BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık” - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı: “Her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık”
Tarih: 18.10.2016 > Kaç kez okundu? 638

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili olarak “karamsar bir tablo söz konusu değil, fakat her şey de bitmiş değil, biz her yaptığımız toplantıda her konudaki uzlaşı noktalarını biraz daha ileriye taşıdık” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis’le dün yaklaşık 2 saat süren görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’nda basına yaptığı açıklamada dünkü toplantıda durum değerlendirmesi yapıldığını, halen çözüm bekleyen konuların bulunduğunu, 2 konunun (Toprak ile Güvenlik ve Garantiler) ilerleyen dönemde daha fazla ele alınacağını, fakat diğer 4 başlığın da bunlardan daha az değerli olmadığını söyledi.

2016 yılı sonuna kadar iyi bir anlaşmaya varma konusundaki hedefin sürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı, karamsar bir tablonun söz konusu olmadığını, fakat her şeyin bitmediğini, her yapılan toplantıda uzlaşılan noktaların biraz daha ileriye taşındığını söyledi.

Akıncı, gelinen noktada 2016 yılı sonu hedefinin gerçek olabilmesi için çalışmaların yoğunlaştırıldığını söyledi ve bunun olumlu şekilde sonuçlanmasını temenni ettiklerini kaydetti. Anlayış ve pozisyon farklılıklarının aşılıp aşılmayacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını söyleyen Akıncı, yılsonuna doğru daha net bir tablonun ortaya çıkacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kanın ve gözyaşının bölüşüldüğü değil; refahın, nimetlerin ve barışın paylaşıldığı bir gelecek söz konusu olsun” şeklinde konuştu.

Akıncı bir soruya karşılık, çözümün önünde barikat kurmak isteyen birileri olacaksa kendi kendini ele vereceğini söyledi; şöyle devam etti:

“6 başlıktan 5’ini Kıbrıs’ta konuşalım. 6.’sını yani Güvenlik ve Garantiler. Bizim de hayatımızı ilgilendiriyor, bizim de söyleyeceklerimiz var, nitekim de söyledik, bunu bir beyin jimnastiği şeklinde yaptık ve daha önce açıkladık. Ama Güvenlik ve Garantiler deyince uluslararası bir anlaşmadan bahsediyoruz. Dolayısıyla TC, Yunanistan ve Birleşik Krallığın da olduğu bir ortamda o konu sonuçlandırılabilir diye defalarca söyledik. Tarafların da anlayışı budur, gerçi biz ‘beşli’ diyoruz, onlar ‘çoklu’ diyor, ama sonuçta Bürgenstock gibi bir ortamda o konuların konuşulabileceği konusunda bir anlayış vardır ama daha sonraki bir aşamada olabilecek bir konudur.

O nokta gerçekleşmezse, bunu oldurmayanlar demek ki çözüm istemiyorlar. Bunu gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, tabii şöyle bir fark da var bu defa, Türkiye ve Yunanistan zaten kendi aralarında bunu konuşmaya başladılar, Sayın Çavuşoğlu Girit’e gitti Kocas’la görüştü, Tsipras İzmir’e gitti. Bu devam edecek, biz bir yandan çalışmalarımızı sürdürürken, onların da bu çalışmaları sürdürmeleri gerekli ve yararlıdır, çünkü bu tür çalışmalar biri diğerine etki eden, biri olumlu giderse diğerine yansıyan konulardır.

Zaten bu 6 başlık birbirine bağlantılı olarak konuşulacaktır denmiştir 11 Şubat belgesinde, bu söyleme ve anlayışa da uygundur. Son tahlilde 5’liye giden yol açık olmayacaksa bu çalışma yarım kalacak bu çözüm olmayacak demektir. Bizim niyetimiz biz üzerimize düşeni iyi niyetle yapalım ve TC ile Yunanistan arasında başlayan bu diyaloğun da semeresini vere vere daha iyi noktaya gitmesini teşvik edelim. Son noktada iki toplumun ve İngiltere’nin de olacağı bir çerçeveyi çizelim ki son noktaya ulaşabilelim. Hedefimiz bu.”

Rum basınında “90 bin göçmenin geri döneceğinin” yer aldığının hatırlatılması üzerine Akıncı, nüfus konusu sürerken İçişleri Bakanlığı’yla ve hükümetle yakın çalıştıklarını ve KKTC vatandaşlarının 220 bin olarak alındığını ve tüm KKTC yurttaşlarının köken farkı olmaksızın gelecekte yeni federal devletin ve AB’nin vatandaşı olacağının karara bağlandığını anlattı.

Rum tarafının bu rakamlara (Rum 800 bin, Türk 220 bin) bakarak, 1960’daki zamana göre bir denge görerek olumlu bulduğunu ve itiraz etmediğini aktaran Akıncı, vatandaşlık konusunun bu şekilde bağlandığını kaydetti.

“Bu oran sonsuza kadar böyle gidecek diye bir şey de olamaz, nüfus artış oranları her toplumun kendi içinde nasıl gerçekleşecekse öyle gerçekleşecek… Konuşulan TC’den veya başka bir ülkeden bu yapıyı bozmamak için ha bire vatandaş yapılmaması konusuydu ve bu oranın onlar tarafından bozulmaması meselesiydi” diyen Akıncı, çalışma izinleriyle çalışan insanların da gemilere koyularak bir yere gönderilmesinin kesinlikle söz konusu olmayacağını açıkladı.

Vatandaş olmayanların çalışma izinlerinin yenilenerek işlerine devam edeceğini, ekonominin gerektirdiği işgücünün Kıbrıs’ta kalmaya devam edeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının isteğinin ihtiyaç olan işgücünün Adada kalması olduğunu ifade etti.

İlerleyen zamanlarda ekonominin daha iyiye gideceği varsayıldığında daha fazla işgücüne de ihtiyaç duyulacağının açık olduğunu belirten Akıncı, bu iş gücünün en yakın yerden temin edilmesinde bir anlayış farkı bulunmadığını anlattı.

Akıncı “Yanı başımızda Türkiye, kalifiye işgücü var, buranın ekonomisi yani Birleşik Kıbrıs’ın ekonomisi onların işgücüne ihtiyaç duyarsa, bu topraklarda çalışma şansı bulabilecekler. Tabii ki, çalışma izinleriyle ilgili bu konular, dünyanın her yerinde olduğu gibi federal bir yetki olacaktır" ifadelerini de kullandı.Ertuğruloğlu, 43’üncü İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konsey toplantısı için Özbekistan’daDışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 43’üncü İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Özbekistan’a gitti.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yer alacak olan toplantı bugün başlayacak ve yarın sonra erecek.Dışişleri Bakanlığı ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Diplomasi Okulu arasında protokol imzalandıDışişleri Bakanlığı ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Diplomasi Okulu arasında, Üniversitenin eğitim-öğretim projelerinde karşılıklı işbirliğini öngören protokol imzalandı.

Protokol, Dışişleri Bakanlığı ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Diplomasi Okulu arasında, Üniversite’nin düzenleyeceği eğitim-öğretim amaçlı projelerde karşılıklı işbirliği yapılması nı içeriyor.Burcu: “Pratikte Kıbrıslı Türklerin kendi kurucu devlet sınırları içinde sarih çoğunlukta olacağı aşikâr”Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in “Gerek Kıbrıs Rum, gerekse Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nde kesinlikle hiçbir durumda sarih çoğunluğun söz konusu olmayacağına” ilişkin açıklamasını yanıtladı.

Burcu, yazılı açıklamasında “Sayın Hristodulidis’in bu söyleşisinde ortaya koyduğu görüşler gerçeği bir bütün olarak yansıtmamakta, eksiklikler içermekte ve yanlış algılara neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Kurucu Devletler sınırlı (örneğin yerel seçimler) oy kullanma hakkı da içerecek olan ‘yasal ikamet hakkı’nı kısıtlayabilecekler ve ancak kendi iç vatandaşlarının en çok yüzde 20’si oranına kadar izin verebileceklerdir” diyen Burcu ‘Yasal ikamet hakkı’ (legal domicile) ile hiçbir siyasal ve başka bir hak doğurmayacak olan ‘kalma hakkı’nın (right of abode) birbirinden farklı şeyler olduğunu vurguladı.

Burcu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, Rum tarafıyla vardığımız mutabakatlarla ilgili kamuoyuyla paylaşımda bulunurken gerçeği bir bütün olarak aktarmaya ve her zaman her iki tarafın duyarlılıklarını da dikkate almaya özen göstermektedir.

Nitekim bugün (dün) basınımızda da geniş bir biçimde yer aldığı üzere, dün yapılan liderler görüşmesi sonrasında Cumhurbaşkanımız basınımıza, kalma hakkıyla ilgili olarak, ‘İsteyen istediği yerde konaklayabilir. Yazlık ev yapmak isterse yapabilir. Bir apartman dairesi alıp yerleşebilir. İş bulursa çalışabilir. İş kurmak isterse yerel yönetime müracaat edip gerekli izinleri alırsa işini kurabilir. Bütün bu olanaklar her iki tarafta da herhangi bir siyasal hak veya başka bir hak içermeyecek şekilde var olacaktır’ şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Sayın Hristodulidis’in de altını çizmeye çalıştığı şey, kalma hakkıyla ilgilidir. Fakat bunun yanı sıra varılan başka bir mutabakat daha vardır: O da bir Kurucu Devletten gelerek, diğer Kurucu Devlet’te yasal ikametgâhını kurmak isteyen kişilere Kurucu Devletler’in kendi iç vatandaşlarının sayısının en fazla yüzde 20’si kadar yasal ikamet hakkı verilebileceğidir.”

Bu gerçekler ışığında, pratikte Kıbrıslı Türkler’in kendi Kurucu Devlet sınırları içinde sarih çoğunlukta olacağının aşikâr olduğunu dile getiren Burcu, “Rum toplumunun kendi bölgesinde sarih çoğunlukta olacağı zaten tartışılmazdır. Rum tarafının resmin tamamını ortaya koymadan ve bizim de duyarlılıklarımızı dikkate almadan yaptığı açıklamaların mantığını anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz” dedi.Akıncı bugün İstanbul’a gidecekCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Global İlişkiler Forumu’na katılmak üzere bugün İstanbul’a gidecek.

Akıncı, Global İlişkiler Forumu’nda müzakere süreci ile ilgili bir konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı, 20 Ekim Perşembe akşamı KKTC’ye dönecek.Türkeş bugün KKTC’ye geldiTürkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş bugün Acapulco Otel’de gerçekleştirilecek “Türk Dünyası I. Gençlik Forumu” açılış törenine katılmak üzere dün KKTC’ye geldi.

Türkeş açılış töreni sonrası Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilecek.TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan KKTC’ye geliyorTürkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün daveti üzerine bugün KKTC’ye geliyor.

Bakan Arslan, KKTC e-Devlet Projesi ile TC-KKTC arasındaki PTT işbirliği anlayışı muhtırasına imza koyacak. TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ayrıca, Ercan Havalimanı yeni terminal binası inşaatının başlaması ile Ercan-Kırklar ile Ercan-Akıncılar yol yapım projelerinin başlaması nedeniyle düzenlenecek törenlere de katılacak.

Resmi ziyaretlerde de bulunacak olan TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

Arslan daha sonra Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile bakanlıkta bir araya gelecek. Ardından e-Devlet projesine ilişkin imza töreni ve PTT İşbirliği anlayış muhtırası imza töreni gerçekleştirilecek.

Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin yıldönümü vesilesiyle hazırlanan pulların lansman töreni de yine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda yer alacak.

Bakan Arslan, Su Temin Projesi tesisleri ile Geçitköy Barajı’nı da ziyaret edecek.

Konuk bakan, çarşamba günü Cumhuriyet Meclis’i Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilecek.

Konuk bakan aynı gün Ercan Havalimanı’nda ve Ercan-Akıncılar yol yapım projesinin başlaması dolayısıyla düzenlenecek törenlere katılacak ve adadan ayrılacak.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 16
Dün Tekil 959
Bugün Tekil 604
Toplam Tekil 2184651
IP 54.198.243.51


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

6 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.312 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu