Rusya’nın PKK aşkı yeni değil … - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

Rusya’nın PKK aşkı yeni değil … - Necdet SİVASLI
Tarih: 29.01.2017 > Kaç kez okundu? 650

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.comRusya’nın PKK aşkı yeni

değil …Uçak krizinden sonra Rusya ile başlatılan bahar havası sürerken, Rusya Devlet Başkanı Putin için şu ifadeleri kulanmıştık,anımsayalım:

“Rusya Lideri Putin, çok iyi bir satranç oyuncusudur. Rusya’nın çıkarlarını ön planda tutacak, izleyeceği politikada bu çıkarlar doğrultusunda Türkiye ile ilişkilerini kuracaktır. Putin’e hiçbir zaman güvenilmemesi gerekiyor. Kinci ve intikamcıdır.”

Anımsatmamız gereken çok önemli bir konu daha var:

Rusya, PKK’ya örtülü destek veriyor. Bugün PKK’nın kullandığı silahların ve mühimmatların önemli bölümü Rusya’dan geliyor. PKK’nın Suriye uzantısı PYD’lilere Moskıva’da büro açtıran da Putin olmuştur. PYD araclığı ile PKK’ya verilen destekleri görmezden gelemeyiz.

Bölgedeki dengeleri değiştirecek ve fotoğrafın tamamını görebilmemiz için PYD ile Amerika’nın ilişkilerine Rusya’yı da eklememiz gerekiyor.

Geçenlerde Kazakistan’ın Başkenti Astana’da Suriye konusunda Rusya, Türkiye ve İran bir araya geldi. Bu görüşmelerde Suriye’deki durum masaya yatırıldı. Toplantının ardından Putin’in Suriye için yeni bir anayasa hazırlattığı ve anayasada PKK’nın kontrolündeki bölgede Kürtlere özerklik ve Kürtçe rsemi dil önersinin bulunduğu da söyleniyor.

Konu ile iddia şöyle:

Moskova’daki bir ekip tarafından hazırlanan yeni Suriye anayasasında Suriye’nin adı Suriye Cumhuriyeti oluyor. Suriye toprakları özerk bölgelere ayrılıyor. Bu bölgeler içinde Kürtlere de yer açılıyor. Yeni anayasada özerk bölge halkına kendi dilini seçme hakkı getiriliyor.

Bunun açılımı şu:

Suriye’deki PYD güçleri daha da güçleniyor. Zaten PKK’lıların da içinde bulunduğu bu güçlerin gelecekte özerk bölgede bağımsılığz gidecek yolu açacakları da görülüyor. Bu konuma Amerika’nın ve Batı’nın da desteğinin olduğunu söylemeliyiz.

Şimdi Suriye’deki durum böyle gelişirse biz ne yapacağız?

Yanıtı aranması gereken en ömenli soru bizce bu olmalıdır.

El Bab’da IŞİD’a karşı verilen mücadelede yetinemeyip,daha derinlere gitmemiz gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkca ifade ediyor. Bu açıklama, aynı zamanda PYD’nin ve onun silahlı gücü YPG’nin de önünü kesebilmeyi hedefliyor.

Amerika’nın, Rusya’nın ve Batı’nın desteğindeki PYD karşısında nasıl bir sonuç alabiliriz, bunun hesaplarını yapmalıyız.

Bütün bu gelişmeler şu gerceği de açıkça ortaya koymaktadır:

Bölgede Özerk bir Kürt Devleti yapılandırılmasında Amerika, Rusya ve Batı birlikte hareket ediyor. Suriye’deki iç çatışmaların başladığı günden bu yana gelişen olayları değerlendirecek olursak bu durumu da daha net biçimde görmüş oluruz.

Dikkat edilecek olursa Amerika PYD’ye sürekli silah yardımı yapıyor. Bu silahların çoğu da PKK teröristlerinin eline geçiyor. Bütün çabamıza rağmen Amerika PYD’nin terör örgütü olduğunu kabul etmiyor.

Nitekim, Putin de Moskova’da PYD’ye büro açtırarak bu örgütü kuçaklamış oluyor.

Batı’nın PYD görüşünün de Amerika iel parelellik gösterdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyoruz?

Şimdi ise yeni Suriye anayasaında Kürtlere özerklik adı altında PYD ve PKK güçlerinin daha da kuvvatlenmesi, yeni devlet yapılandırılmasında yer edinmesinin yolları açılıyor.

Şimdi gelin, bugünlerde bahar havası yaşadığımız Rusya Devlet Başkanı Putin’in samimiyetine inanın bakalım.

Suriye’deki son gelişemeler de göz atalım:

Amerika’nın yeni Başkanı Trump “Suriye’de güvenli bölgeler kurulacak” diyor. Rusya ise “Bunun bedeli ağır olur, bu konu önce bizimle müzakere edilmelidir” diye yanıt veriyor.

İki süper gücün kapışmasında arada ezilen biz olmayalım. Çünkü, bölgedeki çıkar mücadelesi daha uzun süreceğe benziyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 23
Dün Tekil 1921
Bugün Tekil 1353
Toplam Tekil 2809701
IP 35.168.111.191


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:26 Cemaziye'l-Evvel 1441
Ocak 2020
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türkçüler Günü olan 3 Mayıs (1944) büsbütün ayrı bir düşüncenin sonucudur. İç düşman olan, kılık değiştirerek milletin içine giren ve hükümetin gafletinden yararlanan komünizme karşı Türkçü gençlerin bir uyarma yürüyüşüdür.
(Alpaslan TÜRKEŞ)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2020 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.096 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu