BASIN BÜLTENİ Akıncı, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde - TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi - http://www.turansam.org

BASIN BÜLTENİ Akıncı, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde
Tarih: 10.10.2016 > Kaç kez okundu? 623

Paylaş


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için dün akşam İstanbul’a gitti.

Kongre, 9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Vadisi’nde yer alan İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde (ICEC) yapılacak.

Kongreye, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da katılacak. Atun, kongre için bugün gideceği İstanbul’da, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’la da görüşecek.

Ana teması “Yeni Ufukları Kucaklamak” olarak belirlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde katılımcıların, enerji sorunlarını ve çözümlerini küresel bir bakış açısıyla daha iyi anlayabilmeleri hedefleniyor.

23. Dünya Enerji Kongresi’nde, sanayinin önde gelen liderleri, uluslararası örgütler, medya kuruluşları, üniversiteler ve enerji sanayi birliklerinden gelen on binden fazla enerji lideri, İstanbul’da bir araya gelecek.Akıncı: “Ara anlaşma arayışında değiliz, 2017 ortalarında referandum olabilir”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının ara anlaşma arayışında olmadığını, her şeyin iyiye gitmesi ve ‘yol kazası’ olmaması halinde 2017 ortalarında referandum yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geçtiğimiz Cuma günkü liderler görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada görüşmenin federal yetkilerle ilgili olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, Pazartesi ve Çarşamba günü müzakerecilerin buluşacağını ifade etti.

Müzakerecilerin, liderlerin yaptığı üç toplantıda daha ayrıntılı çalışmayı gerektiren hususlar üzerinde çalışacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz de ayın 13’ünde yeniden bir araya geleceğiz” dedi.

Akıncı, 13’ünden itibaren müzakerelerin daha önce kararlaştırılmış olan kapsamda süreceğini belirtti.

Görüşmenin diğer günlere nazaran, iki tarafın meşguliyetleri nedeniyle daha kısa sürdüğüne işaret eden Akıncı, “Ancak yapılan çalışma birbirini daha iyi anlama ve daha iyi sonuç üretme anlamında yararlı oldu. Bundan sonraki çalışmalarda da umarım bu şekilde sonuca doğru gideceğiz” dedi.

Rum tarafında çok konuşulan bir konuya açıklık getirmek istediğini de belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kaç gündür Rum basınına yansıyan bir konu var. ‘Bir ara anlaşma mı öngörülmektedir?’ ‘Yapacağımız bu çalışmada hedef ara anlaşma metni mi ortaya çıkarmak?’ diye. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir niyet, öneri veya durum söz konusu değil” diyen Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in de bu konuda sorulara muhatap olduğunu söyledi.

Akıncı, “Benim ağzımdan da Rum kamuoyunun duymasını isterim ki Kıbrıs Türk tarafının bu müzakereler sürecindeki hedefi 11 Şubat 2014 mutabakat metninde yazıldığı gibidir. Yani, kapsamlı bir çözüm hedefliyoruz. Bütünlüklü çözüm kavramına sadığız. Bütün çalışmalar tamamlanmadan, parça noktalar üzerindeki mutabakatlarla yetinmek söz konusu değil. Sadece onları içerecek bir ara anlaşma imzalamak gibi niyet, istek ve öneri yok” dedi.

Daha önce altını defalarca çizdiği bir konuya tekrar dikkat çekmek istediğini belirten Akıncı şöyle devam etti:

“Yapacağımız çalışmalarla Ekimde dört başlığı mümkün olduğu kadar tamamlamaya gayret edeceğiz. Bazı sarkacak konular olabilir. Onları daha sonraki aşamada tekrar ele alacağız. Toprak konusu ve hemen ardından güvenlik garantiler meselesi ile bir anlayış beraberliğine varabilirsek, çözümün siyasal çerçevesi ortaya çıkmış olacak. Benim hep anlatmaya çalıştığım budur.

İllaki bunu bir ara anlaşma olarak imzalayalım diye bir düşüncemiz yok. Ama bizi anlaşmaya, kapsamlı çözüme taşıyacak olan bu çerçeve artık her konuda ve belirgin bir şekilde tarafların karşılıklı kabul edeceği şekilde ortaya çıkmış olacak. Arta kalanlar; teknik konular, anayasaların yazımı, federal yasaların yazımı, uygulamaya ilişkin teknik konular, tüm bunlar 2017 içerisinde de yapılabilir.

Ben kendi fikrim ve öngörü olarak; bu çalışmalar eğer bir yol kazasına uğramazsa demiştim, tekrar ediyorum, eğer her şey iyi yönde gelişir olumlu, pozitif olursa ve yılsonunda biz bu anlattığım siyasal çözümün çerçevesini oluşturabilirsek, teknik ayrıntılar bakımından 2017’nin ilk ayları yeterli olabilir. İlk üç ayında bunu yaparsak, ikinci üç ayında da toplumların referanduma hazırlanması söz konusu olabilir. Hazırlananları içselleştirmesi, okuması, öğrenmesi, tartışması fikir oluşturması olur. Benim bir tahminim olarak, her şey iyiye giderse bir yol kazası olmazsa o takdirde 2017 ortalarında bir referandum olgusu yaşanabilir.

Ara anlaşma arayışı bizde söz konusu değil o nedenle Rum tarafında da bu konuda kafa karışıklığına gerek yok.”Vrang, Atalay’ı ziyaret ettiİsveç’in yeni Lefkoşa Büyükelçisi Anna Olsson Vrang, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, İsveç Büyükelçiliği bünyesinde yer alan Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi’nin katkılarıyla dini liderler arasında sürdürülen iletişimin, karşılıklı güven ortamının oluşmasına katkısı ele alındı.

Vrang ve Atalay’ın görüşmede, temel insan hakları çerçevesinde inançlara saygının ve her inanç grubunun kendisi olarak bir arada yasayabilmesinin dünya barışı için önemine vurgu yaptıkları belirtildi.ABD’den, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bağışAmerika Birleşik Devletleri (ABD), Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 136 bin 780 ABD Doları bağışta bulundu.

Bu miktarla ABD’nin komiteye geçtiğimiz 10 yıllık süre içerisinde yaptığı bağışlar toplamda 846 bin 840 Euro’ya ulaştı.

ABD tarafından bağışlanan 136 bin 780 ABD Doları’nın; Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kayıp kalıntılarının kimlik tespiti ve kayıp şahısların kalıntılarının ailelerine teslimi çalışmalarına katkı sağlayacağı ve böylece çok uzun yıllardır birçok aileyi etkileyen belirsizliğe son vereceği belirtildi.

Komiteden yapılan açıklamada, bugüne kadar Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarından 699 kayıp şahsın kimlik tespitinin yapılarak defnedilmek üzere ailelerine teslim edildiği de kaydedildi.

Enformasyon DairesiFacebook

Twitter

Website

Instagram

Dışişleri BakanlığıFacebook

Twitter

YouTube

Websitesi

KKTC Dışişleri Bakanlığı

Enformasyon DairesiTel: +90 (392) 228 3365 / 228 3241

Fax: +90 (392) 228 4847

E-Mail: pio_news@mfa.gov.ct.tr

Adres: Selçuklu Caddesi, Lefkoşa KKTC

via Mersin 10 / TURKEYTwitter: @trnc_pio

Facebook: TRNC Public Information Office / KKTC Enformasyon Dairesi

Youtube: KKTCDisisleri

Yorumlar
Web-Site'miz AA-Anadolu Ajansı Abonesidir.Aktif Ziyaretçi 26
Dün Tekil 946
Bugün Tekil 583
Toplam Tekil 2236815
IP 54.224.166.141


TURAN-SAM PRINTED ISSN: 1308-8041
TURAN-SAM ONLINE ISSN: 1309-4033
Journal is indexed by:10 Muharrem 1440
Eylül 2018
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Sevgim - Millete!
Vurgunluğum - Azadlığa ve adalete!
itaatim - Hocalarıma!
Borcum - Dostlarıma ve meslektaşlarıma!
Nefretim - Yalancılara ve iki yüzlülere!

(Ebülfez ELÇİBEY)


Ekle Çıkar

Anasayfa - Amaç - Hedefimiz - Mefkuremiz - Faaliyetler - Tüzük - Yönetim - Yasal Uyarı - İletişim

Her Hakkı Saklıdır © 2007 - 2018 TURAN-SAM : TURAN Stratejik Araştırmalar Merkezi
Sayfa 2.479 saniyede oluşturulmuştur.

TURAN-SAM rssTURAN-SAM rss
Google Sitemap

"Bu site en iyi mozilla firefox'ta 1280x960 çözünürlükte görüntülenir."

Turan Portal v1.3 | Tasarım TURAN-SAM , Kodlama Serkan Aygün

Turan Nedir?, Bilimsel Dergiler, En popüler Bilimsel Dergi, Endeksli Bilimsel Dergiler, Saygın Bilimsel Dergi, Türk Dünyasının en popüler ve en saygın Bilimsel Hakemli Dergisi, SSCI, SCI, citation index, Turan, Türk Devletleri, Türk Birligi, Türk Dünyası, Türk Cumhuriyetleri, Türki Cumhuriyetler, Özerk Türkler, Öztürkler, Milliyetçi, Türkçü, Turancı, Turan Askerleri, ALLAH'ın askerleri, Turan Birliği, Panturan, Pantürk, Panturkist, Türk, Dünyası, Stratejik, CSR, SAM, Center for Strategical Researches, Araştırma, Merkezi, Türkiye, Ankara, İstanbul, Azer, Azeri, Azerbaycan, Bakü, Kazakistan, Alma-Ata, Astana, Kırgız, Bişkek, Kırgızistan, Özbekistan, Özbek, Taşkent, Türkmen, Türkmenistan, Turkmenistan, Aşxabad, Aşkabat, Ozbekistan, Kazakhstan, Uzbekistan, North, Cyprus, Kıbrıs, MHP, AKP, CHP, TURKEY, Turancılık, KKTC, Vatan, Ülke, Millet, Bayrak, Milliyet, Cumhuriyet, Respublika, Alparslan Türkeş, Atatürk, Elçibey, Bahçeli, Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, İsmail Gaspıralı, Gaspırinski, Nihal Atsız, Alptekin, Kürşad, Tarih, Kardeş, Xalq, Halk, Milletçi, Milliyetçi, Yürek, Ürek, Türklük, Beynelxalq, Arbitrli, Elmi, Jurnal, Nüfuzlu