İhanetin fotoğrafı… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

İhanetin fotoğrafı… - Necdet SİVASLI
Tarih: 28.04.2017 > Kaç kez okundu? 299

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comİhanetin fotoğrafı…Uçaklarımızın vurduğu noktalardan birisi de Suriye içlerindeki YPG/PYD’nin yuvalandığı Karaçok Dağı olmuştu. Amerika ve Rusya’nın koruması ve silahlandırılması altındaki PKK’nın uzantısı PYD’lilere karşı TSK’nin imha operasyonu sonrası bölgede bir araştırma yapan Amerikalı üst düzey komutan ve yanındaki PYD’lilerin bulunduğu fotoğraf servis edilmiş, fotoğraf konusunda da dünya kamuoyunda tartışmalar başlamıştı.

Çünkü servis edilen fotoğrafın içinde Amerikalı komutanın yanında aranan ve yakalanması için 4 milyon lira ödül konulan Şahin Cilo koda adlı PKK militanı Ferhad Abdi Şahin de bulunuyor.

Amerika gibi istihbaratı sağlam olan ve attığı her adımı hesaplayan bir süper gücün aranan bu PKK’lıdan habersiz olması mümkün mü?

O halde bu fotoğrafın neden servis edilmiş olduğunu iyi analiz etmek gerekiyor.

Önce şunu söyleyelim:

Amerika, bu fotoğrafı özellikle ve de bir mesaj vermek için servis etmiştir. Biz, bu fotoğraf için “İhanetin belgesi, ihanetin fotoğrafı” diyoruz.

Bunun anlamı da şudur:

“Biz, PKK ve PYD’nin koruyucusuyuz. Bundan sonra bizim işimize yarayacak olan bu gruplarla hareket edeceğiz.”

Geçenlerde konu ile ilgili yazdığımız yazıda “Amerika’yı aşabilmek” demiştik. Karşımızda hem Amerika, hem Rusya var. İki süper güç hem PKK’yı, hem de uzantısı PYD/YPG’yi koruyor. Bununla kalmayıp silahlandırıyorlar.

Konu bugünün konusu değil.

Geçmişe baktığımızda dost ve müttefik olarak gördüğümüz Amerika’nın Irak’ın işgali öncesinde PKK ile yakın temasta olduğu gerçeğini görmüş oluruz. Adana İncirlik’ten kalkan Amerika uçaklarının, helikopterlerinin dağlardaki PKK’lılara yardım malzemeleri attığı unutulmasın.

PKK ile mücadelede önemli bir isim Eşref Bitlis Paşa’nın düşen uçağının sırrı hale çözülemedi.

Gelişmeleri ve ortaya çıkan belgeleri alt alta koyup değerlendirdiğimizde Amerika’nın PKK aşkının bugünün konusu olmadığını da görmüş oluruz.

Sözü fazla uzatmayalım:

Amerika, PKK ve uzantısı PYD/YPG’yi dost ve müttefik Türkiye’ye tercih etmiştir.

Zaten daha önce Rakka ve Münbiç’e yapılması düşünülen operasyonları da PYD ile gerçekleştireceğini açıklamış olması bu görüntüyü açıkça ortaya koymuştu.

Gerek bölgede, gerekse Suriye’de bütün hedef zengin petrol ve doğalgaz yataklarına el koymak, bunların bekçiliği yapacak suni bir müttefik oluşturmaktır. Bir de uzun zamdır tartışılan bölgede Bağımsız bir Kürt Devleti’nin kurulmasını sağlamaktır.

Bu hesapların ve paylaşımın içinde Rusya’yı da görüyoruz.

Rusya, bugüne kadar Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmedi. Moskova’da halen PKK ve PYD’nin büroları var ve bunlar tüm baskı ve isteklerimize rağmen kapatılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesinde Putin’in “Teröre karşı birlikte mücadele edeceğiz” sözleri yerine getirildi mi? Hepsi sözlerde kaldı. Önemli olan sonuçtur ama ortada sonuç da göremiyoruz.

İki süper güç, aralarında gelecek ve paylaşımlar konusunda bir anlaşma içinde oldukları da görülüyor. Çünkü PKK ve PYD/YPG konusunda iki güç aynı çizgide bulunuyor. Son TSK operasyonlarına Amerika gibi Rusya’nın da sert tepki göstermesi boşuna değildir.

Sonuç olarak şunu görmeliyiz:

Etrafımız sarılmıştır. Dost ve müttefik diye bir şeyin olmadığı da görülüyor. Herkes kendi çıkarlarına göre hareket ediyor. Geçmişte yapılan yanlışların belki bugün faturasını ödüyoruz ama, artık diriliş ve güvenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü korumanın zamanıdır.

Bu nedenle yapılan ve bundan sonra da yapılması düşünülen tüm operasyonların sonuna kadar sürmesi gerektiği görüşümüzü yineleyelim.

Bugün gelinen nokta, güvenliğimiz ve topraklarımızı koruma noktasıdır.

Amerika tarafından servis edilen “ihanetin Fotoğrafı”nı gözlerimizin önünden uzak tutmamalıyız. Bu fotoğraf, bölgede geleceğin ayak sesleridir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 22
Dün Tekil 946
Bugün Tekil 598
Toplam Tekil 2236830
IP 54.224.166.141


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.002 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu