BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Felakete hazırlıksız yakalanma, can ve ekonomik kayıplara neden olur” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Felakete hazırlıksız yakalanma, can ve ekonomik kayıplara neden olur”
Tarih: 28.04.2017 > Kaç kez okundu? 443

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı felakete hazırlıksız yakalanmanın can ve ekonomik kayıplara neden olduğunu belirtti.

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi (IUSARC) 6. Genel Kurulu, Uluslararası Afet Yönetimi Sempozyumu ve Ulusal Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Oyunları (NUSAR GAMES 2017) kapanış ve ödül töreni önceki akşam yapıldı.

Akıncı etkinlikte yaptığı konuşmada insanların günlük yaşamlarında felaketleri pek aklına getirmediği ancak bireylerin de toplumların da sık sık beklenmeyen olumsuzluklarla karşılaşabildiğini söyledi.

Felakete hazırlıksız yakalanmanın can ve ekonomik kayıplara neden olduğunu belirten Akıncı, “Olumlu şeylerle karşılaşmak için hazırlıklı olmak gerekmez, olumlularla karşılaşmak tatlı sürpriz gibi gelebilir ama olumsuzluklarla karşılaştığımızda hazırlıklı olmak son derece önemlidir” diye konuştu.

Ülkede birçok trafik kazası meydana geldiğine, büyük yangın felaketleri yaşandığına, 50 yılda bir büyük depremler meydana geldiğine dikkat çeken Akıncı, çok katlı binaların arttığı, yaşamın daha da yoğunlaştığı bugünün dünyasında bu gibi felaketlerde çok daha büyük sorunlarla karşılaşmanın büyük olasılık taşıdığını vurguladı.

Yaşanması olası felaketlere karşı hazırlıklı olmanın önemine vurgu yapan Akıncı, üniversite gençlerine bu anlamda bir eğitim verilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Organizasyonda görev alan ve katılan herkesi tebrik eden Akıncı, gençlerin burada edindikleri bilgilerin hem kendileri hem de toplum için büyük fayda sağlayacağına inanç belirtti.



Özgürgün: “Rum tarafı gittikçe çözümden uzaklaşıyor”



Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının gün geçtikçe çözümden uzaklaştığını ve çözüme yanaşmadığını belirtti.

Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya gelerek, son gelişmeleri değerlendirdi.

Özgürgün, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, son gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Kıbrıs Tük tarafının her zaman kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmadan yana aktif rol alarak, açılımlar yaptığını, bu çalışmaların Mayıs’ın sonuna kadar devam edeceğini vurgulayan Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının gittikçe çözümden uzaklaştığını ve bir çözüme yanaşmadığını Cumhurbaşkanı Akıncı ile teyit ettiklerini belirtti.

Başbakan Özgürgün, şöyle konuştu:

“Rum tarafının gittikçe çözümden uzaklaştığı, bir çözüme pek de hazır olmadığı, yanaşmadığı noktasında bizim ve Sayın Cumhurbaşkanın görüşü bir kere daha teyit edilmiş bulunuyor. Rum tarafı iyi bilmelidir ki, bu, Kıbrıs Türk tarafının çaresiz olduğu anlamına gelmiyor. Yani, bir anlaşmadan uzaklaştığı, bir anlaşma olmadığı noktada Kıbrıs Türk tarafı çaresiz değil. Biz herhangi bir şekilde vilayet olma durumunda değiliz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır ve güçlenerek, gelişerek yoluna devam edecektir. Bunu da Cumhurbaşkanı ile bir kere daha teyit ettik.”

Rum tarafının, Yunanistan’a bağlanmak olan Enosis’i kutlama kararı alarak görüşmelerin önünü daha da tıkadığını belirten Özgürgün, Nikos Anastasiadis’in, Rum Meclisi’nin müzakerelerin yeniden başlamasına yetmeyen değişiklik kararını imzalamayıp, Anayasa mahkemesine göndererek adeta askıya aldığını belirterek, eleştirdi.

Başbakan Özgürgün, “Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması gibi geçmişte felaket getirmiş, bundan sonra da sadece felaket getirebilecek olan bir yaklaşım da aynı şekilde, bizim tarafımızdan ciddi şekilde eleştirilmiş, reddedilmiş, gerekirse bununla ilgili mücadelenin de sonuna kadar yapılacağı söylenmişti” dedi.

Mayıs sonuna kadar olan görüşme sürecinde, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya desteklerini bildirdiklerini aktaran Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:

“Umarım ki, Rum tarafı Mayıs sonu itibari ile Cenevre görüşmelerine döner, kaldığı yerden başlar ve Cenevre’de bir nihai sonuca ulaşılır. Bunun gerçekleşebilme ihtimali, Sayın Cumhurbaşkanı ile de teyit ettiğimiz gibi, oldukça düşük gözükür. Gün geçtikçe Rum tarafını uzaklaşmış görüyoruz. Ama Kıbrıs Türk tarafı da alternatifsiz değildir. Biz, Sayın Cumhurbaşkanı ile iyi diyaloğumuzu, bu konulardaki görüş birlikteliğimizle birlikte görüşmeleri desteklediğimizi de bir kere daha teyit ettik”





Anatasiadis KKTC bayraklı barış gongunu çaldı



Dört günlük resmi bir ziyaret için Hindistan’da bulunan Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Yeni Delhi’de bulunan sembolik ‘barış gongunu’ çaldı.

Rum Liderin çaldığı gongun üzerinde bütün dünya ülkelerinin bayraklarının yanı sıra KKTC bayrağı da yer alırken Kıbrıs Rum kesimi Resmi Haber Ajansı (CNA) söz konusu fotoğrafları servis ederken bayrağı sildi.



Map2eal sistemine KKTC’den 11 kuruluş daha dâhil oldu



Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi olarak hayata geçirilen “Map2heal” on-line hasta kabul sistemine KKTC’deki 11 sağlık kuruluşu bugünkü imza töreniyle akredite oldu.

İmza töreni ve öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan ve sağlık kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Sisteme daha önce kayıt olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile birlikte KKTC’den üye olan kurum sayısı 12 oldu.

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Map2heal sayesinde KKTC’nin Dünya’ya entegre olduğunu söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Güney Kıbrıs’ın ciddi itirazlarına rağmen bu noktaya gelinebilmesinin önemine işaret etti.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan ise etkinlikte yaptığı konuşmada, 90 ülkenin dâhil olduğu Map2heal sisteminin ülkedeki sağlık turizmi açısından önemli olduğunu anlattı.

Savaşan, daha önce Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin katıldığı sisteme bugün 11 sağlık kuruluşunun daha dâhil olduğunu dile getirdi.

Dünya Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Map2heal hakkında bilgi verdi.

Map2heal’i “sağlık haritası” olarak tanımlayan Çakmak, Map2heal’in kişilerin dünyanın değişik yerlerinde kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için bir platform olduğunu dile getirdi.

Map2heal çerçevesinde 90 ülkede 151 ofis bulunduğunu aktaran Çakmak, değişik diller arasında çeviri hizmeti de sunan sistemin, büyük hasta dosyalarını çok kısa zamanda transfer etme özelliği de olduğunu kaydetti.





Kayıp Şehit Salim Hasan Rıfat, bugün askeri törenle defnedilecek



Kayıp şehit Salim Hasan Rıfat, bugün Lefkoşa Mezarlığı’nda askeri törenle defnedilecek.

Salim Hasan Rıfat’ın naaşı İsmail Safa Camii’nde kılınacak cenaze namazına müteakip askeri törenle Lefkoşa Mezarlığı’ndaki şehitliğe defnedilecek.













Enformasyon Dairesi







Facebook





Twitter





Website





Instagram













Dışişleri Bakanlığı







Facebook





Twitter





YouTube





Website













KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon Dairesi



Tel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEY



Twitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri





Yorumlar









Aktif Ziyaretçi 20
Dün Tekil 1149
Bugün Tekil 1208
Toplam Tekil 2564273
IP 3.92.28.84






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:































































17 Zi'l-ka'de 1440
Temmuz 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 9.059 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu