BASIN BÜLTENİ Erdoğan ve Çipras, Kıbrıs’ta çözüm için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Erdoğan ve Çipras, Kıbrıs’ta çözüm için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı
Tarih: 15.05.2017 > Kaç kez okundu? 414

Paylaş


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kaldı.

Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de gerçekleştirdiği ikili görüşmeler çerçevesinde Erdoğan, önceki sabah Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, şu ana kadar arzu edilen netice alınamamış olsa da Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve pozitif bir gündemle meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kalındı.Özgürgün: “Hükümet ülkeye, mali ve yapısal yönden ciddi ivmeler kazandırdı”Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümetin bir yıl içinde iyi yol aldığını ifade ederek, ülkeye, mali ve yapısal yönden ciddi ivmeler kazandırdıklarını söyledi.

Başbakan Özgürgün, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, partinin 3 yıl içinde kat ettiği mesafe ve hükümetin 1 yıllık icraatları hakkında bilgi verdi.

Özgürgün, birlik ve dayanışmanın önemini vurgulayarak, ülke ve UBP’nin son üç yıl içinde önemli süreçten geçtiğini anlattı.

İnsanların ülkede yaşanan gelişmeler nedeniyle UBP’siz bir hükümetin olamayacağını görüp, bunu sürekli dillendirdiğini söyleyen Özgürgün, “UBP büyük bir parti. Bizim işimiz ülkeyi yönetmek. İyi çalışan bir bakanlar kurulu ve milletvekili grubuna sahibiz” dedi.

2013 seçimlerinin ardından iktidardan düşen UBP için, “10 yıl kendine gelemez” denildiğini anımsatan Özgürgün, parti içi sorunlar nedeniyle partinin oy oranının düştüğünü ancak yaşanan sürecin, “UBP’siz bir hükümet olamayacağını” ortaya çıkardığını ifade etti.

UBP’nin tüm iyi niyetine rağmen CTP-UBP hükümetinin yürümediğini kaydeden Özgürgün, “CTP, Türkiye ile kavga eder durumdaydı ve bu hükümette sıkıntı yarattı. Türkiye’den gelen su istenmedi ve hükümet işi olan bu konuya CTP parti meclisi ret oyu verdi” dedi.

CTP-UBP hükümetinin maaş ödeyemez duruma düştüğünü anımsatan Özgürgün, “Halkımız, UBP’nin iyi çalıştığını ama CTP tarafından yaratılan bir sıkıntı olduğunu çok iyi biliyordu. İnsanlar bunu görüyordu ve gelip bize; ‘bu hükümeti bozun’ diyorlardı” dedi.

UBP’nin 10 bin üye ile 7 adayın yarıştığı ve 8 bin üyenin oy kullandığı kurultay gerçekleştirerek bir devrim yaptığını belirten Özgürgün, parti içinde birlik ve beraberliği sağlayıp, başbakanlığı da alarak hükümet olduklarını anlattı.

Hükümet ortağıyla bugüne kadar iyi gittiklerini ifade eden Özgürgün, “Bu güne geldik, hem koalisyon, hem milletvekilleri ,hem de bağımsız milletvekilleri ile iyi gittik ve parti içi birlik beraberlik sağlandı” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, hükümetin bir yıl içinde iyi yol aldığını dile getirerek, “Türkiye ile ilişkileri düzelttik ve burada birlik beraberliği sağladık. Hem koalisyon ortağımızla, hem de bağımsız milletvekilleriyle iyi bir diyalog kurduk. Bir yılı aştık. KKTC’de 42 yılda 42 hükümet kuruldu. Bu 43’üncü hükümettir. Ortalama ömür bir yıl. Şu anda biz bir yılı geçtik” dedi.

Ülkenin her yerinde UBP’ye yoğun ilgi olduğu, partinin yeniden eski güçlü yapısına kavuştuğunu ve ülkenin dört bir yanına hiç yapılmayan yatırımlar yapılmaya başlandığını kaydeden Özgürgün, “Hükümet bir yıl içinde gerek mali yönden gerekse de yapısal olarak ülkeye ciddi bir ivme kazandırdı. Bazı projeler başladı, bazıları bitti, bazıları başlamak üzeredir” ifadesini kullandı.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Özgürgün, demeçlerle öne çıkma yarışında değil, ülkeye hizmet hedefinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bizim işimiz ülkeyi yönetmek. UBP büyük partidir. Ülke yıpranmış durumdadır. UBP yıpranmış durumdaydı. Hoşgörülü, geniş düşünüp, iyi bir hizmet vermemiz lazım. Çiftçisi, hayvancısı, köylüsü, esnafı, memuru emeklisi, öğretmeni mutlu olmalı. Bunu ilk günden gösterdik. Türkiye’nin de bize ciddi yardımları var. Gerçekten iyi çalışan Bakanlar Kurulu’na sahibiz, iyi çalışan bir milletvekili gurubuna sahibiz. Meclis’te ve Bakanlar Kurulu’nda ülkeyi rahatlatan kararlar ürettik; birçoğunda da ilk defa yapılanı yaptık, insanlar bile şaşırdı. İnsanlar, UBP olmadan bu ülkenin yönetilemeyeceğine inanıyor, gittiğim yer yerde bunu söylüyorlar.”Kayıp Şahıslar Komitesi, kazı çalışması yürütülen bölgeler hakkında açıklama yaptıKayıp Şahıslar Komitesi, kazı çalışması yürütülen bölgeler hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, ada genelinde iki toplumlu 10 ekibin kazı çalışması yapmakta olduğu, iki ekibin, Gökhan askeri bölge içerisinde iki farklı yerde üç ve Saint Hilarion’da da bir yerde dört kayba ait kalıntı çıkardığı; Mehmetçik’te altı, Minareliköy’de de en az bir kişiye ait olan kalıntı bulunduğu bildirildi.

Gazimağusa, Alsancak ve Akdeniz’de; Kıbrıs Rum kesiminde de Athalassa bölgesinde bulunan Yunan askeri kampı içerisindeki Agios Dometios’ta ve Baf bölgesindeki Konia köyünde de kazıların devam ettiği ifade etildi.Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Instagram

Flickr

LinkedIn

Website

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 1212
Bugün Tekil 455
Toplam Tekil 2454353
IP 52.200.130.163


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

17 Şaban 1440
Nisan 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu