Ermeniler, tarihle niye yüzleşmiyor?... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Ermeniler, tarihle niye yüzleşmiyor?... - Necdet SİVASLI
Tarih: 25.04.2017 > Kaç kez okundu? 276

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comErmeniler, tarihle niye

yüzleşmiyor?...Ermeniler’in sürekli olarak “Ermeni Soykırımı”ndan söz etmeleri artık mide bulandırmaya başladı. Bu asılsız iddialar karşısında yazdığımız her yazıda şu konuyu vurguladık, anımsayalım:

“Ortada bir soykırım varsa bu Ermeni mezalimidir ve Türklere karşı yapılmıştır. Ermeniler, bu konuyu sulandırmasın, siyasi malzeme sağlamaktan vaz geçsin. Bu işi tarihçilere bırakalım, arşivler ortada. Gelsinler bu konuyu tarihçilere bıraksınlar ve asıl soykırımcı kimlermiş ortaya çıksın.”

Bir de her 24 Nisan günü, yıldönümü nedeni ile ABD Başkanı’nın ne söyleyeceği konusu da bir başka sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ABD Başkanı “soykırım” demiyorsa sanki bir zafer kazanmış gibi oluyoruz. Ortada da bir bayram havası esiyor.

Bu çağrılara Ermeni yöneticileri hep kulaklarını tıkamıştır. Bu işi halen siyasi malzeme yapmayı da sürdürmüşlerdir. Peki, Ermeniler niye tarihle yüzleşmekten kaçıyor? Niye tarihi belgelerden korkuyor? Çünkü, onlar da biliyor ki, söyledikleri Ermeni soykırımının aslı astarı yoktur.

Zaten son yıllarda bazı yabancı tarihçilerin de ortaya koydukları gerçekler Ermeniler üzerinde adeta şok etkisi yapmaktadır. Geçenlerde konu ile ilgili olarak ABD Eski Başkanı Reagan’ın Danışmanlarından Fein bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Beyaz Saray araştırma yaptı. Ermenilerin 2 milyon Müslüman Osmanlı’yı katlettiği belgeleri ile ortaya çıktı. Ermeniler kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü bu gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar” diyor. Konu ile ilgili olarak ABD’den gelen şok rapor hiç kuşkusuz çok tartışılacak, Ermenilerin gerçek yüzünün ortaya çıkmasında etkili olacaktır. Zaten Başbakanlık arşivlerindeki belgeler de Ermeni mezalimini doğruluyor.

Geçenlerde de yazdık, fazla uzağa gitmeye gerek yok. Ermeniler Dağlık Karabağ’ı işgal edip, Hocalı’da Türk soykırımı yapmadı mı? Halen Azerbaycan topraklarının % 20’sini işgal altında tutmuyorlar mı? Yerlerinden, yurtlarından 1 milyonun üzerinde Azerbaycan Türk’ü göçebe hayatı yaşamıyor mu? Soykırımcı aranıyorsa yanı başımıza bakmamız yeterlidir.

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın hukuk danışmanlığını da yapan Bruce Fein, sözde Ermeni soykırımı iddialarını değerlendirdi. Ermenilerin bu iddialarının son derece asılsız olduğunu belirten Fein, Reagan’ın başkan olduğu 1981′de bu konunun Beyaz Saray tarafından araştırıldığını ve iddiaların asılsız olduğunun belgelendiğini söyledi.

İşte sözde Ermeni soykırımı konusunda Fein’in açıklamaları: “Osmanlı İmparatorluğu’nun azınlıklara karşı “müthiş” sayılabilecek bir özen gösterdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Azınlıklar, kendi dini özgürlüklerini ve hayatlarını son derece rahat bir şekilde sürdürdü. Ermeni terör çeteleri I. Dünya Savaşı sırasında Fransa ve Rusya ile birlikte Osmanlıları öldürdü. Bu rakamın 2 milyon civarında olduğu bir gerçek. Ermeni kayıplarının ise 500 bin civarında olduğu araştırmalarla kanıtlandı.

Burada asıl önemli konu, Ermenilerin ihanetidir. Osmanlı da kendisini savundu. Özellikle ABD’de yaşayan Ermeniler, soykırım yalanı ile büyük getiri sağlıyor. ABD yönetimi de büyük paralar döndüğü için Ermenileri karşısına almak istemiyor. Ermeniler ısrarla kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü yıllardır soykırım yalanı ile dönen getirimi kaybetmek istemiyorlar. Arşivler açıldığı anda gerçek ortaya çıkacak.”

Bazı tarihçiler 1 milyon 200 bin Müslüman Osmanlı’nın Ermenilerce katledildiğini söylüyor. Fein, bu rakamın daha fazla olduğunu gösteren bilgi ve belgelerin olduğunun altını çiziyor. Şimdi, Ermenilerin tarihle niye yüzleşmekten kaçtığını daha iyi anlıyoruz. Bu konuda meydanı Ermeni siyasilerine ve çetelerine bırakmamak gerekiyor. Çünkü Türkler tarihin hiçbir döneminde hiçbir millete soykırım uygulamadı.

Ermeni soykırımı iddialarının da asılsızlığı giderek daha da açığa çıkıyor. Ermeniler, bazı dış güçleri arkalarına alarak bu yalanla siyasi alanda güçlenmek istiyor. Hedefleri, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak, özür diletmek, ardından da toprak talebinde bulunmaktır.

Ermeni konusunda biz haklıyız. Bu haklılığımızı ortaya koymaktan, meydanı boş bırakmamaktan vaz geçmemeliyiz. Hele Dağlık Karabağ işgali ve sorunu ortada dururken, Hocalı katliamı sıcaklığını korurken Ermenilerin soykırımdan söz etmesi haddini aşan bir iddiadan öte bir şey değildir.

Ermeniler öncelikle tarihle yüzleşmekten kaçmamalıdır. Tarihin her döneminde Türkler Ermenilerin ihanetleri ile karşı karşıya gelmişlerdir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 14
Dün Tekil 882
Bugün Tekil 519
Toplam Tekil 2187366
IP 54.224.17.157


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

9 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.597 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu