BASIN BÜLTENİ Özgürgün: UBP demokrasinin vazgeçilmezidir - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Özgürgün: UBP demokrasinin vazgeçilmezidir
Tarih: 12.10.2016 > Kaç kez okundu? 612

Paylaş


Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ulusal Birlik partisinin her zaman demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak yer aldığını vurguladı.

Özgürgün bugün BRT’de “17’inci Saat” programına telefonla katılarak, UBP’nin 41 kuruluş yıldönümü ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Özgürgün, Ulusal Birlik Partisinin 41 yılda gerek muhalefette, gerekse de iktidarda, ülkedeki birçok önemli projeye imza atarak hayata geçirdiğini söyledi.

UBP’nin muhalefetteki sürecinde de demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak yer aldığını belirten Özgürgün, UBP’nin birçok seçimde icraatlarının karşılığını bulan siyasal bir hareket olduğunu söyledi.

Özgürgün, “Geçtiğimiz 41 yılda UBP çoğu seçimde birinci parti çıkmıştır. Bunun da halk tabanın olumlu bulduğu önemli ilkeleri, kuruluş amacı ve ülkemize hizmet verirken ortaya koymuş olduğu yaklaşımlardır. UBP’nin birinci parti çıkmasında, KKTC’nin geleceğini, Kıbrıs

Türk Halkının bu topraklardaki varlığı, Ada üzerinde Kıbrıs Türk Halkının ve Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi ile Kıbrıs

Türk Halkının gelişiminin temel meselelere olan yaklaşımının büyük rolü vardır” dedi.

Hüseyin Özgürgün, UBP’nin bundan sonra da aynı şekilde hizmetlerinin devam edeceğini ve partide görev alan ve alacak olan herkesin Kıbrıs Türk Halkının Adadaki varlığının daha güçlenmesi hedefinde olduğunu söyledi.

UBP’nin 1974 ve ondan sonraki süreçlerde bu topraklarda bir devlet yapısının ortaya çıkmasında hep aktif rol oynadığını ifade eden Özgürgün, UBP’nin gerek insan potansiyelinde gerekse yetiştirmiş olduğu teknokrat, bürokrat alanında hizmet verdiğini söyledi.

Özgürgün, UBP’nin Kıbrıs konusunda da çok önemli köşe taşı bir parti durumunda olduğunu da belirtti.

UBP’ye, misyonu ilkeleri ve kuruluş amacı ile bugün, dünden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirten Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının önemli bir bölümünü temsil eden UBP’nin önümüzdeki dönemde de Kıbrıs Türk siyasi hayatında da köklü olarak var olacağını ifade etti.KKTC ve Türkiye arasında kapsamlı enerji işbirliği anlaşması imzalandıKKTC ile Türkiye arasında kapsamlı enerji işbirliği anlaşması imzalandı.

23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir araya gelen Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun ile TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşmaya imza attı.

Türkiye'nin dünyanın ve bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline geldiğini ifade eden Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, şöyle konuştu:

"Türkiye, enerjide stratejik bir noktayı oluşturuyor. Dünkü (önceki günkü) Türk Akımı projesi bu anlamda en büyük küresel açılımlardan birisi olarak kabul edilebilir. KKTC ile Türkiye daha önce 2011'de enerji alanında Türkiye Petrolleri'nin kara ve denizlerde arama yapması için işbirliği anlaşması yapmıştı. Bugün (dün) daha büyük bir anlaşmayı yapar noktaya geldik. Yanı başımızdaki bir enerji sistemine enterkonnekte olarak özellikle Ortadoğu bölgesinde enerjinin daha da önem kazandığı, daha büyük kazanımlar getirdiği bir noktada anavatanımız vasıtasıyla küresel denklem içinde yer almamız açısından tarihi bir fırsat olarak görüyorum."

Atun, Türkiye ile gerçekleştirilen su projesinin de hayata geçtiğini anımsatarak, 50 yıllık perspektifle hazırlanan bu anlaşmanın sadece Türkiye-KKTC arasında değil, çok daha büyük bir potansiyeli de içerdiğini anlattı.

Bu anlaşma ile Ortadoğu coğrafyasının güney bölgelerine de elektrik enerjisinin naklinin mümkün olabileceğini aktaran Atun, şunları kaydetti:

"İnşallah başka bir 'Türk Akımı' projesi de hem suyun hem elektriğin hem de gazın KKTC üzerinden başka noktalara sevk edilmesini sağlar. Güney Kıbrıs'a 'gelsinler buyursunlar bir ortak iletim merkezi tesis edelim, Türkiye ile enterkonnekte olalım ve bu enerjiyi onlarla paylaşalım' çağrısında bulunmuştum, bu çağrımı yineliyorum. Görüyoruz ki her geçen gün onlar için ortada duran muhtemel çözümler değer kaybediyor, Türkiye'den boru hattıyla Doğu Akdeniz gazının bağlanması en uygun olanıdır. Gaz buradan bağlanır ve bu da başka bir Türk Akımı’nı şekillendirebilir. Bu barış projesine de yol açabilir, kalıcı bir çözüm olabilir"

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan elektrik anlaşmasının, sadece Kıbrıs özelinde değil, bölgesel açıdan da önemli adımlara sebebiyet verecek bir gelişme olduğunu söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye ile KKTC arasındaki anlaşma, elektrikte altyapının yenilenmesi, elektrik arz güvenliğinin oluşturulması, enterkonnekte sisteminin kurulması, yenilenebilir enerji alanında ortak çalışma yapılması, elektrik alanındaki mevzuatların karşılıklı uyumlulaştırılması ile petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfedilmesi ve gerekli altyapıların tesis edilmesi için ortak projelerin üretilmesi maddelerini kapsıyor.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 30
Dün Tekil 979
Bugün Tekil 859
Toplam Tekil 2236145
IP 54.198.103.13


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:9 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Türk hakanları ve Türkmen Padişahları devlet işlerinde hatunun fikirlerini üstün tutar.
(NİZAM ÜL-MÜLK)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.479 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu