BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Liderler bugün görüşüyor
Tarih: 13.10.2016 > Kaç kez okundu? 585

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa yılsonuna kadar çözüm bulunması hedefiyle sürdürdükleri müzakereler kapsamında bugün yeniden görüşecek.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 7 Ekim’de gerçekleştirilen son görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ‘yol kazası’ olmaması halinde 2017 ortalarında referandum yapılabileceğini söylemişti.

Ekim’de dört başlığı mümkün olduğu kadar tamamlamaya gayret edeceklerini ifade eden Akıncı, bazı sarkacak konular olabileceğini, bunları daha sonraki aşamada tekrar ele alacaklarını belirtmişti. Akıncı, toprak konusu ve hemen ardından güvenlik garantiler meselesi ile bir anlayış beraberliğine varabilirlerse çözümün siyasal çerçevesinin ortaya çıkmış olacağını da kaydetmişti.

Liderler bugünden sonra 14 Ekim Cuma, 16 Ekim Pazar, 17 Ekim Pazartesi, 24 Ekim Pazartesi, 26 Ekim Çarşamba ve 31 Ekim Pazartesi günleri bir araya gelecek.

Schulz: "Birleşik bir Kıbrıs’ı ailemize kabul etmeye hazırız. Kıbrıs bir bütün olmadığı sürece Avrupa da tamamlanmış değildir"Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, birleşik bir Kıbrıs'ı ailelerine kabul etmeye hazır olduklarını belirterek, "Kıbrıs bir bütün olmadığı sürece Avrupa da tamamlanmış değildir." dedi.

AP'de, "Harnup Ağaçlarının Altında Kıbrıs'ın Kayıp Hayatları" adlı fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Schulz, AP'nin uzun zamandır Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin büyük bir destekçisi olduğunu belirtti. Kıbrıs halkının her daim AP'nin desteğimize güvenebileceğini kaydeden Schulz, "Çünkü biz Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin, birbirine ait olanların yeniden bir araya getirilmesi olduğunu düşünüyoruz. Birleşik bir Kıbrıs'ı ailemize kabul etmeye hazırız. Kıbrıs bir bütün olmadığı sürece Avrupa da tamamlanmış değildir." dedi.

Ada'daki görüşmelere değinen Schulz, hem KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı hem de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'e gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür etti. Federal bir çözümün tüm Kıbrıs halkının yararına olduğunu belirten Schulz, "Eminim ki, bu görüşmeler empati ve uzlaşı ruhu içinde devam ederse, birleşik bir Kıbrıs ve bir arada yaşama, temenni olmaktan çıkıp harika bir gerçeğe dönüşecektir." şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Akıncı ve Anastasiadis'i desteklediğini belirterek, şimdiye kadar kat edilen mesafeyi hayranlıkla takip ettiğini söyledi. Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin zamanının geldiğini dile getiren Juncker, "Eğer bu şansı kaybedersek bu şans bir daha geri gelmeyecektir. Bölünmüş bir ülkede doğan genç nesiller, bölünmüşlüğe bir şekilde alışmış durumda. Eğer bu iki soylu toplumun bir araya gelmesini 20 yıl daha bekleyecek olursak, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi tarihe kaybedilmiş bir vaka olarak geçecek." ifadelerini kullandı.Nuland Kıbrıs’taABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland önceki gün Kıbrıs’a geldi.

Nuland, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından bugün kabul edilecek. Victoria Nuland, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de görüşecek.Çavuşoğlu: "Ada’daki liderlerin gayretlerini destekliyoruz, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine inanıyoruz"Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta da bu yıl içinde kalıcı bir çözüme ulaşmak istediklerini vurgulayarak, "Ada’daki liderlerin gayretlerini destekliyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumunda Genel Kurul'a hitap eden Çavuşoğlu, Kıbrıs konusuna da değindi.

Kıbrıs’ta da bu yıl içinde kalıcı bir çözüme ulaşmak istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Ada’daki liderlerin gayretlerini destekliyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine inanıyoruz" dedi.Atun: “Enerji İşbirliği Anlaşmasıyla kurulacak enterkonnekte sistemle, sorunsuz bir arz güvenliğine sahip olacağız”Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’yle imzalanan enerji işbirliği anlaşmasıyla kurulacak enterkonnekte sistemle, sorunsuz bir arz güvenliğine sahip olunacağının ve çevre kirliliğinin de önleneceğini söyledi.

Yapılan anlaşmanın teknik, ekonomik ve stratejik öneminin büyük olduğunu belirterek petrol ve doğal gazı da kapsadığını ifade eden Bakan Sunat Atun, anlaşma maddelerinde petrol, doğalgaz altyapılarının tesisi, bakımı, petrol türevlerinin pazarlanması alanlarında projelerin belirlenmesinin ve geliştirilmesinin de bulunduğunu açıkladı.

Atun, önceki gün İstanbul’da Türkiye Hükümeti’yle imzaladığı “Enerji Alanında İşbirliği” anlaşmasının detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, dün düzenlediği basın toplantısında DP-UBP hükümetinin TC ile güven ve işbirliği konusunda mükemmel ilişkileri olduğunu ve son dönemde imzalanan 3 işbirliği anlaşmasının bunun ispatı olduğunu belirtti.

Elektrik iletiminde deniz geçişi ve elektrik sistemlerinin enterkonnekte olmasının teknik, ekonomik ve stratejik öneme sahip olduğunu belirten Bakan Atun, şu an KKTC’de kullanılan fuel-oil’e bağımlı sistemin en kirli ve en sürdürülemez sistem olduğunu söyledi.

Anlaşmayla ilgili Başsavcılık görüşünün anlaşmada Anayasal olarak hiçbir sakınca olmadığını gösterdiğini kaydeden Atun, anlaşmayla enerji alanında Türkiye ile ilişkilerin gelişip genişleyeceğini ifade etti.

Fuel-oil kullanan sistemin yüksek faturalara sebebiyet verdiğinin altını da çizen bakan Atun, eylül sonu itibarıyla Türkiye’de elektriğin birim fiyatının 14 kuruş, buna karşın KKTC’de bu rakamın 60 kuruş olduğunu da belirtti.

Atun, TC’yle enterkonnekte olarak sorunsuz bir arz güvenliğine sahip olunacağının ve çevre kirliliğinin de önleneceğini, Yenilenebilir Enerji Tüzüğü’nün yatırım yapılabilir hale getirileceğini belirtti.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 35’ten büyük bir kısmının akarsu ve barajlardan sağlandığına da işaret eden Atun, AB’ye uyum yasaları ile meşgul KKTC’de enerjide de en son adımı atmak, Güney Kıbrıs’la birlikte AB’yle de enterkonnekte olarak, doğal gaz, petrol konularında da hiçbir denklemin dışında kalmanın mümkün olamayacağını söyledi.

Güney Kıbrıs’ın İran, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan’dan elektrik alıp-sattığını, Çek Cumhuriyeti ve Danimarka’yla da uluslararası anlaşmalara sahip olduğunu dile getiren Bakan Atun, dünyada artık al-vere dayalı bir sistem bulunduğunu kaydetti.

Elektrik Mühendisleri Odası’na verdiği destekten dolayı teşekkür eden Atun, Türkiye ve KKTC çalışma gruplarının kabloyla elektrik taşınması ve enterkonnekte sisteme geçilmesi adına bir araya gelerek gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

2011 yılında santrallerindeki patlamanın ardından Güney Kıbrıs’ın KKTC’den 3 noktadan bağlantıyla elektrik aldığını hatırlatan Atun, Rum Yönetimi’ne seslenerek “Gelin ortak bir iletim merkezi kuralım, Türkiye ile enterkonnekte olalım ve enerjiyi onlarla paylaşalım” çağrısını yineledi.

Yapılan anlaşmanın petrol ve doğal gazı da kapsadığını ifade eden Bakan Sunat Atun, anlaşma maddelerinde petrol, doğalgaz altyapılarının tesisi, bakımı, petrol türevlerinin pazarlanması alanlarında projelerin belirlenmesi ve geliştirilmesinin de bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin bugün Güney Kafkasya Petrol Boru Hattı ve TANAP diye bilinen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’na da ev sahipliği yaptığını kaydeden Atun, Türkiye’nin bölgede bir enerji üssü konumunda bulunduğunu ve büyük resim içerisinde KKTC’nin de enerji unsurlarıyla yer alması gerektiğini söyledi.

KKTC’nin hiçbir gidere yol açmadan kârın yarısına ortak olacağı “ayrıcalıklı” bir anlaşmaya imza attığını söyleyen Bakan Atun, bazılarının “bu anlaşmayı nasıl bertaraf ederiz” diye uğraştığını fakat halkın buna ihtiyacı olduğunun pragmatik ve rasyonel şekilde açıklanabileceğini bildirdi.

Bakan Atun, bir soruya karşılık kabloyla elektrik sağlanması için bir süre verilmesinin şu an için doğru olmayacağını söyledi.

Atun başka bir soruya karşılık KKTC’nin ihtiyacının 1,5 milyar kw/saat olduğunu da belirterek bunun ne kadar fazlasının kablolu sistemle sağlanırsa, petrole ihtiyacın da o kadar düşeceğini ve fiyatların o kadar ucuzlayacağını anlattı.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Aktif Ziyaretçi 19
Dün Tekil 959
Bugün Tekil 598
Toplam Tekil 2184645
IP 54.198.243.51


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:

6 Zi'l-ka'de 1439
Temmuz 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.098 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu