BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cenevre Zirvesinin Haziran ayında toplanmasını ve sonuca götürecek paket yaklaşımı önerdik; makul karşılık görmedik” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Cenevre Zirvesinin Haziran ayında toplanmasını ve sonuca götürecek paket yaklaşımı önerdik; makul karşılık görmedik”
Tarih: 18.05.2017 > Kaç kez okundu? 453

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre zirvesinin haziran ayında önkoşulsuz toplanması ve sonuca götürecek paket yaklaşım önerisinde bulunduklarını ancak makul bir karşılık göremediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, mayıs ayının Kıbrıs müzakereleri kapsamındaki planlanmış son görüşmesi için dün bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü liderler görüşmesi sonrasında, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

Müzakerelerin iki yıldan beri devam ettiğini anımsatan Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin “benzeri olmayan ilerleme” dediği bir noktaya gelindiğini, Kıbrıs Türk tarafının amacının bu noktaya gelmiş olan bir süreci başarıyla hedefe vardırmak olduğunu belirtti.

Gelinen noktada Cenevre Konferansı’nın yeniden toplanabilmesi adına somut bir tarih olarak haziran ayını önerdiklerini söyleyen Akıncı, temmuz ayının potansiyel tehlikeler içerdiğini, dolayısıyla haziran ayını önerdiklerini belirtti.

Akıncı, Rum tarafında seçim sürecinin başladığını, doğal takvimin işlediğini ve geçen zamanın değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Akıncı, “Eğer haziran ayı konusunda bugün (dün) bir mutabakat sağlanabilseydi, o zaman o güne kadarki dönemde buradaki toplantılarda Cenevre’ye hazırlık yapabilirdik. Ama böyle bir karar çıkmadı, böyle bir uzlaşma çıkmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, dünkü toplantıda izlenen yöntemle ilgili de öneride bulunduklarını açıkladı.

Gelinen noktada tek tek konuları ele alarak onun etrafında dolanarak bir yere varmanın mümkün olmadığının ortaya çıktığını dile getiren Akıncı, sadece liderler değil müzakereciler düzeyinde de bu şekilde yol alınamadığını, dolayısıyla bir paket yaklaşımının sonuca götürebileceğini belirtti.

Tüm konuların birlikte sonuçlanabileceği bir metot önerdiklerini söyleyen Akıncı, “Eğer çözüm istiyorsak bundan başka bir alternatif kalmadı. Öteki yöntemler hep denendi” dedi.

Ortaya koydukları yeni yaklaşımı Anastasiadis'in daha önce denenmiş bir yöntem olarak değerlendirmesini anlayamadığını söyleyen Akıncı, “Bu denenmiş ve başarısız olmuş bir yöntem değildir, yeni bir yaklaşımdır. Önerimiz 14 Şubat 2014 anlaşmasının, bütün başlıkların birbiriyle ilişkili ele alınmasıyla ilgili temel prensibine tamamıyla uygundur. Rum lider bugün (dün) masaya yapıcı ve yaratıcı öneri değil, maalesef ön şartlar koydu. Yapıcı ve yaratıcı öneri diyerek masaya kabulü mümkün olmayan ön şartlar koymak, süreci çözüme ve sonuca götürmez” dedi.

Toplantıda Kıbrıs’ın ortak zenginliği olan hidrokarbon yatakları konusunda da öneri sunduklarını belirten Akıncı, bu araştırmaların ve kazının tek taraflı olarak sürdürülmesinin yeni gerginlikleri tetikleyebileceğini vurguladı.

Akıncı, “O nedenle bugüne kadar yaptığımız uyarılara kulak verilmedi. Bundan sonrası için kulak verilmesini ve ertelenmesini önerdik” dedi.

Akıncı, yaklaşımlarının makul bir karşılık görmediğini de belirtti.

Anastasiadis’in toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “yapıcı önerilerde bulunduğunu” söylediğini kaydeden Akıncı, “Öneri değil önkoşul ortaya koydu” dedi ve “Ne söylediğini açıklamak kendisine düşer, uygun gördüğünde açıklar” diye ekledi.

Rum liderin yapıcı olmayan bir yaklaşım sergilediğini söyleyen Akıncı, “Hiçbir Kıbrıslı Türk liderin böyle bir metodu kabul etme imkanı yoktur” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin önümüzdeki günlerde temaslarını sürdüreceğini söyleyen Akıncı, farklı bir görüşme olması halinde değerlendirme yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasının ardından basının sorularını yanıtladı.

Öneriler ve takvimle ilgili soruları yanıtlayan Akıncı, Rum liderin tutumunu değiştirmediği takdirde ne kendisinin ne de kendisinden sonra gelecek liderlerin bu çerçevede Rum lider ile müzakereleri yürütemeyeceğini belirtti.

Akıncı, önerilen yöntemle müzakere yürütmenin mümkün olmadığını vurguladı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün yaşanan olayları BM Genel Merkezi’ne ileteceğini, BM Genel Sekreteri’nin değerlendirme yapacağını söyleyen Akıncı, “Artık incir ipi gibi uzayan bir sürecin tekrarlayıcısı olmak istemem. Artık bitirmemiz, sonuca varmamız lazım” dedi.

Rum tarafında Eide’nin görüşlerinin “Türk tezlerine yakın olduğu” şeklinde bazı söylemler bulunduğunun anımsatılması üzerine de Akıncı, “Eide’yi Türk tezlerine yakın görmüyorum” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı görevini yürüten bir kişiden tarafsızlık ve objektiflik beklediklerini de söyleyen Akıncı, Eide’den dün yaşananları objektif bir şekilde BM Genel Sekreteri’ne aktarmasını beklediklerini belirtti.

Enosis Plebisiti olayında yaşananları hatırlatan Akıncı, tepkilerinde haklı olduklarını, dün de bu haklılığın altını çizmek istediğini söyledi. Akıncı, Anastasiadis’in bu süreçte attığı adımları eleştirdi.

Akıncı, Anastasiadis’e dün konuşulan konuları bir daha düşünüp değerlendirmesi önerisinde de bulundu.

Müzakerecilerin önceki günkü görüşmesine de değinen Akıncı, 9 saat süren toplantıya AB Komisyonu Yapısal Reformları Destekleme Ofisi Sorumlusu Maarten Verwey’in de katıldığını belirterek, şunları ekledi:

“Eşdeğer muamele konusunda, AB perspektifi üzerinde değerlendirme yapıldı. AB’nin yaklaşımı bazı konuların politik karar istediği, ama birçok konunun AB müktesebatına uygun bir şekilde halledilebileceği yönünde. O konu Rum tarafının yarattığı şamata kadar büyük bir konu değil, AB bu konunun o düzeyde sorunlu olmadığını ortaya koydu.”Guterres:“Taraflardan yeni müzakere veya toplantı tavrı söz konusu olursa yeniden bir araya gelebiliriz”Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak talep gelmesi halinde yeniden bir araya gelebileceklerini söyledi.

Guterres, BM'nin daha etkili olması için reforma ihtiyacı olduğunu da söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kuruluna hitap etti.

BM Genel Sekreteri Guterres ve AP Başkanı Tajani, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Guterres, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili bir soruya, "Taraflardan yeni müzakere veya toplantı tavrı söz konusu olursa yeniden bir araya gelebiliriz." cevabını verdi.Ertuğruloğlu, Dr. Büke’yi kabul ettiDışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’yi kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı’nda yer alan görüşmede, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kemal Köprülü eşlik etti. YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Büke, YÖDAK Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Ertuğruloğlu’na YÖDAK’ın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.Ertuğruloğlu, yabancı, burslu öğrencilere brifing verecekDışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC üniversitelerinde eğitim gören üçüncü ülke uyruklu, devlet burslusu öğrencilere yönelik brifing verecek.

Kıbrıs sorunu ve müzakere süreci konulu brifing bugün saat 14.00’te Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonunda yer alacak.

Dışişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı işbirliğinde “Gönüllü Tanıtım Elçileri” temasıyla düzenlenecek brifing sonrası öğrencilere ve konuklara resepsiyon verilecek; ardından da Büyük Han gezdirilecek.Atun, İKB'nin Cidde’de düzenlediği 42. Yıllık Genel Kurul toplantısında hazine bakanları oturumuna katıldıEkonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Cidde'de İslam Kalkınma Bankası Grubu'nun düzenlediği 42. Yıllık Genel Kurul toplantısında hazine bakanları oturumuna katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerinin hazine bakanlarının katıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de yer aldığı toplantıda, KKTC, tarihinde ilk kez temsil edildi.

Genel kurulda KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı heyetinde, KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdürü Ercan İbrahimoğlu, KKTC Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Asbaşkanı Nevzat Nevzat, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özel Kalem Müdürü Hurşide Baybora ile KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu bulunuyor.Özcenk ve Çağlar, AKPA toplantılarına katılacakİtalya’nın Milano şehrinde 18 ve 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Eşitlik ve Ayrımcılığı Önleme Komitesi Toplantısı’na Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı kararı uyarınca UBP Milletvekili Erdal Özcenk ve CTP Milletvekili Mehmet Çağlar katılacak.

Çağlar ve Özcenk, Milano’daki temaslarının ardından, Fransa’nın başkenti Paris’te 22 ve 23 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan AKPA Kültür, Bilim, Eğitim ve Medya Komitesi toplantılarına da katılacak.

Çağlar ve Özcenk, temaslarını tamamlamasının ardından 24 Mayıs’ta KKTC’ye dönecek.Kadın Filmleri Festivali ilk kez Kuzey Kıbrıs’taUçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne bu yıl ilk kez Kuzey Kıbrıs ev sahipliği yapacak.

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı (KTEV)’in ev sahipliğindeki Festival, 20 Mayıs’ta başlayacak ve 23 Mayıs’ta sona erecek.

Festival bu yıl, ilk kez 20’nci yılına özel olarak Ankara programının yanı sıra 20 ilde ve Kuzey Kıbrıs’ta film gösterimleri ve çeşitli etkinliklerle sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde, FIBRESCI Filmleri, Günün Adı Yok (When the Day Had No Name / Yönetmen: Teona Strugar Mitevska), 93 Yazı (Summer 93 / Yönetmen: Carla Simon), Sınırda Nalu (Nalu on the Border / Yönetmen: Cristiane Oliveira), Varpu Adında Bir Kız(Little Wing / Yönetmen: Selma Vilhunen) dışında, Türkiye’den Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu), Ana Yurdu (Senem Tüzen), Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez), Gözetleme Kulesi (Pelin Esmer), Yapabilirsin (Tüluhan Tekelioğlu), Toz Bezi (Ahu Öztürk) ve Zefir (Belma Baş) isimli filmler gösterilecek.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 1149
Bugün Tekil 622
Toplam Tekil 2563687
IP 107.23.37.199


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:17 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 7.867 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu