ve Referandum Bağımsız Yüksek Komisyonu’nun bağımsızlık referandumunun zamanında yapılması için gerekli tüm çalışmaları zamanında tamamlamasını istedi.

Barzani Yönetiminden yapılan açıklamada bağımsızlık referandumunun IKBY idaresi dışındaki Kürt bölgelerinde de gerçekleştirileceği ifade edildi. Tek taraflı bağımsızlık açıklamasına Bağdat sert çıktı. Erbil'in 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklama yapan Irak Merkezi Hükümet Sözcüsü Salim al-Jabouri, “Bu tek taraflı referandumu reddediyoruz” dedi.

IKBY'nin referandum kararına Türkmenler de tepki gösterdi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Erşet Salihi, IKBY'nin 'bağımsızlık referandumu' planına tepki göstererek, "Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı bölgenin bu referanduma katılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğiz" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) gelen bağımsızlık referandumu adımlarına Türkiye'den de tepki geldi. Referandum kararının vahim bir hata olacağının dile getirildiği Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

"IKBY'nin 25 Eylül'de 'bağımsızlık referandumu' yapma planının vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi, Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın ön koşulları arasındadır. Irak halkının içinde bulunduğu bu olağan dışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır."

Bizim için hiç de sürpriz olmayan bir açıklamanın Amerika’dan gelmesi ve Barzani’ye destek çıkması önemsenmelidir. Yıllardır PKK’ya ve Suriye’deki uzantısı PYD’ye destek çıkan Amerika’nın bölgedeki oyununu tamamlayabilmesi için böyle bir destek vermesi zaten bekleniyordu. Böylece Amerika gerçek yüzünü göstermiş oldu.

Amerika, açıklamasında “Bağımsızlık meşru hak” diyerek Barzani yönetimine destek çıkarken diğer taraftan da artık anlamı kalmayan Irak'ın toprak bütünlüğünden de söz ederek coğrafyada önemli değişiklikler olabileceğinin de mesajını verdi.

Şurası unutulmamalıdır:

İran ve Şii yayılmacılığına karşı bir “Kürt Seddi” örmenin yanında İsrail’i güvene alacak planda diğer potansiyel tehlikeleri ve teknikleri de görmezden gelemeyiz. Amerika her zaman “İsrail’in güvenliği her şeyden önce gelmektedir” demiyor mu?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, referandum ile ilgili olarak, “IKBY’nin meşru özlemlerini anlıyor ve takdir ediyoruz. ABD olarak birleşik, istikrarlı, demokratik ve federal bir Irak’ı destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Gelişmelerin asıl can alıcı noktasına da bakalım:

Barzani Yönetimine bu tepkiler gelirken diğer taraftan PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD'den önemli sayılabilecek bir açıklama geldi. PYD yöneticilerinden Aldar Halil, IKBY ile Rojava'nın konfederasyon çatısı altında bir araya gelebileceğini söyleyerek bölgede düşünülen Bağımsız Kürt Devleti’nin hayata geçirilebileceği mesajını verdi ve daha sonra şunları söyledi:

"Konfederal sistem çatısı altında bir araya gelebiliriz. Sınırların değişmesi bir başka konu. Mevcut durumda herkes Suriye'nin, Irak'ın ve Türkiye'nin sınırlarının değişmemesi konusunda hemfikir. Ancak şayet bu sınırların değiştirilmesi mümkün olursa bu Kürtler için son derece faydalı bir gelişme olur. Ancak bu sınırların muhafazasının da bir çaresi vardır. O da konfederal bir sistem çatısı altında Kürtlerin birliğinin sağlanmasıdır”

Başbakan Yıldırım, Peşmerge lideri Barzani'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma planına ilişkin olarak, "Bizim görüşümüz çok açık ve nettir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünü istiyoruz. Bütün Iraklıların bir arada, bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz. Bu kararın da sorumsuzca verilmiş bir karar olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Düşünmek yeterli mi? Yapılması gereken bir şeyler varsa bugünlerde bunlar mutlaka yapılmalıdır.necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 993
Bugün Tekil 855
Toplam Tekil 2183046
IP 54.81.76.247


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

4 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.098 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu