Referandumun düğümünü Milliyetçiler çözecek… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Referandumun düğümünü Milliyetçiler çözecek… - Necdet SİVASLI
Tarih: 18.03.2017 > Kaç kez okundu? 377

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comReferandumun düğümünü

Milliyetçiler çözecek…Anayasa değişikliğinin referandumda “evet” mi, yoksa “hayır” ile mi karşılaşacağının tartışmaları hızlandı. Son yapılan anketlerden çıkan sonuç ve yapılan açıklamalarda “Kilidi açacak parti Milliyetçi Hareket olacak” deniliyor.

Şu anda bıçak sırtında görünen referandumda “kilit parti” olarak görülen MHP tabanının vereceği karar öyle görünüyor k, sonuçları etkileyecek ve belirleyecektir. Kamuoyu araştırma gruplarının yöneticileri de “Biz de açıkça referandumun sonucunu milliyetçi oyların etkileyeceğini görmekteyiz. “evet” için milliyetçilerin oyları çok büyük önem taşıyor” diyor.

Nitekim “evet” oyu için çalışanların son günlerde gözlerini ve söylemlerini milliyetçilik üzerine çevirmeye başlamış olması da buna yorumlanıyor.

MHP Genel Başkanı Bahçeli ve yönetiminin AK Parti yanında yer alıp “evet” oylarını artırmaya yönelik çalışmaları ve açıklamalarına rağmen, ülkücülerin % 80’ine yakın bölümünün “hayır” oyu vereceği söyleniyor. Bu nedenle parti içindeki muhalif kanadın çalışmalarına yönelik engellemelerin sürdüğünü de görmekteyiz.

Bahçeli, referandumda 11 ilde miting düzenleyecek. Bu mitinglerde beklenen kalabalığın olmasından ve tepkilerden çekiniliyor. AK Parti yönetiminin Bahçeli’nin düzenleyeceği mitinglere katılımın fazla olması için teşkilatlarını bilgilendirdiği yolunda da çalışmalar yaptığı söyleniyor.

1980 öncesi ülkücü hareketin eski başkanları, geçmiş dönemde MHP İl Başkanlığı yapmış olan isimleri, eski milletvekilleri, muhalif isimlerin ve tabandan çok önemli bir bölümünün Bahçeli karşıtı duruşunun partinin geleceğinin belirlenmesine de damga vuracağı görülmelidir.

Referandum, bu nedenle “Bahçeli ve ekibi için de bir oylama niteliği taşımaktadır” deniliyor.

Burada asıl üzerinde durulması konu bizce şu olmalıdır:

Bahçeli’nin ülkücüleri bölüp, birbiri ile çatıştırmaya yönelik sözleri son derece tehlikeli ve tahrik edicidir.

Muhaliflerden Sinan Ogan’ın aracının lastiklerinin patlatılmasından sonra Bahçeli’nin “Lastiklere sıkanlar, beyinlere de sıkar” demesi parti içi tartışmaları hızlandırdı. Bu nedenle de Bahçeli’yi suçlayanlar “Milliyetçileri çatışmaya sürüklüyor” uyarısı yapıyor.

Bahçeli daha önce de “ülkücü hiçbir işi yarım bırakmaz” diyerek tahrik edici bir açıklama daha yapmıştı.

Bütün bunları alt alta koyduğumuzda özellikle parti içinde böylesine kışkırtıcı ve ateşleyici açıklamaları tehlikeli buluyoruz.

Daha açık ifade ile bu açıklamalar parti tabanında tam aksine tepki görüyor. MHP’li muhalif cepheden gelen açıklamalarda “Sandığa gitmeyeceğini söyleyenler şimdi sandığa gideceğini ve oyunu “hayır” yönünde kullanmaya karar verdiğini söylüyorlar” açıklamaları geliyor.

İşte en önemli nokta da budur.

Kararsızların ve sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin sayısındaki artışın erimeye başladığı da kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkıyor. Bu da referandumda oyunu kullanacakların sayısının artmaya başladığını gösteriyor.

Kamuoyu araştırma gruplarının yöneticilerinin ortak görüşünü de özetleyelim:

“Katılımın fazla olması referandumun sonucunu da etkileyecektir. Bu etkileme “hayır”ları çoğaltır. Daha önceki seçimlerde katılımın azlığı hep iktidar partisinin lehine olmuştu. Rüzgâr tersine esebilir.”

Anayasa değişikliği konusunun Meclis’e gelmesinden bu yana zaten Milliyetçi hareketin tabanının buna karşı olduğu biliniyor. Bu konuda yapılan açıklamalarda değişikliğe neden karşı olunduğu da açıklanmıştı. Bunları yinelemeye gerek görmüyoruz.

Çatışmalardan, kin ve nefret söylemlerden uzak durulması gerekiyor. Bu bir seçim değil, Türkiye’nin geleceğinin oylanacağı bir referandumdur. Kimin ne oy vereceği o kişiyi ilgilendirir. Baskı, tehdit ve korkutma ile kişilerin yönlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Bu, özellikle ülkenin milliyetçi hareket gibi köklü bir partisine hiç yakışmaz.

Sonuç ne olursa olsun, burada en büyük yarayı alacak parti Milliyetçi hareket olacaktır. MHP’nin bu duruma düşmemesi gerekiyordu. Öyle görünüyor ki, referandum sonrası parti içinde hesaplaşma çok daha önemli bir konuma gelecektir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 26
Dün Tekil 946
Bugün Tekil 592
Toplam Tekil 2236824
IP 54.224.166.141


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 3.004 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu