Dadaşlardan “Kültür ve Turizm” çıkarması… - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Dadaşlardan “Kültür ve Turizm” çıkarması… - Necdet SİVASLI
Tarih: 07.03.2017 > Kaç kez okundu? 458

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comDadaşlardan “Kültür ve

Turizm” çıkarması…Erzurum’un Olur İlçesi var. Bu ilçenin bir de “Olurlular Kültür ve Turizm Yardımlaşma Derneği” bulunuyor. İşte bu dernek yöneticileri şimdi kolları sıvamışlar ve her derneğin kolayca el atamayacağı bir işe girişmişler. İlkini bu yıl düzenleyecekleri “Olur Sıla-ı Rahim Kültür ve Turizm Festivali” için adım atmışlar.

Biz bu Derneği, Erzurumlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bodrum Şubesi ve o dönem Başkanlığını da yapan iş adamı Haşim Işık ile tanımıştık. O günden bu yana da Dadaşlarla daha sıkı bağlarımız oluştu. Haşim Işık’ın bu yapılaşmaya da çok önemli katkıları olmuştur, bugün de olmaktadır bunu da vurgulamadan geçemeyeceğiz.

Erzurum Olurlular Kültür Yardımlaşma Derneği, Olur Kaymakamlığı ve Olur Belediyesi’nin katılımı ile hazırlanan Kültür ve Turizm Festivaline Erzurum ve Olurlu iş adamları da katkı sağlayacak. Kıpçak Türkleri’nin bir boyunun adından gelen Olur, Erzurum Bölgesinde doğal ve kültürel zenginlikleri, bozulmamış doğası, organik yetiştirdiği ürünleri ile tanınıyor.Dernek Yöneticilerinden Alpay Bektaş ile görüştük. Yönetim olarak yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Erzurum’un ve yörenin doğal zenginliklerinin tanıtılması, konuklara tattırılması ve köylülerin ürettiklerinin pazarlanmasının hedeflendiği festivalin yöreye hareketlilik getireceğini vurguladı.

Olur ve yöresi çok göç vermiş. Yurt dışında çalışan hemşerileri de çok. Festivalin hedeflerinden biri de bu gurbetçilerle, yöre halkını ve gençleri kucaklaştırmak, kaynaştırmak ve hasretlikleri gidermek.

Alpay Bektaş yapılması planlanan festivaldeki hedeflerini de şöyle özetledi:

“Yurdumuzun dört bir yanına gitmek zorunda kalan ilçemizin insanlarının ilçelerine ve köylerine olan bağlarının devamını sağlamak. Göçün verdiği durgunluğu gidermek için köylülerimizin organik olarak ürettikleri ürünleri yerinde alınmasını sağlamak. Esnafımıza destek olmak. Hemşerilerimize sıla-ı rahim yaptırarak gençlerimizin kaynaşmasını sağlamak. Tarihimizi ve kültürümüzü tanıtmak için her yıl 6 gün olarak düzenleyeceğimiz festivalimizin ilçemize ve köylülerimize büyük katkı sağlamasını amaçlıyoruz.”

Olurlular Derneği yöneticileri yörelerine ve yöre insanlarına güveniyor. Tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için birlikte çalışma yürütüyorlar. Geçmişimizi de özellikle genç nesillerin ve yöre dışındakilerin tanıması için festival boyunca bu konuda da çalışma ve sergiler düzenlenecek.

Satırbaşları ile yapılması düşünülenleri de sıralayalım:Eski tarım aletlerinin uygulanması ve tanıtılması yapılacak. Eski ev aletlerimizin sergilenmesi ve tanıtılması da aynı çerçevede değerlendirilecek. Ata sporumuz olan karakucak güreşimizi ve yamaç paraşütümüzü canlı tutmak yarışmalar yapılacak. Halk oyunlarımız –sanatçılar ve orta oyunlarımızın sergilenip tanıtılması için de ayrıca programlar düzenlenecek. İlçenin meşhur dut pekmezinin yapılışının sergilenmesi ve bağları ziyaret de aynı gün içinde gerçekleştirilecek. Yörenin geçim kaynağı olan hayvancılığı yerinde ziyaret. Yaylalara uzanan yolculuk ile Kültür-turizm tanıtım gezileri de festival boyunca konuklara güzel zaman geçirmelerine katkı sunacak.

Burada asıl hedef, Olur İlçesi’nin her yönü ile tanıtılmasıdır.

Çünkü yörede organik ürün yetiştiriliyor. Köylüler ve üreticiler yıllardır bu ürünleri tanıtamıyor. Festival boyunca bu ürünlerin tanıtımı sağlanacak. Ücretsiz tahsis edilecek stantlarda da satışlar yapılacak. Böylece hem ürünün tanıtımı, hem satışı yapılmış olacak. Üreticiler de, tüketiciler de kazanacak.

Bunun sadece Olur ve köyleri ile sınırlı kalmayacağının da altı çiziliyor. Çevre ilçe ve köylerden de festivale geniş katılım hedefleniyor.

Hemen şunu söylemeliyiz:

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapması gerekenleri, böylesine dernekler, kişiler bir araya gelip gerçekleştirmeye çalışıyorsa buna devletin de desteğinin olumlu yönde olması gerekiyor. Olurlular Derneği, bu adımı atarak belki de birçoklarına örnek olacak, yol açacaktır.

Türkiye, her yöresi ile zengin bir ülkedir. Bu zenginliklerimizin ortaya çıkarılması, tanıtılması, geçmişimize ışık tutacak adımların atılması hiç kuşkusuz kültür ve turizmimiz için de önemsenmelidir.

Dadaşlar, Olur İlçesi’nde “Kültür ve turizm” çıkarması ile ses getirecek, dikkatleri çekecek büyük bir projeye imza atmaya çalışıyor.

Erzurum olur da iş sazsız, sözsüz, halaysız olur mu?

Olurluların festivali, şiirlerle, yöre türküleri, halaylarla da süslenip zenginleştirilecek. Sözün özü Dadaşlar coşmaya, coşturmaya hazırlanıyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 946
Bugün Tekil 598
Toplam Tekil 2236830
IP 54.224.166.141


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.098 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu