BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Erdoğan 2008’deki Güzelyurt’u vermeyiz söylemini hatırlattı” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: “Erdoğan 2008’deki Güzelyurt’u vermeyiz söylemini hatırlattı”
Tarih: 10.11.2016 > Kaç kez okundu? 594

Paylaş


CNR Expo’da dün başlayan “1. KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri”nin açılışına katılmak amacıyla İstanbul’da bulunan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme sonrasında Kıbrıs Postası'nı görüşmeye ilişkin bilgilendirdi.

Özgürgün, görüşmede Erdoğan'ın KKTC'nin iç meselelerine yoğunlaştığını bunun yanında Mont Pelerin'deki zirveyi de değerlendirdiğini ifade etti.

Başbakan Özgürgün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Ben 2008'de geldiğimde ‘Güzelyurt asla verilemez’ demiştim hem de Güzelyurt'ta söylemiştim” dediğini naklederek yine Erdoğan’ın “O günden sonra fikirlerimizde bir değişiklik olmadı. Garanti anlaşmalarına asla dokundurmam ama eğer bu dediğimiz harita toprak konularında Rumlar uzlaşı sergiler ve sonuç olarak hepsi tamam olursa o zaman Yunanistan ile oturup beşli konferansta konuşulabilir ama öncesinde bunun asla imkanı yok” ifadelerini kullandığını söyledi.

Özgürgün, Erdoğan’ın Mont Pelerin’de devam eden görüşmelerle ilgili umutlu olduğunu fakat Garantiler ve toprak paylaşımı konusunda da Türkiye’nin tavrının net olduğunu vurguladı.

Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye'nin tavrının net olduğunu belirten Özgürgün, “Türkiye’nin Garantiler ve toprak konusundaki tavrı nettir. Yani toprak paylaşımında yüzde 30'un altında bir oran asla kabul edilmez” dedi.Özgürgün Atatürk’ü anma mesajı yayımladıBaşbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 78.’inci yıldönümünde saygı, minnet ve şükranla andıklarını kaydetti.

Özgürgün, 10 Kasım Atatürk’ü anma mesajında, “Mustafa Kemal Atatürk bedenen aramızdan ayrılsa da O’nun geride bıraktığı fikirleri ve eserleri halen yaşamakta, bizlere yol göstermektedir. Bu nedenle, 10 Kasım tarihini bir yas günü olarak değil, Atatürk’ün manevi varlığı ve bizlere emanet ettiği muhteşem eserlerine sahip çıkmak ve bu kutsal değerleri bizden sonraki nesillere aktarmak için anlamlı bir gün olarak değerlendirmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Özgürgün, Atatürk’ün, Türk milletinin en karanlık zamanında ortaya çıkarak azim ve kararlılığıyla parçalanmış bir ülke ve çökmüş bir imparatorluğun küllerinden yepyeni, çağdaş bir devletin temellerini attığını ve bir liderin her ne koşulda olursa olsun vatanı, milleti için neler yapabileceğini kanıtladığını kaydetti.

Atatürk’ün geçmişte vatanı uğruna göze aldıkları sayesinde bugün Türkiye’nin çok daha güçlü, çok daha itibarlı ve her yönüyle tüm dünyada dikkat toplayan bir ülke konumuna yükseldiğini ifade eden Özgürgün, “Bundan sonraki dönemlerde de Atatürk’ün düşünceleri ve idealleri yolumuzu aydınlatmaya, hepimiz için örnek ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir” dedi.

Özgürgün şöyle devam etti:

“Atatürk’ü ölümünün 78. yıldönümünde, Kıbrıs Türk Halkı olarak kopmaz bir parçası olduğumuz Türk Ulusu ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu yoldan ayrılmayacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim. Bu duygu ve düşüncelerle, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmanın gururuyla onun yüce anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Aziz ruhu şad olsun.”Burcu: “Hatırı sayılır bir ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilirim”Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu, dört başlıkta hatırı sayılır bir ilerleme kaydedildiğini, toprak başlığında da iyi bir atmosferde açılımların devam ettiğini söyledi.

Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in “Toprak” başlığının esasını oluşturun kriterleri görüşmeye başladığını ve kriterlerle ilgili görüşmelere bugün de devam edileceğini belirtti.

Barış Burcu, İsviçre’de basın mensuplarına Modern Times Hotel’de devam eden görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Burcu, Mont Pelerin’deki görüşmelerin planlandığı gibi gittiğini kaydetti.

“Mülkiyet”, “Ekonomi”, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ve “Avrupa Birliği ile İlişkiler” başlıklarına atıfta bulunan Burcu, dört başlık üzerinden geçtiklerini ve hatırı sayılır bir ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Burcu, “Toprak kriterleri üzerinde de iyi bir atmosferde çalıştığımızı söyleyebilirim. Şu ana kadar gelişmeler planlandığı gibi ve tatmin edicidir diyebilirim” dedi.

Barış Burcu, “Toprak” kriterlerinde anlaşmaya varıldığı takdirde, son aşama olan “Garanti ve Güvenlik” başlığının ele alınacağı beşli konferansın tarihinin saptanmasıyla eş zamanlı olarak kriterlerin harita üzerinde çalışmasına başlanabileceğini söyledi.

Burcu, “İyi başlayan bu tartışma süreci bizi iyi bir noktaya taşıyorsa, o zaman, beşli konferansın saptanmasıyla birlikte eş zamanlı olarak uzlaşılan kriterleri harita üzerine dökmeye çalışacağız” dedi.

Mont Pelerin’deki görüşmenin yoğunluğuna da değinen Burcu, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum heyetlerin kaldığı Le Mirador otelinde çalışmaların sabahtan geç saatlere kadar devam ettiğini ve görüşmelerin sadece liderler seviyesinde değil, müzakereciler ve teknik heyetler seviyesinde de sürdürüldüğünü kaydetti. Burcu, “Sabahtan gecenin geç saatlerine kadar bu çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.

“Dönüşümlü Başkanlık” konusunda yöneltilen bir soru üzerine Burcu, saygı gereği, karşılıklı olarak başlıkların altındaki konulara değinilmemesi gerektiğine inandıklarını söyledi. Burcu, “Çünkü bazı başlıklar bizim hassasiyetlerimizi, bazı başlıklar da onların hassasiyetlerini içerecek detaylarla doludur. Önemli olan bütünü üstünde kat ettiğimiz mesafedir” dedi.

Burcu, Mont Pelerin’deki çalışma formatıyla ilgili soruyu yanıtında, bunun pek çok kez açıklandığını ve bu aşamada format tartışmasına girmenin uygun olmayacağını söyledi. Burcu, “Hem Rum, hem de Türk tarafının her seviyesinde, liderler, müzakereciler, teknik, siyasal partiler, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları seviyesinde çok sorumlu davranılması gerekiyor. Çok tarihi bir dönemeçten geçmekteyiz” ifadesini kullandı.

ABD seçim sonuçlarıyla ilgili bir soru üzerine Burcu, bu aşamada yorum yapmanın doğru olmadığını söyledi.

Barış Burcu, 2016’da çözüme ulaşma hedefiyle ilgili olarak ise, 2016’da politik bir çerçeve üzerinde uzlaşma özverisiyle Mont Pelerin’e geldiklerini vurguladı.

Burcu, müzakere sürecinde kriz yaşanma olasılığı ile ilgili yöneltilen bir soruya ise “Pozitif düşünce ve pozitif anlaşma düşünceyle süreç ileriye taşınabilir” yanıtını verdi.Çavuşoğlu: “Toprak, mülkiyet, güvenlik ve garanti konularının en son konuşulmasını istiyoruz"TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında devam eden müzakerelerde tarafların toprak, mülkiyet, güvenlik ve garanti konularında açıkta kalan konuları bağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Biz toprak, mülkiyet, garanti ve güvenlik konularının en son konuşulmasını istiyoruz." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda kritik bir aşamaya gelindiğini anlatan Çavuşoğlu, "Dört tane fasıl konusunda iki taraf önemli mesafeler kat ettiler. Anlaştılar, uzlaştılar ama halen o dört fasılda da açıkta kalan konular var. Mesela dönüşümlü başkanlığın süreleri gibi." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta garanti konusunda taviz verilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayarak, "Şu anda Kıbrıs etrafındaki gelişmelere bakın. Doğalgaz, petrol, herkesin gözü orda. Hemen biraz doğusuna, yani Suriye'yle eskiden feribot seferleri başlatmıştık biz. Kıbrıs ile Suriye arasında her ülkenin savaş gemileri var. Suriye'de herkes var. Rusya var, Amerika var, İran var, Hizbullah var, Şii milisler var, PKK var, YPG aynı şey, DAEŞ var, El Nusra var, göç akını tehlikesi var. Bu tür tehditlere karşı Kıbrıs Türk halkını kim koruyacak? Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının güvencesi bizim için çok önemlidir. Bu konuda da Sayın Akıncı da söylüyor, 'Türkiye'nin garantisi şarttır' diyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin amacının bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Karabağ, Srebrenitsa, Kırım ve Kıbrıs gibi dondurulmuş ihtilafların varlığına dikkati çekerek, "Bunların hepsi potansiyel tehdit. Tehdidin, sorunun çıkmasını engelleyemiyorsan çözümüne katkı sağlarsın." dedi.Doherty: ABD’nin Kıbrıs politikasında belirgin bir değişiklik olmayacağı düşüncesindeABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty, ABD’nin Kıbrıs politikasında belirgin bir değişiklik olmayacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

Doherty, Güney Kıbrıs’taki büyükelçilik binasında düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kathleen Doherty, kesin seçim sonuçları açıklanmadan önce gerçekleşen toplantıda, ülkesinin Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yürütülen müzakerelere desteğinin süreceğini belirtti. Doherty, önümüzdeki dönem ABD’nin Kıbrıs politikasında belirgin bir değişiklik olmayacağı görüşünde olduğunu söyledi. (Kıbrıs Postası)“6. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” 11-13 Kasım tarihleri arasında yapılacakKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında bu yıl 6.’sı düzenlenecek “Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” 11-13 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Yurt dışından ekiplerin de katılacağı “6. Uluslararası Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” 11 Kasım 2016 da saat 18.00’de Lefkoşa Cemsa Sporting Center de düzenlenecek etkinlikle başlayacak.

Ekipler, 13 Kasım Pazar günü saat 09.30’da Dışişleri Bakanlığı önünden yarışa başlayacak. Ralli saat 14.00 sıralarında Girne Onar Tatil Köyü sona erecek ve öğle yemeği sonrasında düzenlenecek ödül töreni ile dereceye girenlere ödülleri verilecek.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Website

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar

Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 975
Bugün Tekil 788
Toplam Tekil 2188610
IP 54.196.38.114


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

10 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez.
(MEVLANA)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.098 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu