BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Konferansa katılım, mutabakatta açıkladığımız şekildedir, genişletmeye gerek yok” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Konferansa katılım, mutabakatta açıkladığımız şekildedir, genişletmeye gerek yok”
Tarih: 14.12.2016 > Kaç kez okundu? 539

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cenevre’de gerçekleşecek konferansla ilgili mutabakatın ve katılımcıların çok net olduğunu belirterek, bunu daha öteye taşımaya, genişletmeye gerek olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi, sonrasında basına yaptığı açıklamada Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile 1 Aralık’ta yaptıkları görüşmeden sonra bu akşam ikinci kez bir araya geldiklerini kaydetti.

Akıncı, ”Biliyorsunuz 1 Aralık'ta vardığımız mutabakat çerçevesinde 9 Ocak’ta Cenevre'de buluşulacak. 11 Ocak'a kadar 2 taraf görüşecek. Ondan sonra 12 Ocak’tan itibaren de 5'li konferans başlayacak” dedi.

Garantörlerin de katılımının söz konusu olacağı bir format üzerinde mutabakat sağlandığını kaydeden Akıncı, mutabakatın bir diğer unsurunun da 9 Ocak’a kadar geçecek sürede müzakerecilerin bir araya gelmesi, yoğun çalışması ve açıkta kalan konularda yeni uzlaşmalar sağlama yönünde gayret sarf etmeleri olduğunu söyledi.

Akıncı, mutabakatın, liderler olarak gerektikçe bir araya gelmeleri, müzakerecilerin çalışmaları üzerinden geçerek, sağlanabilecek yeni uzlaşıları kayda geçirmeleri ve herhangi bir ön şart olmaksızın 9 ve 12 Ocak’taki sürecin yapılacağı şeklinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, mutabakat gereği 4 kez toplanan müzakerecilerin yarın yine toplanacaklarını kaydetti.

Akıncı, “Yaptıkları toplantılarda federal yasama, yargı, federal hükümetin yetkileri, federal hükümet ve kurucu devletler arasındaki ilişkiler, normlar hiyerarşisi, dış ilişkiler, polis konuları, AB Ad-Hoc Komitesi’nin çalışmaları gibi konular gözden geçirildi” dedi

Müzakerecilerin dünkü görüşmede yapılan çalışmaları kendilerine özetlediğini kaydeden Akıncı, bu çerçevede yaptıkları müzakerede liderlerin 9 Ocak’a kadar birkaç kez daha buluşma kararına vardıklarını söyledi.

Akıncı, muhtemelen 20 ya da 22 Aralık’ta yeniden görüşeceği Anastasiadis ile Cenevre’ye gideceği 9 Ocak’a kadar, yeni yılda da 1 ya da 2 kez bir araya gelebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Temennimiz, mümkün olan sayıda var olan ayrılık noktalarını minimuma indirmektir. Hepimiz de biliyoruz ki bazı konular kalacaktır 9 Ocak’a. Biz de onlar da biliyor bunu ancak onun dışındaki konuları mümkün olduğunca halletmeye çalışacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, her şeyin noktasına virgülüne kadar bitmeyeceğini, bir şeylerin 9 Ocak-12 Ocak sonrasına kalabileceğini ancak ana hatlarıyla bir çözümün çerçevesinin ortaya çıkmış olacağını kaydetti.

Akıncı, şöyle devam etti:

“Ancak bizim aradığımız kapsamlı bir çözümdür. O kapsamı da, o çerçevenin içini doldurmak suretiyle sağlamaya çalışacağız. Her şey yolunda giderse, 9-11 Ocak arası yapacağımız görüşmeler ve 12 Ocak’tan sonra garantörlerin katılımıyla yapacakları da meyvesini verirse, federal yasalar, anayasa ve uygulamaya ilişkin birçok konu 2017 içerisindeki birkaç ayda sonuçlanacak. Ondan sonraki birkaç ayda da muhtemelen referanduma hazırlık süreci bağlamında halkımızın ve diğer toplumun da kendini hazırlaması süreci yaşanacak. Bu anlaşmanın içeriği nedir en ayrıntısına kadar toplum tartışacak, hazmedecek, ona göre sandık başına gidecek. Böyle bir süreç bizi bekliyor”

Anastasiadis ile dün akşam yaptığı çalışmanın, yararlı bir çalışma olduğunu kaydeden Akıncı, devam edecekleri müzakerelerde 9 Ocak'a kadar Kıbrıs’ta mümkün olan en iyi yakınlaşmayı sağlayıp Cenevre'ye gideceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cenevre’de gerçekleşecek konferansa ilişkin tarafların farklı terminoloji kullandığının sorulması üzerine, “Bizim tavrımız çok net. Varılan mutabakat ve BM tarafından yapılan açıklama çok net” dedi.

Akıncı, şöyle devam etti:

“Mutabakatımız diyor ki 9-11 Ocak arası 2 taraf görüşecek. 12 Ocak'tan itibaren de 3 garantörün katılımı söz konusu olacak. Bir cümle daha var. O da diyor ki, gerektiği takdirde, ihtiyaca göre ilgili taraflar çağrılabilir. Bu, 2 taraf anlaşırsa ve ihtiyaç varsa olacak.”

AB’nin adını andığını ve konunun Bürksel temasları sırasında da gündeme geldiğine işaret eden Akıncı, “Bürgenstock'ta da AB vardı. Verheugen var. Bu kez Sayın Mogherini ya da Juncker gelebilir. Ama hangi sıfatla? Katılımcı olarak değil” dedi.

Akıncı, iki tarafın 5 başlığı görüşeceğini ancak güvenlik ve garanti boyutuyla tarafları da ilgilendirmesi ötesinde 3 garantörün imzaları bulunan bir anlaşmanın söz konusu olduğuna kaydetti.

Akıncı, “Dolayısıyla katılımcılar bellidir. 2 toplum, onların liderlikleri ve 3 garantörün katılımıyla genişleyecek bir süreçten söz ediyoruz” ifadesini kullandı.

AB'nin adada devam eden müzakerelerde de bulunduğunu kaydeden Akıncı, “Nasıl oluyor bu? AB Komisyonu temsilcisi bir hukukçu var. Eğer ihtiyaç varsa, ondan yararlanmamıza, biz liderlere soruluyor, bizim de onayımızla davet ediliyor. Bizimle aynı masanın etrafında oturmuyor. İhtiyaç olması halinde geliyor, sorulan soruları yanıtlayıp, bizi aydınlatıyor ve ayrılıyor”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AB’nin bu format ve konumla Cenevre’de de olabileceğini belirterek, BM'nin ise hali hazırda orada olacağını söyledi.

Akıncı, yeni BM Genel Sekreteri’nin de 9 Ocak'ta Cenevre’de açılışta bulunabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Sayın Eide ve yardımcıları, hepsi BM camiası adına orada bulunuyor. BM zaten devrededir ve BM Güvenlik Konseyi süreci destekliyor. Ama katılımcılar, vardığımız mutabakatta açıkladığımız şekildedir. Bunu daha ötesine taşımaya, genişletmeye gerek yok kanaatindeyim. Tek istisnası AB olabilir. Bürgenstock’da olduğu gibi. Zaten Bürgenstock formatına sadık kalınırsa, hiçbir sıkıntı olmaz”

Öte yandan, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde iki tarafın müzakerecileri dün de bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de konuyla ilgili sosyal medya platformu Twitter’de paylaştığı mesajda “Kıbrıs’ta yoğun müzakereler devam ediyor” dedi.

Eide, polis konularını ele aldıklarını kaydetti.Akıncı: “Toplumun tüm kesimlerinin Cenevre’de olabildiğince geniş bir katılımla temsil edilmesi büyük önem taşıyor”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerin oldukça önemli bir aşamaya geldiğine dikkat çekerek, “toplumun tüm kesimlerinin Cenevre’de olabildiğince geniş bir katılımla temsil edilmesinin büyük önem taşıdığını” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti liderlerini, dün gönderdiği resmi yazı ile ocak ayında Cenevre’de yapılacak Kıbrıs zirvesi ve 5’li konferansa katılmaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, parti genel başkanlarına gönderdiği davet mektubunda, İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek Kıbrıs’ın geleceğini ve Kıbrıs Türk toplumunun kaderini yakından ilgilendiren zirve ve 5’li konferansın önemine işaret etti.

“Siyasi partilerimizin liderlerinin Cenevre’de benimle birlikte yer almalarının son derece yararlı olacağını değerlendiriyorum” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, siyasi parti liderlerini, partileri adına kendine eşlik etmeleri için Cenevre’ye davet etti.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 925
Bugün Tekil 456
Toplam Tekil 2185428
IP 54.162.128.159


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

7 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 1.502 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu