BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org









BASIN BÜLTENİ Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti
Tarih: 30.03.2017 > Kaç kez okundu? 204

Paylaş
















BASIN BÜLTENİ





Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thijis van der Plas’ı kabul etti



Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdürü Thijis van der Plas’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede Akıncı’ya, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani; Van der Plas’a ise Holanda’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nathalie Jaarsma eşlik etti.



Siber, FODER sergisinin açılışına katıldı



Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyelerinin fotoğraflarından oluşan “Faces-Yüzler” isimli sergisinin açılışına katıldı.

Lefkoşa İsmet Vehit Güney sergi salonunda gerçekleşen serginin açılışından önce bir konuşma gerçekleştiren Siber, fotoğrafçının gördüğünü kendisiyle bağ kurarak resimleştirdiğini ve anıya çevirdiğini söyledi. Ülkede fotoğrafçılığa ilginin son dönemlerde oldukça arttığına dikkati çeken Siber, açılan sergiler, sanatçıların temsiliyeti ve aldıkları ödüllerin bu alanda birçok başarının daha geleceğinin habercisi olduğunu belirtti. Siber, “Bir fotoğraf sizi alır hikayelere götürür. Bazen bir fotoğrafın ardından sürüklenir ve o ülkeye gidersiniz. O yüzden fotoğrafın sadece sanatsal ve kültürel anlamda değil turizme de katkı yapacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Sanatın kültürlerarası dostluk olduğuna işaret ederek içinde sevgiyi ve barışı barındırdığını söyleyen Siber, ülkede sanatın, sanatseverlerin ve sanatçıların artmasının en büyük arzuları olduğunu belirtti.



TC MGK: “Rum tarafı artık net tavır koymalı”



Türkiye Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Kıbrıs konusuna da yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantının ardından yayımlanan bildiride, “Kıbrıs meselesine çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de yürütülen görüşmelerin, Kıbrıs Rum kesiminin aldığı ‘ENOSİS’in kutlanması’ kararına Türk tarafının haklı tepkisi üzerine kesintiye uğradığı hatırlatılarak müzakerelerin tekrar başlamasının ancak Rum tarafının güven tesis edici adımlar atmasıyla mümkün olacağı vurgulanmıştır. Ada’da adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunmasının, eşit ortaklık anlayışının özümsenmesiyle mümkün olabileceği belirtilerek Rum tarafının oyalama/zamana yayma gibi davranışları terk ederek artık net ve yapıcı bir tavır koyması gerektiğinin altı çizilmiştir.” ifadeleri kullanıldı. (BRTK)



Çavuşoğlu: “Kıbrıs çözüm müzakereleri bir çözüme ulaşacak, çözüm olmayacaksa da müzakereler bitirilip Türkiye de kendi yoluna gidecek”



TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kriterleri belli şekilde Kıbrıs çözüm müzakerelerin bir çözüme ulaşacağını, çözüm olmayacaksa da müzakerelerin bitirilip Türkiye'nin de kendi yoluna gideceğini vurguladı. Çavuşoğlu, "Bu fırsat kaçarsa bir daha böyle bir müzakere de olmaz." dedi.

Güvenlik, garanti konusunda Türkiye’nin taviz vermesinin söz konusu olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Enosis kararı bile, güvenlik ve garanti konusunda taviz vermememiz gerektiğini bir kere daha göstermiştir. Çünkü bunların kalbi doğru değil, hala belli rüyalar içinde gidiyorlar. Ama tarihi de 74'ü de unutmasınlar. Dolayısıyla buna da biz fırsat vermeyiz” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Çavuşoğlu, "Rum tarafı seçime doğru giderken yoldan çıktı maalesef." dedi.

Çavuşoğlu, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerde de bazı konular üzerinde anlaşılması aşamasına gelindiğinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) "Ne Yunanistan'dan ne adadan benim bu kadar desteğim yok, kilise de zaten olumsuz." diyerek ara vermek istediğini hatırlattı.

Ardından Rum Meclisinin Enosis kararının hem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı hem de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından eleştirilmesi üzerine Rum tarafının müzakerelerden ayrıldığını anımsatan Çavuşoğlu, "(GKRY lideri Nikos) Anastasiadis, kişisel olarak bir şeyler yapmak istese de öyle görünüyor ki çok gergin ve tedirgin. Arkasında tam destek yok. Üç tane parti tamamen, her türlü çözüme karşı." diye konuştu.

Enosis kararının ırkçı parti tarafından teklif edildiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"İki tane ırkçı parti, Rum kesiminde de Avrupa'da da durum bu, tüm meclisi rehin alıyor. Kimse aleyhinde olamadı. Şimdi düzeltmeye çalışıyorlar. Düzelmediği sürece de, tabi bu meclisten alınan bir karar, Akıncı yani Türk tarafı müzakereye dönmeyecek. Esasen bu işi sürüncemede bırakırlarsa olmaz. Bu iş olacaksa da olmayacaksa da bir an önce kararını vermemiz lazım. Güvenlik, garanti konusunda bizim taviz vermemiz söz konusu değil. Enosis kararı bile, güvenlik ve garanti konusunda taviz vermememiz gerektiğini bir kere daha göstermiştir. Çünkü bunların kalbi doğru değil, hala belli rüyalar içinde gidiyorlar. Ama tarihi de 74'ü de unutmasınlar. Dolayısıyla buna da biz fırsat vermeyiz."

Müzakerelerdeki kriterlerden siyasi eşitlik konusunda da Anastasiadis'in "yalpalamaya başladığını" söyleyen Çavuşoğlu, Anastasiadis'in Türkleri siyasi eşit olarak görmek istemediği yönündeki söylemlerinin çözüm için doğru olmadığının altını çizdi.

Kriterleri belli şekilde ya müzakerelerin bir çözüme ulaşacağını, çözüm olmayacaksa da müzakerelerin bitirilip Türkiye'nin de kendi yoluna gideceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu fırsat kaçarsa bir daha böyle bir müzakere de olmaz." dedi.





Türkiye Cumhuriyeti kayıp şahısların aranması çalışmaları için 100 bin dolar bağış yaptı



Türkiye Cumhuriyeti, kayıp şahısların gömü yerinden çıkarma, kimlik tespiti ve kalıntıların iadesi çalışmaları için 100 bin dolar bağış yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nde gerçekleşen bağışta, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 1963-1964 ve 1974’te meydana gelen trajik olayların sonucunda kayıp olarak listelenen şahısların, Gömü Yerinden Çıkarma, Kimlik Tespiti ve Kalıntılarının İadesi Projesi’ni yürüten Kayıp Şahıslar Komitesi, Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük’e 100 bin dolarlık çek takdim etti.

Derya Kanbay, çeki takdim ederken, 100 bin dolarlık çekin Türkiye Cumhuriyeti’nin Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 2017 katkısı olarak verildiğini belirtti.

Gülden Plümer Küçük ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne Proje başladığından beri her yıl 100 bin dolar gibi bir katkıda bulunduğunu, Türkiye’nin Komite’nin en büyük dördüncü bağışçısı durumunda olduğunu kaydetti.



Günsel’e Londra’da fahri profesörlük



Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e Uluslararası Sokrates Komitesi tarafından Oxford Akademik Birliği’nin Fahri Profesörlük unvanı verildi.

Avrupa Rektörler Kulübü’nün de üyesi olan Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel’e Fahri Profesörlük unvanı Londra’da düzenlenen törenle taktim edildi.

Günsel törende konuşma da yaptı ve dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışır duruma geldiklerini söyledi.

Günsel, “Adalılar sürekli olarak bir gemide olma hissini taşırlar. Fırtınaya yakalanmamak için bir yere kök salma ihtiyacını duyarlar. Üniversitemiz bu küçücük adada 110 farklı ülke insanını bir araya getirmeyi başarmıştır” dedi.













Enformasyon Dairesi







Facebook





Twitter





Website





Instagram













Dışişleri Bakanlığı







Facebook





Twitter





YouTube





Website













KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon Dairesi



Tel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Faks: +90 (392) 228 4847

E-Posta: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEY



Twitter: @trnc_pio

Facebook: @trncpio

Youtube: KKTCDisisleri





Yorumlar










Aktif Ziyaretçi 33
Dün Tekil 973
Bugün Tekil 142
Toplam Tekil 1937163
IP 54.158.55.5






TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

































































4 Safer 1439
Ekim 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Asil yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. (HZ. ALİ)


Ekle Çıkar









Anasayfa - Amaç - Misyon - Vizyon - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2017 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.406 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu