BASIN BÜLTENİ Akıncı, Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu
Tarih: 12.10.2016 > Kaç kez okundu? 655

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Enerji Konseyi’nin en önemli global organizasyonu olan ve bu yıl 23’üncüsü İstanbul’da düzenlenen “Dünya Enerji Kongresi”ne katılarak, konuşma yaptı.

“Yeni Ufukları Kucaklamak” ana fikriyle düzenlenen uluslararası kongrenin açılışına, ev sahibi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasında, son 16 aydır Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm için yoğun müzakereler yürütüldüğüne dikkat çekerek, Rum tarafının da makul ve gerçekçi bir anlayış geliştirmesi halinde kısa zamanda 2 kesimli bir federasyona ulaşılmasının mümkün olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul’da gerçekleşen 23. Dünya Enerji Kongresi’nin temel fikrinin “Barış İçin Paylaş” anlayışı olduğunu işaret ederek, Doğu Akdeniz’de bu anlayışın Kıbrıs’ın da rol almasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’de yeni ufukların barış için paylaşma anlayışı ile açılabileceğini ifade ederek, ortak hedefin; “Hep birlikte barış için paylaşarak, işbirliği ile yeni ufuklara açılmak” olması gerektiğini vurguladı.

Akıncı, “Kurulacak Birleşik Kıbrıs Federasyonu dünyadaki enerji güvenliği ve enerjiye erişim konularında ciddi katkılar yapabilecektir. Bölgemizde keşfedilen hidrokarbon kaynaklarından çıkarılacak doğalgaz, inşa edilecek bir enerji koridoruyla Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya en hesaplı ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlara fayda sağlamakla kalmayacağını, ortaya çıkacak refah ve yarar birliğinin kısır çatışmaların bir kenara itilmesine ve Türkiye, Yunanistan, İsrail ve Mısır gibi bölgede önemli rol oynayan devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini işbirliği ve barış temelinde yeniden tanımlamalarına imkân tanıyacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta çözümün, sadece Kıbrıs ve Türkiye için değil, çok daha geniş bir coğrafyaya yayılan büyük bir fırsat ve ekonomik potansiyelden söz edilmesine imkan sağlayabileceğini dile getirdi.

Doğal gazın yanı sıra Ortadoğu coğrafyasını elektrik kablolarıyla deniz altından Avrupa’ya bağlayacak projenin de gündemde olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “İsrail, Güney Kıbrıs, Girit ve Yunanistan arasında planlanan bu proje yerine İsrail, Kıbrıs ve Türkiye arasında döşenecek bir kablo çok daha hızlı, daha ucuz ve daha kısa mesafeli olacaktır. Kıbrıs’ta çözüm bu alanlarda da yeni ufuklar açacaktır” ifadesini kullandı.

Bir süreden beridir global koşulların enerji sektöründe ciddi zorluklar yarattığına da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, enerji fiyatları ve üretimin, yükselen ekonomilerdeki ekonomik büyümenin yavaşlamasından ve jeopolitik istikrarsızlıktan olumsuz etkilenerek, büyük değişimlere uğradığını belirtti.

Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşe, dünyada yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı azalan talep kadar enerji arzındaki artışın da neden olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Arzdaki artışa öncellikle geleneksel olmayan yöntemlerle Kuzey Amerika’da üretilen petrol ve doğal gaz yol açmıştır. Bir de, örneğin AB’de alternatif enerji üretimine verilen teşvikler sonunda güneş ve rüzgârdan elde edilen enerji üretimi ciddi oranlarda artış göstermiştir” dedi.

Akıncı, alternatif enerji üretiminin önümüzdeki 35 yılda daha da artmasının beklendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, küresel ısınmanın sınırlanması için, Aralık ayının başında Paris’te 190 ülkenin üst düzeyde katılımı ile gerçekleştirilen konferansta dünyadaki sera gazı salınımının 2050 yılına kadar yüzde seksen azaltılması, yani 35 yıl içerisinde dünya fosil yakıt tüketiminin bugünkünün 1/5’ine inmesi hedef olarak konduğunu hatırlattı.

Verilen teşvikler sonunda güneş ve rüzgârdan üretilen enerji ciddi bir artış göstermiş olsa bile, bunların toplam enerji üretim ve tüketimi içindeki paylarının oldukça düşük düzeyde kaldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Enerji sektöründeki son zamanlardaki değişiklikler ve konan bu hedeflere rağmen, günümüzde enerji üretiminin büyük bir bölümü fosil yakıttan gelmektedir ve daha da önemlisi enerji temin etme yöntemlerinde ciddi bir değişiklik yoktur.

Risk ve istikrarsızlıkların arttığı bu ortamda, arz çeşitlendirmesi her ülke için son derece önemlidir. Her ülke temel ihtiyaçlarını karşılayacak, ekonomik verimliliğini artıracak, temiz, kesin ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına erişmek istemektedir. Bundan doğal bir şey de olamaz.”

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'nde liderler oturumunda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, kongreye katılan Türkiye, Rusya, Venezüella ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla bir araya geldi.Türkiye’den elektrik temin anlaşması bugün imzalanıyorTürkiye’den KKTC’ye deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşma bugün imzalanıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından imzalanacak çerçeve anlaşmayla, iki ülke arasında inşa edilecek denizaltı elektrik iletim hattı projesi çalışmalarına kısa sürede başlanacak.

Anlaşma, KKTC'nin, Doğu Akdeniz ve Avrupa'daki enterkonnekte elektrik sistemine dahil olmasına yardım edecek.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 35
Dün Tekil 946
Bugün Tekil 570
Toplam Tekil 2236802
IP 54.224.166.141


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.002 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu