MHP’de korkulan olmamalı... - Necdet SİVASLI - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

MHP’de korkulan olmamalı... - Necdet SİVASLI
Tarih: 25.01.2017 > Kaç kez okundu? 617

Paylaş


Başkent Günlüğü / Necdet Buluz

e.mail: necdetes@mynet.com

MHP’de korkulan olmamalı...

Yeni Anayasa değişikliği konusunda görüş ayrılıklarının derinleştiği MHP Genel Merkezi ile, ülkücü taban arasındaki sıkıntılar, referandum öncesi şiddet olaylarına da yansıdı. Ard arda gelen istifaların yanı sıra referandumda “hayır” oyu vereceklerini açıklayan bazı ilçe başkanlarının da görevden alınmaları da MHP içindeki sıkıntıların daha da artacağını gösteriyor.Referandumda “hayır” diyeceklerini söyleyen Kamu-Sen Genel Merkezi'ne, 25 kişilik bir grup tarafından saldırı yapıldı. Genel Merkezi basan grup, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk'u tehdit ederek istifa etmesini istedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, son günlerde çok tartışılan başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini belirterek, Parlamenter sistemin güçlendirilerek devam ettirilmesini gerektiğini ve referandumda “hayır” oyu vereceğini açıklamıştı.

Zaten istenilen de MHP’de ülkücüleri birbirine düşürmek, partiyi tamamen eritmek ve ortadan kaldırmaktır. Böyle bir oyuna gelmemek gerekiyor.

Kim, ne oy verecekse verecek. Herkesin bir oyu var. Niteik MHP Genel Başkanı Bahçeli, Yeni anaysa değişikliği Meclis’e geldikten sonra yaptığı açıklamada “Benim oyum evet olacaktır. Bunu referandumda da evet olarak kullanacağım” diyerek eğilimini ortaya koydu, saygı duymak gerekiyor.

Ancak, MHP Genel Başkanı’nın da, kurmaylarının da karşı oylara karşı aynı anlayış ve saygı içinde hareket etmesi gerekmektedir.

Ülkücü hareket ve MHP tabanı, parti üzerinde oynanmakta olan oyunu görmüştür. Bu oyuna gelmemek için de eğilimini ortaya koymaya başladı. Bu bir tercih meselesidir. Zorla, tehdit ile insanları yönlendirme dönemi artık bitmiştir. Eğer, ülkenin emniyet sütunu olarak görülen MHP’nin ayakta kalması ve varlığının sürdürülmesi isteniliyorsa bu konuda herkesin sorumluluk duygusu içinde hareket etmesi gerekiyor.

Daha referandum sandığı önümüze gelmeden MHP kadroları arasında ortaya çıkan şiddet olayları, ilerleyen zaman içinde provokatörlerin de desteği ile daha da şiddet olaylarına dönebilir. Korkulanların olmaması için çok dikkatli hareket etmek gerekiyor.

Referandum boyunca ortaya çıkabilecek olaylar MHP’nin tamamen yok edilmesi ve ortadan kaldırılması sürecini hılzlandıracaktır, bu oyuna gelinmemelidir.

Nitekim, Türk Eğitim Sen’e karşı girişilen bu olay karşısında Eski Bayaındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın bir açıklama yapmış ve “Ülkücüleri, demokratik tercihleri sebebiyle ayrıştırmak, ötekileştirmek ve ülküdaşlık hukukunu zedelemek büyük vebaldır. MHP ve Ülkücü Hareket’i kendi gündemi ve önceliği olmayan bir konu yüzünden birbirine düşürenleri, ne ülkücüler ne de tarih affetmeyecektir” demiştir.

Koray Aydın, açıklamasında özellikle şu görüşleri dile getirdi:

“Bizim gençlerimizi, bizim kurumlarımıza karşı kışkırtmak ve saldırmak hangi aklın ürünüdür? Böyle bir sorumsuzluk tam bir akıl tutulmasıdır. Milliyetçi-ülkücü hareketi ucube bir Partili Cumhurbaşkanlığı tesis etmek için birbirine düşürmeye ve bölmeye kimsenin hakkı yoktur. Ülkücüleri, demokratik tercihleri sebebiyle ayrıştırmak, ötekileştirmek ve ülküdaşlık hukukunu zedelemek büyük vebaldır. MHP ve Ülkücü Hareket’i kendi gündemi ve önceliği olmayan bir konu yüzünden birbirine düşürenleri, ne ülkücüler ne de tarih affetmeyecektir. Sağduyu galip gelmeli, demokratik kurallar işlemeli, her aşaması baskı ve dayatmalarla gelen Partili Cumhurbaşkanlığı sandığa gömülmelidir.”

Yapılan değerlendirme açıklamalarda MHP tabanının % 75’inin referandumda “hayır” oyu vereceği söyleniyor. Bunu iddia eden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanları Müsavat Dervişoğlu “Bugüne kadar görev yapmış Ülkü Ocakları Genel Başkanlarımız, görevde olan Ülkü Ocakları Genel Başkanımız haricinde bir araya gelerek, bu olağanüstü koşullarda söz konusu olan Anayasa değişikliklerine sıcak bakmadıklarını ve 'hayır' diyeceklerini açıklamışlardır”diyor.

Dervişoğlu, açıklamalarını “Diğer yanıyla bir MHP'li seçmen olarak, burada MHP Genel Başkanı'nın aldığı kararla zıt düşmüş biri olarak, bunun sanki MHP içersindeki parti içi muhalefet ile Genel Merkez'in ayrışması olarak sunulmasına da kökten karşı duruyorum. Çünkü MHP Genel Merkezi'nin ve sayın Genel Başkanının yanında duran birçok arkadaşımızın bu Anayasa değişikliğine 'hayır' dediğini biliyorum. O sebepledir ki MHP seçmeninin yalaşık yüzde 75'i bu değişikliğe hayır diyor. Biz de bu yüzde 75'i, 85'e 90'a çıkarmak için çalışıyoruz"diye sürdürüyor.

Özetle söylemek istediğimiz şu:

Şiddete, kırmaya, dökmeye kesinlikle karşıyız. Kimin ne oy kullanacağı da kimseyi ilgilnedirmemelidir. Herkes hür iradesini sandıklar kurulduktan sonra kullanacağı oy ile ortaya koyacaktır.

Milliyetçi hareket üzerinde oynanmak istenilen oyunlar referandum boyunca sürecek gibi görünüyor. Partiya yazık ediliyor. Bu konuda partiyi kucaklayanlar buna izin vermemelidir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 27
Dün Tekil 1727
Bugün Tekil 1628
Toplam Tekil 2742553
IP 18.207.238.169


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Rebiü'l-Ahir 1441
Aralık 2019
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


TÜRK, Yıldırımdır, kasırgadır, Dünyayı aydınlatan güneştir
(Mustafa Kemal ATATÜRK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2019 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 8.106 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu