BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’u kabul etti - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Johnson’u kabul etti
Tarih: 01.12.2016 > Kaç kez okundu? 540

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiltere’nin müzakerelere yönelik desteği göstermek amacıyla adada temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’yla Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına kısa bir açıklama yapan Johnson, İngiltere’nin, elinden geldiğince Kıbrıs sorununun çözümü yönünde yardımcı olma arzusu içinde olduğunu kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le olduğu gibi Cumhurbaşkanı Akıncı’yla da iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Johnson, müzakerelerde büyük ilerlemeler elde edildiğini kaydetti ve Akıncı’yı gösterdiği çabadan dolayı kutladı.

Daha yapılacak çok şey olduğunu da ifade eden Johnson, iyimser olunmasının önemine işaret etti ve İngiltere’nin elinden geldiğince Kıbrıs sorununun çözülmesi için yardımcı olmaya yönelik taahhüdü bulunduğunu ancak bunun Kıbrıs insanına bağlı olduğunu belirtti.Akıncı: “Diğer hususlar bağlanmadan Rum tarafının toprak başlığını en son şekliyle bitirme çabası bizi çıkmaza götüren konudur”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Mont Pelerin’de kendilerini çıkmaza götürenin, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin iki temel unsuru olan dönüşümlü başkanlığa ve kararlara Kıbrıs Türk toplumunun temsilcilerinin de etkin katılımını sağlamayı öngören hususlara henüz evet demeden, güvenlik ve garantiler bağlamında Kıbrıslı Türklerin kendilerini güvende hissedeceği düzenlemelere henüz ulaşmadan Rum tarafının toprak başlığını nerdeyse her şeyiyle en son şekliyle bitirme çabası olduğunu vurguladı.

2014 mutabakatının bütün konuların bir biriyle ilişkili olarak konuşulmasını içerdiğini kaydeden Akıncı, dolayısıyla “5 konuyu bitirelim de uluslararası bir konferansta güvenlik ve garantiler konusu izole bir şekilde ele alınsın” yaklaşımının yanlış olduğunu ve varılan mutabakata da uygun olmadığını belirtti, bunun bir kenara bırakılması gerektiğini kaydetti.

Bu anlayışın terk edilmesi ve bir tarih üzerinde uzlaşmaları gerektiğini ifade eden Akıncı, geride kalan konuları konuşmaya şimdiden başlayabileceklerini kaydetti ve “Yeter ki Aralık ayı içerisinde 5’li konferansın yani paralel masalarda bu konuların konuşulabileceği bir model üzerinde ve tarihleri üzerinde mutabakata varalım” dedi.

Bunlar üzerinde mutabakat sağlanmadan yeniden müzakereler başlarsa olacak olanın belli olduğunu kaydeden Akıncı, “Yıllardır sürgit şekilde sürdürülen sürecin yeniden devam ettiğini görürsünüz, bu da bizi bir yere götürmez” şeklinde konuştu.

Akıncı, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’u kabulünden sonra yaptığı açıklamada, Johnson’la yararlı bir görüşme yaptıklarını kaydetti ve kendisine bugüne kadar gelinen süreç ile Mont Pelerin’de neler olduğunu anlattıklarını kaydetti.

Akıncı, konunun sadece rakamlar arasındaki bir fark olmadığını Johnson’un çok iyi anladığına inandığını dile getirdi.

Akıncı, diğer başlıklar gibi toprak başlığını da ele almak ve bir yere kadar ilerletme hedefiyle gittiklerini ama giderken kesinlikle final haritayı Mont Pelerin’de ortaya çıkaracak bir durumun olmayacağını da bildiklerini kaydetti.

Akıncı şöyle konuştu:

“Mümkün olduğu kadar yakınlaşalım, ortaya harita da çıkarabilirsek çıkaralım, kriterler o şekilde saptansın ki taraflar kendi bakış açılarına göre haritalarını hazırlarlar, günün sonunda 5’li konferansa gittiğimizde yine de biz Kıbrıslıların katılacağı toplantıdan final şekli verilirken güvenlik ve garantilerin de paralel bir masada konuşulması, diğer başlıklarda arta kalan konuların da konuşularak bağlanması esası üzerinden İsviçre’ye gidildiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

Mont Pelerin’deki ilk buluşmada kendilerinin çok ciddi bir açılım yaptığını, toprak yüzdelikleriyle ilgili attıkları adıma Rum tarafının da bir karşılık vermesini beklediklerini anlatan Akıncı, Rum tarafının bekledikleri adımı atamadığını belirtti ve dolayısıyla tıkanıklık yaşandığını söyledi.

Gelinen aşamada 2016 sonu itibarıyla eğer çözüm kararlılığı, politik irade ve iyi niyet varsa bu adımların yine atılabileceğini ifade eden Akıncı, 5’li konferansın tarihinin saptanabileceğini, o güne kadar çalışmaların yapılabileceğini ve 5’li konferansta da bir anlaşmayı artık ana hatlarıyla ortaya çıkarmış olabileceklerini kaydetti.

Akıncı, “2016 sonu itibarıyla bir çözümün bütün ayrıntılarını bağlayacağız diye bir durum söz konusu değil, ana hatlarıyla ortaya çıksın bütün başlıklarda ve toprakta aşağı yukarı ne olacağını bilelim, güvenlik ve garantilerde ne olacağını bilelim, bizim siyasi eşitliğimizle ilgili hala daha askıda olan konular ne olacak bilelim ancak anayasaların, federal yasaların yazılması, bir takım teknik konular 2017’ye sarkabilir” diye konuştu.

Akıncı, böylelikle 2017’nin ortalarında referandumların yapılabileceğini de belirtti.

Akıncı, bu niyet ve iradeyi Güney’den de görmeleri ve bu yılın sonu gelmeden 5’li bir konferansın tarihinin saptanması halinde hala daha bu imkanın bulunduğunu da ifade etti.

5’li konferans derken ne demek istediklerini de anlatan Akıncı, 3 tane garantör ülke bulunduğunu, onları kendi masalarına dahil etme arayışları olmadığını kaydetti.

Akıncı, şunları kaydetti:

“Biz Kıbrıslılar oturalım toprak dahil geriye ne kaldıysa onları konuşalım ama hemen paralel bir masada Türkiye, Yunanistan ve İngiltere güvenlik ve garantiler başlığını konuşsun.”

Cumhurbaşkanlığına seçilirken halka kendi neslinin son denemesini yapmakta olduğunun bilinci içerisinde hareket edeceğinin sözünü verdiğini kaydeden Akıncı, gerçekten bunun tarihi bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın yitirilmemesi için elinden geleni yaptığına inandığını kaydetti.

Zaman zaman bu konularda haksız eleştirilere uğradığını belirten Akıncı, bunları sineye çektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Ancak bunları hem Kıbrıs Türk hem de Rum halkı bilsin ki, bu adada her iki tarafın da haklarını koruyan, her iki tarafın da eşitlik ve özgürlük içinde yaşayabilecekleri federal Kıbrıs’ın kurulmasından başka bir çaba içerisinde değilim. Ancak varılan mutabakatlara uygun hareket edilmesini gözetmek de benim görevimdir. Daha işin başında toprağı ayrıntılı olarak konuşmaya başladığımız ilk toplantıda nihai hedef olarak kendi öngördüklerini cebe koyup, ‘haritada istediğimi ben aldım Allah kerim güvenlik ve garantileri konuşurken sizin siyasi eşitlik meselelerinize de bakarız’ yaklaşımını hiçbir zaman kabul edemezdim ve etmeyeceğim de. Kıbrıslı Türk bir liderin böyle bir şeyin altına imza atması mümkün değil . Maksimalist kelimesini kullanmamızdan dolayı rahatsız olanlar oldu, bu maksimalizm sözcüğünden başka biz sözcükle ifade edilebilseydi o sözcüğü bulur onu kullanırdık. Ama bu anlayış maksimalist bir anlayıştır. Dolayısıyla Johnson’a bütün bu anlayış farklılığını en iyi şekilde izah ettiğimiz, onun da bunu en iyi şekilde anladığı kanaatindeyim.”

Akıncı Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşme tarihinin sorulması üzerine 4 Aralık’ın konuşulduğunu ancak bunun teyit edilmemiş bir tarih olduğunu, fakat görüşmenin gerçekleşecek gibi görüldüğünü belirtti.

Akıncı, bir diğer soru üzerine, 5’li müzakere tarihi açıklanmadıktan sonra müzakere masası kurulsa da bu güne kadar bir sonuç çıkmayacağını, kendilerinin müzakere masasının kurulmasıyla bundan bir sonuç alınmasını istediklerini, kendisinin göreve 5 yıl müzakere etmek için değil sonuç almak için geldiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin mekik diplomasi içerisinde olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin yapacağı çalışmayı bekleyeceklerini ve daha sonra ne yapılacağının değerlendirileceğini kaydetti.

Önceki gün yaşanan trafik kasıyla ilgili olarak da, hayatlarını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileklerini ileten Akıncı, dün Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdığını anımsattı ve bu acılar bir daha yaşanmasın diye neler yapılabileceğini, hükümetin yapması gerekenin ne olduğunu konuşacaklarını, çıkış yolları düşüneceklerini kaydetti.

Akıncı, “Kıbrıs sorunu çözümsüzdür diye yollarımızda çocuklarımızı öldürmeyi Kıbrıs sorununa bağlama kolaycılığına kaçamayız. Çözüm olsun ya da olmasın yapmamız gereken çok şeyler vardır. Benim bu yönde de sorumluluklarım var, iç konularla ilgili de çalışmalarımı yapmam lazım ama Kıbrıs sorunu ana sorumluluklarımdan biridir. Çözümsüz bir sürecin ardından gitmek istemiyorum” diye konuştu.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 21
Dün Tekil 993
Bugün Tekil 592
Toplam Tekil 2182783
IP 54.80.7.173


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

4 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Başka dile uymaz ananın sesi, Her sözün ararsan vardır Türkçesi
(Ziya GÖKALP)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.217 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu